Strona 1 z 2

Różnice w sterownikach dm860-X i inne pytania amatora

: 18 gru 2023, 20:25
autor: forestgril
Cześć Dobry (Człowieku)

Chcę się pobawić w wysterowanie silników krokowych Nema34, 8.5Nm. Is=6.1A, Vs=35V. Zobaczyłem, że robi się to tytułowymi sterownikami DM860 albo/i +jakaś końcówka (H, A, E).
Czym różnią się te stery w zależności od końcówki, czy i kiedy warto dopłacać? Poniżej na przykład Wielki Chiński Brat proponuje końcówkę A w śmiesznie niskiej cenie. Czy należy się bać?

https://pl.aliexpress.com/item/10050059 ... 0UO1ZufJUA

Następne pytanie dotyczy pętli sprzężenia. Czy warto bawić się w dorobienie enkodera i wykrywanie położenia i gubienia kroków z poziomu programu?

Re: Różnice w sterownikach dm860-X i inne pytania amatora

: 19 gru 2023, 19:47
autor: forestgril
Czy mógłbym prosić o wytłumaczenie mi jeszcze jednej rzeczy? To pewnie podstawa, ale nie widzę błędu w swoim rozumowaniu.

Załóżmy, że mam liniał pomiarowy i program (np LinuxCNC) skalibrowany, tak że wie, jakich luzów maksymalnie się spodziewać (np przy zmianie kierunku na wymęczonej starej śrubie). I teraz zmieniam kierunek obrotu prostego krokowca (bez pętli sprzężenia). Jak zapodam krok, oczekuję jakiejś odpowiedzi na liniale. Jeśli nie ma odpowiedzi liniału przez N kroków silnika odpowiadających luzowi + ugięcie freza i materiału (czyli może 0.02mm), oznacza to dzwon albo jakiś inny błąd itp.

Czyli wydaje mi się, że mam komplet informacji i mogę zatrzymać program, albo pchać sensowną ilość kroków do sensownej odpowiedzi. Pytanie - skoro mam sprzężenie (informację zwrotną na liniale/enkoderze osi itp), to jakie znaczenie ma pętla sprzężenia z enkodera zamontowanego fabrycznie na silniku? Czy to nie jest informacja redundantna? Czy nie da się sensownie (do setki powiedzmy) wysterować silnika krokowego z liniałem pomiarowym 1mikro?

Re: Różnice w sterownikach dm860-X i inne pytania amatora

: 20 gru 2023, 08:35
autor: forestgril
Nikt mnie nie lubi :)

Re: Różnice w sterownikach dm860-X i inne pytania amatora

: 20 gru 2023, 09:16
autor: pukury
Hej.
Może raczej chodzi o to że nikt nie wie ?
Nie przejmuj się - mnie też nie lubią :mrgreen:
Dostałem od Kol. z forum takie 2 sterowniki - 860H.
Jeden naprawiłem kosztem drugiego.
Jakoś do mnie nie przemawia kondensator 470 mikro jako filtr.
A i mostek prostowniczy jakiś mizerny.
Tym nie mniej - ludzie mają i na nich działają.
pzd.

Re: Różnice w sterownikach dm860-X i inne pytania amatora

: 20 gru 2023, 09:56
autor: forestgril
Dziękuje Koledze (i to Liderowi Forum!) za odpowiedź!

Drugie pytanie łączy się z pierwszym, jeśli taka jest ta pierwsza odpowiedź. A mianowicie - nawet jak filtr jest słaby, to oznacza to po prostu zakłócenia. Czyli nam zgubi mikro-krok albo doda jakiś niechciany mikro-krok - ćwierć biedy na amatorskim retroficie z oczekiwaniem setki dokładności pozycjonowania (bo nam się ten mirokrok (np 1/16) przekłada na 1/200*1/16*10mm na przykład czyli 3 mikrony).

Ale idąc dalej - jeśli mamy informację z liniału pomiarowego, to czego nam więcej potrza? Jak jakiś krok zgubimy, nawet nie musimy o tym wiedzieć, bo nas interesuje pozycja na stole, a nie oszczędność energii. Jak doda nam się mikrokrok, to se skorygujemy programowo (cofniemy troszkę, bo nam liniał powie, że za daleko zajechalim, teoretycznie). Oczywiście, jakby gubił co 1/100 albo więcej, to już niedopuszczalne, ale tego się nie spodziewam.

W skrócie: wydaje mi się, że ostatecznie rządzi liniał (tudzież enkoder osi obrotowej, czy stołu obrotowego). Więc po co przepłacać za zamkniętą pętlę krokowca? (nie mówię o prawdziwym serwo, to już zupełnie inna bajka i wiadomo, że serwo jest królem)

Re: Różnice w sterownikach dm860-X i inne pytania amatora

: 20 gru 2023, 10:36
autor: jasiekk7
Jak policzysz zakup liniału i konfigurację to na pewno wyjdzie taniej niż hybryda? Bo może właśnie po to one powstały: po to żeby było ciągle tanio ale lepiej niż bez jakiekolwiek sprzężenia.

Re: Różnice w sterownikach dm860-X i inne pytania amatora

: 20 gru 2023, 10:38
autor: pukury
Hej.
Nie mam żadnych doświadczeń z liniałami itp.
Więc nie mogę się wypowiedzieć.
No niby mogę - zgodnie z zasadą - nie wiem ale się wypowiem.
Jak myślisz na poważnie to może lepiej zastosuj " serwo krokowiec ".
Niby drożej ale chyba mniej kłopotów.
pzd.

Re: Różnice w sterownikach dm860-X i inne pytania amatora

: 20 gru 2023, 14:38
autor: forestgril
Nie chodzi tylko o cenę, ale w zasadzie o sensowność serwo-krokowca (względnie enkodera własnej roboty, który prawie na pewno byłby droższy - czasowo - niż serwo-krokowiec fabryczny).

Chodzi o to, że ostateczna odpowiedź, o tym gdzie jest frez względem materiału, znajduje się w odczytach z liniałów (no chyba, że frez już leży na podłodze ;) ). Jeśli nie ma pomiaru z liniału, to serwo-krokowiec powinien teoretycznie zapewnić z grubsza pozycjonowanie - ALE TYLKO KĄTA Śruby pociągowej ! To nie uwzględnia luzów między śrubą a nakrętką, na ew. przekładniach zębatych, naciągu pasków między osią silnika i osią śruby itp.

Natomiast jak liniał mówi 756.000, to wiem, że stół jest na 756 +/- 0.005 (albo 0.001) i o to mi przecież chodzi - a nie o zapewnienie konkretnego kąta na silniku.

Jak chcę 756, a jest mniej lub więcej niż 756, to pcham kroki lewo/prawo do skorygowanie pozycji na liniale.

Dodane 2 godziny 5 minuty 33 sekundy:
Tak mi się wydaje na pierwszy i drugi rzut oka... ale diabeł często siedzi w szczegółach, więc czekam na korektę od jakiegoś eksperta skrawania CNC :)

Re: Różnice w sterownikach dm860-X i inne pytania amatora

: 20 gru 2023, 15:55
autor: pukury
Hej.
Pozostaje mieć nadzieję że odezwą się Koledzy wiedzący " wszystko" - a nie brakuje ich na forum.
Ników nie będę podawał ( nie chcę zostać zwymyślany) :mrgreen:
Chyba działają w myśl zasady - wiem ale nie powiem.
pzd.

Re: Różnice w sterownikach dm860-X i inne pytania amatora

: 20 gru 2023, 16:40
autor: forestgril
Panowie Koledzy... żadna ze mnie konkurencja ;) Chcę tylko założyć te krokowce na 4-tonową frezarkę Heckert, pamiętającą chyba jeszcze lata 70-te :) Taki eksperyment.

Wstępne obliczenia sugerują możliwość sukcesu, ale z posuwami poziomym raczej poniżej 1000mm/min. Nawet od jednego Kolegi tu kupiłem te krokowce, a od drugiego przekładnię kątową 1:20 (na oś Z, bo sam stół pewnie 500kg waży).

Będę sobie powolutku frezował w stali, jak Bóg pozwoli.