Sterownik frezarki CNC 3 osiowej

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
pol1technik
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 16
Rejestracja: 17 paź 2011, 17:00
Lokalizacja: Łódź

Sterownik frezarki CNC 3 osiowej

#1

Post napisał: pol1technik » 12 mar 2012, 22:58

Witam serdecznie! Jakiś czas temu uruchomiłem dzięki Wam drodzy forumowicze projekt sterownika silnika krokowego. (Nawet nie wiecie, jak fajnie jest popatrzeć na wysterowany własnymi siłami silnik) Ponieważ jak to mówi moja mama: "Ostatnimi czasy na pierwszy miejscu jest u Ciebie jakiś tam silnik krokowy, pies...(całka) , potem długo długo nic i dopiero rodzina" - można powiedzieć że temat nieco mnie kręci(dosłownie i w przenośni). Postanowiłem więc w Altiumie narysować schemacik. Prosił bym o sprawdzenie ewentualnych błędów, a w szczególności o poprawność połączeń przekaźników. Jakoś tak łatwo w głowie nie mogę sobie tego poodwracać. Schematy pochodzą oczywiście z rodzimej strony: akcesoria.cnc.info, ale zapewne wielu z was ma te schematy w głowie.
W załączeniu schemat sterownika:






Gdyby linki wygasły proszę dać znać. Wstawię ponownie.
Z góry dziękuję za konstruktywną krytykę.

Pozdrawiam

Edit//
Jeszcze jedno, jakiej wielkości powinna być płytka aby wysterować 3 osie (tak orientacyjnie)


Yasiek M

Tagi:

Awatar użytkownika

sajgon
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1014
Rejestracja: 15 lis 2011, 14:21
Lokalizacja: Śląsk

#2

Post napisał: sajgon » 12 mar 2012, 23:28

pol1technik pisze:Jeszcze jedno, jakiej wielkości powinna być płytka aby wysterować 3 osie (tak orientacyjnie)
185,5865mm x 145,0092mm dokładnie taka ,broń boże inna bo inaczej jedna oś będzie się zacinać :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Pozdrawiam , Michał. ;)


Autor tematu
pol1technik
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 16
Rejestracja: 17 paź 2011, 17:00
Lokalizacja: Łódź

#3

Post napisał: pol1technik » 12 mar 2012, 23:45

sajgon pisze:
pol1technik pisze:Jeszcze jedno, jakiej wielkości powinna być płytka aby wysterować 3 osie (tak orientacyjnie)
185,5865mm x 145,0092mm dokładnie taka ,broń boże inna bo inaczej jedna oś będzie się zacinać :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Kolego dokładnie wiesz, że chodzi tu o orientacyjne spojrzenie, tak by nie robić jej zbyt wielkiej. Ale skoro kolega już się odniósł to może powie coś o schemacie?
Yasiek M

Awatar użytkownika

sajgon
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1014
Rejestracja: 15 lis 2011, 14:21
Lokalizacja: Śląsk

#4

Post napisał: sajgon » 13 mar 2012, 00:00

A co tu mówić :roll: w temacie L298 L297 było już tyle napisane i powiedziane ,że na prawdę dalsze rozważania na temat tego dość przestarzałego sterownika są zbędne.
Nie dalej jak wczoraj też ktoś wyskoczył z "nowatorskim" sterownikiem:
https://www.cnc.info.pl/topics12/sterow ... t34928.htm

Są na forum schematy , sprawdzone działające PCB i sterowników i płyt głównych ,nic tylko trawić i składać.
Na Twoim miejscu przyjrzał bym się temu driverowi :
https://www.cnc.info.pl/topics12/sterow ... vt6612.htm
lub podobnym których też niemało.
Pozdrawiam , Michał. ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”