Pękające paski

Dyskusje na temat elementów przeniesienia napędu oraz przekładni


Autor tematu
tomik77
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 08 sie 2007, 11:29
Lokalizacja: Brodnica

Pękające paski

#1

Post napisał: tomik77 » 16 paź 2007, 09:14

Mam problem z pękającymi paskami zębatymi w maszynie do gwintowania. Maszyma posiada silnik elektryczny napędzający 18 wrzecion jednym długim paskiem zębatym (3750 mm) o podziałce T5. Musiałem zastosować taką małą podziałkę ze względu na odległość wrzecion 32 mm i co za tym idzie koła żebate są średnicy 25 mm. Pasek jest poliuretanowy z kordem kevlarowym i ma szerokość 25 mm. W takiej długośći nie udało mi sie znaleść paska jednolitego i posiada on łączenie. Zamówiłem już paski bez łaczenia ale czas oczekiwania wynosi 7 tygodni. Co można jeszcze zrobić aby paski nie pękały?


Tomek

Tagi:


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#2

Post napisał: Leoo » 16 paź 2007, 10:06

Siły występujące podczas gwintowania są spore. Koło o średnicy 25mm nie jest w stanie przenieść wymaganego momentu obrotowego, dla tego pas strzela.
Osobiście zmienił bym konstrukcję. Zastosował bym dwa rodzaje wrzecion, różniących się długością osi koła pasowego. Zaistalowane były by naprzemian dłuższe i krótsze, co umożliwi zastosowanie kół o większej średnicy np. 40mm. Oczywiście silnik napędowy musi posiadać dwa koła, którymi napędza dwa pasy, jednym wrzeciona niższe, drugim - wyższe.

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#3

Post napisał: DZIKUS » 16 paź 2007, 14:04

jesli to mozliwe to zastosuj szersze pasy, albo pasy typu HTD lub GT3 - maja one znacznie wyzsze nosnosci od paskow serii T/AT przy tej samej szerokosci
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu


Autor tematu
tomik77
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 08 sie 2007, 11:29
Lokalizacja: Brodnica

#4

Post napisał: tomik77 » 11 sty 2008, 13:38

Po głębszym zapoznaniu sie z tematem postanowiłem zmienić pas z profilu T5 na profil AT5. Posiada on znacznie większą wytrzymałość na zerwanie. Mam jednak problem z narysowaniem kół AT5. Czy ktoś mógłby podpowiedzieć jak narysować takie koło dla ilości zębów 16, 44 oraz 100?
Tomek


cromachine
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 25
Rejestracja: 23 lip 2017, 18:45
Lokalizacja: Olkusz

Re: Pękające paski

#5

Post napisał: cromachine » 31 paź 2017, 21:34

tomik77 pisze:Mam problem z pękającymi paskami zębatymi w maszynie do gwintowania. Maszyma posiada silnik elektryczny napędzający 18 wrzecion jednym długim paskiem zębatym (3750 mm) o podziałce T5. Musiałem zastosować taką małą podziałkę ze względu na odległość wrzecion 32 mm i co za tym idzie koła żebate są średnicy 25 mm. Pasek jest poliuretanowy z kordem kevlarowym i ma szerokość 25 mm. W takiej długośći nie udało mi sie znaleść paska jednolitego i posiada on łączenie. Zamówiłem już paski bez łaczenia ale czas oczekiwania wynosi 7 tygodni. Co można jeszcze zrobić aby paski nie pękały?
Najprościej byłoby tak jak kolega pisze zwiększyć srednice kół ale pewnie masz ciasno, zamawiałem kiedyś pasy zgrzewane przez włochów i były liche, jeśli ci pękaja na zgrzewie to bez końcowe powinny wytrzymać nie wiem jakie pasy stosujesz ale np.GT mają prawie 2 krotnie wyższą siłę zrywającą.
Teraz zauważyłem że piszesz podziałka T więc pewnie to zwykłe pasy, problem tylko że jeśli miałbyś przejść na pas GT to musiałbyś wymienić zębatki po profil zęba jest okrągły.

Pozdrawiam Sebastian
Zalewski


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 983
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

#6

Post napisał: kolec7 » 31 paź 2017, 21:55

Cromachine - nie wydaje Ci się, że autor wątku przez ostatnie dziesięć lat już jakoś poradził sobie z tym problem bez Twojej rady?
"W życiu piękne są tylko chwile...."


cromachine
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 25
Rejestracja: 23 lip 2017, 18:45
Lokalizacja: Olkusz

#7

Post napisał: cromachine » 31 paź 2017, 22:08

kolec7 pisze:Cromachine - nie wydaje Ci się, że autor wątku przez ostatnie dziesięć lat już jakoś poradził sobie z tym problem bez Twojej rady?
Cholera masz rację nie spojrzałem na datę.


Pozdrawiam Sebastian
Zalewski

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate”