Sterownik plazmy nie działa z silnikami krokowymi

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
protorsl
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 17 cze 2020, 07:11

Sterownik plazmy nie działa z silnikami krokowymi

#1

Post napisał: protorsl » 17 cze 2020, 09:56

Witam,

Buduję wypalarkę plazmową i mam problem z chińskim sterownikiem Start Shaphon , model CC-M4.
Generalnie instrukcja do sterownika jest bardzo uboga i stanąłem w punkcie sterowania silnikami krokowymi na "sucho", czyli mam spięte dwa sterowniki silników krokowych EM503 oraz EM806 bez pozostałego osprzętu. Problem w tym, że nie potrafię ruszać osią Y, a oś X rusza się tylko po skosie w lewy dół na klawiaturze. Sprawdzałem ruchy w automacie, w ręcznym i sytuacja jest ta sama. Myślałem, że jest to spowodowane złym podłączeniem silnika krokowego, ale w układzie PNP, NPN oraz dyferencjalnym jest dokładnie to samo. W opcjach jest możliwość sterowania dwoma silnikami dla jednej osi, po jej wybraniu aktywują się kolejne dwa kierunki, czyli łącznie mam lewy dół, dół i prawy dół dla osi X, pozostałe nadal nie są aktywne a oś Y nadal nie reaguje. Po zmianie silników ta sama historia, tylko X się kręci w połowie, Y wcale, czyli kwestia sprawności samych silników jest ok.
Sterownik posiada 3 porty wyjścia (Motor 1, Motor 2, Motor 3) z czego wg instrukcji Motor 1 jest przeznaczony do osi X i Y, Motor 2 do sterowania drugim napędem osi X i Y, a złącze Motor 3 nie jest w ogóle opisane w instrukcji.
Jak wspomniałem wszystkie wejścia są wyłączone ponieważ mam to rozłożone na biurku i chciałem sprawdzić układ przed montażem na maszynie, czyli krańcówki, bazowanie, sygnały z THC itd.
Wg instrukcji na pinie 5 portu Motor 1 ma wychodzić +5V, niestety mam w okolicach 2,8V. Podłączyłem zewnętrzny zasilacz 5V do zasilenia sterownika krokowców, spiąłem masy ze sobą i sytuacja jest cały czas taka sama jak powyżej.
Dodatkowo sprawdziłem bezpieczniki na płycie sterownika plazmy i wygląda wszystko ok.
Spiąłem jeszcze same sterowniki krokowców do zewnętrznego generatora przebiegu prostokątnego i silniki zmieniają swój kierunek, także wszystko wskazuje na to, że coś jest albo z podłączeniem pomiędzy sterownikiem plazmy a sterownikiem silników krokowych albo na to, że sterownik plazmy jest uszkodzony.
Już nie mam pomysłu na to jak uruchomić ten układ.
Proszę o pomoc w tym temacie

Z góry dziękuję



Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Sterownik plazmy nie działa z silnikami krokowymi

#2

Post napisał: TOP67 » 17 cze 2020, 11:06

protorsl pisze:
17 cze 2020, 09:56
oś X rusza się tylko po skosie w lewy dół na klawiaturze.
Masz na myśli to, że silnik pracuje tylko gdy wybierzesz ruch na ukos i to tylko w jednym kierunku? Jeśli to jest klawiatura numeryczna, to tylko po naciśnięciu 1? A w drugą stronę, czyli 9?
Oś X powinna reagować na wszystkie kierunki, poza 2 i 8.
Czy te klawisze są definiowalne? Może się coś pomieszało?

Awatar użytkownika

pepepe1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 142
Rejestracja: 03 wrz 2004, 19:25
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Sterownik plazmy nie działa z silnikami krokowymi

#3

Post napisał: pepepe1 » 18 cze 2020, 00:31

Coś możesz mieć nie tak podłączone z sygnałami dir i enable? Sonda logiczna w łapę, kartka, ołówek i poopisuj sobie co się dzieje na pinach przy zadaniu ruchów silników, porównaj z instrukcją sterownika, powinno dać odpowiedź co się dzieje.


Autor tematu
protorsl
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 17 cze 2020, 07:11

Re: Sterownik plazmy nie działa z silnikami krokowymi

#4

Post napisał: protorsl » 18 cze 2020, 08:07

TOP67 pisze:
17 cze 2020, 11:06
protorsl pisze:
17 cze 2020, 09:56
oś X rusza się tylko po skosie w lewy dół na klawiaturze.
Masz na myśli to, że silnik pracuje tylko gdy wybierzesz ruch na ukos i to tylko w jednym kierunku?
Ruch na ukos tzn. że oś X i Y podążają w stronę "-". Silnik osi X porusza się tylko w jedną stronę, bez zmiany kierunku. Co do ustawień dla dwóch napędów na oś, aktywują się kolejne przyciski, ale tylko w jedną stronę i tylko oś X.

Obrazek
pepepe1 pisze:
18 cze 2020, 00:31
Coś możesz mieć nie tak podłączone z sygnałami dir i enable? Sonda logiczna w łapę, kartka, ołówek i poopisuj sobie co się dzieje na pinach przy zadaniu ruchów silników, porównaj z instrukcją sterownika, powinno dać odpowiedź co się dzieje.
Podłączałem już na wszelkie sposoby, sprawdzałem drogę przejścia sygnałów "w parach" dir+/dir- oraz pul+/pul-. Enable nie musi być podpięte w moim sterowniku. Ze sterownika wychodzą 2 porty z czego wykorzystuję tylko 1 do obsługi osi X oraz Y.
Ciekawe jest dlaczego jak już się rusza oś X to w tej samej konfiguracji oś Y nie reaguje w ogóle. Poniżej wysyłam opis pinów.

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Sterownik plazmy nie działa z silnikami krokowymi

#5

Post napisał: TOP67 » 18 cze 2020, 09:51

A masz połączenie ze wspólną anodą, czy katodą? Skoro w kontrolerze jest problem z +5V, to jakie napięcia są podawana na wyjścia? Czy DIR zmienia się po zmianie kierunku?

Awatar użytkownika

pepepe1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 142
Rejestracja: 03 wrz 2004, 19:25
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Sterownik plazmy nie działa z silnikami krokowymi

#6

Post napisał: pepepe1 » 18 cze 2020, 11:27

Może trzeba wyjścia podciągnąć rezystorami do +5v, jeśli wyjścia są prądowe, albo przetwornik jeśli wyjścia są różnicowe. Musisz ustalić, czy na wyjściach masz w ogóle sygnały, a jeśli tak - czy są kompatybilne ze sterownikiem


Autor tematu
protorsl
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 17 cze 2020, 07:11

Re: Sterownik plazmy nie działa z silnikami krokowymi

#7

Post napisał: protorsl » 19 cze 2020, 07:24

Dziękuję za odpowiedź. Czyli przetwornica step-up dla VCC w układzie NPN powinna wystarczyć ?
Znalazłem przetwornicę POLOLU-2564, będzie ok?
Wcześniej podłączałem zewnętrzny zasilacz o napięciu +5VDC z pominięciem wyjścia VCC w układzie NPN, gdzie podaję zasilanie na DIR+ i PUL+ a DIR- i PUL- były podłączone do sterownika, dodatkowo spiąłem ze sobą masy do wyrównania potencjału. Niestety ten układ nie zadziałał. Czy podciągnięcie napięcia ze sterownika do 5V nie będzie działało tak samo jak w poprzednim przypadku?

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Sterownik plazmy nie działa z silnikami krokowymi

#8

Post napisał: TOP67 » 19 cze 2020, 07:44

Nie sądzę, żeby to pomogło. Sprawdź najpierw, jakie napięcia masz na wyjściach kontrolera. Może wszystko działa, tylko daje za małe napięcie i sterownik na nie nie reaguje? Szukał bym rozwiązania w zasilaniu kontrolera.

Awatar użytkownika

pepepe1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 142
Rejestracja: 03 wrz 2004, 19:25
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Sterownik plazmy nie działa z silnikami krokowymi

#9

Post napisał: pepepe1 » 19 cze 2020, 10:14

Układ wspólnej anody przy driverze silnika z transoptorami. Spróbuj.

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Sterownik plazmy nie działa z silnikami krokowymi

#10

Post napisał: TOP67 » 19 cze 2020, 10:23

Jeśli kontroler ma wyjścia OC, to można zasilić to z osobnego źródła.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”