uklad napedowy-serwonaped czy motoreduktor

Dyskusje na temat elementów przeniesienia napędu oraz przekładni


Autor tematu
baszawez
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 163
Rejestracja: 19 sty 2017, 17:37
Lokalizacja: Kraków

uklad napedowy-serwonaped czy motoreduktor

#1

Post napisał: baszawez » 21 lip 2017, 12:44

Witam
Kiedy jest zasadność stosowania serwonapędu a kiedy motoreduktora jezeli chodzi o przemieszczenia liniowe? W odbydwu przypadkach potrzebny jest enkoder jako sygnal pozycji katowej walka. Serwonaped jest na pewno dokladniejszy niz motoreduktor (ktory moze posiadac luzy na przekladni), oraz zajmuje mniej miejsca, wiec jezeli nie potrzebuje dokladnosci przemieszczenia co do 1 mm to nie warto placic za serwonaped tylko wybrac motoreduktor. Serwonapedy maja rowniez interfejsy komunikacyjne. Jakie są jeszcze główne różnice?



Tagi:


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: strikexp » 22 lip 2017, 22:25

Pytanie jaki serwonapęd. Serwo to zbiorcza nazwa dla różnego rodzaju napędów potrafiacych osiągnąć ścisle ustaloną pozycję. Mogą to być silniki komutatorowe, asynchroniczne (profesjonalne serwa) czy nawet krokowe. W serwach na ogół masz układ sprzeżenia zwrotnego (przeważnie enkoder) który pozwala odczytać pozycję wału.
Przekładnia może wystepować ale nie musi.

Motoreduktor to chyba też zbiorcza nazwa dla silników z przekładniami. Co prawda pod taką nazwą znajduje się głównie silniki asynchroniczne, ale da się znaleźć motoreduktory komutatorowe mocy od kilku do kilkudziesięciu watów. Tylko to się nazywa handlowo "silnik z przekładnią".

Serwa są dobre tam gdzie trzeba dużej dokładności lub niezawodności. Profesjonalne serwa pozbawione przekładni mają świetne wartości MTBF.


suj
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 158
Rejestracja: 13 mar 2008, 00:42
Lokalizacja: Koszalin

Re: uklad napedowy-serwonaped czy motoreduktor

#3

Post napisał: suj » 22 lip 2017, 23:06

baszawez pisze:...Kiedy jest zasadność stosowania serwonapędu a kiedy motoreduktora jezeli chodzi o przemieszczenia liniowe?...
Dynamika ruchu. W trakcie projektowania układu napędowego wprost z przyjętych założeń i wykonanych obliczeń wynika jaki rodzaj napędu możesz zastosować.
Dodatkowo jeśli aplikacja ruchu jest dość skomplikowana współczesne serwonapędy oferują dużo od strony programowej. Napęd oparty na motoreduktorze uzupełniony o sprzężenie zwrotne może się sprawdzić przy prostym ustalaniu pozycji bez zbyt ostrego reżimu czasowego. Stosuje się takie rozwiązania w przemyśle, choć w ostatnich latach widzę poszerzanie się pól zastosowań serwonapedów. W dłuższej perspektywie czasowej często opłacalne jest wykonywanie ruchów z większą dynamiką i optymalizacją wydajności dzięki zastosowaniu serwonapedów.
strikexp pisze: ...asynchroniczne (profesjonalne serwa)...
Ja Cię drogi kolego proszę. Jeśli nie rozróżniasz silnika asynchronicznego od synchronicznego to bądź łaskaw nie uczyć innych, bo jeszcze są gotowi w to co piszesz uwierzyć. Przytłaczająca większość współczesnych serwonapedów to silniki synchroniczne.


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: strikexp » 23 lip 2017, 00:05

Z serwami opartymi o silniki synchroniczne się nie spotkałem i dlatego ich nie wymieniłem. Co wcale nie znaczy że zaprzeczyłem że takie są.
Zwróciłem uwagę że pojecie serwo czy motoreduktor, to jedynie określenie różnych rodzajów silników z określonym doposażeniem.
A więc i wypowiedź o dynamice ruchu odnosi się do konkretnego rodzaju serw a nie wszystkich.


suj
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 158
Rejestracja: 13 mar 2008, 00:42
Lokalizacja: Koszalin

#5

Post napisał: suj » 23 lip 2017, 00:43

strikexp pisze:Z serwami opartymi o silniki synchroniczne się nie spotkałem i dlatego ich nie wymieniłem. Co wcale nie znaczy że zaprzeczyłem że takie są...
No to musi być dopiero niedawno zostałeś odhibernowany że się z nimi jeszcze nie spotkałeś :mrgreen: Serwonapędy oparte o silniki synchroniczne dominują w przemyśle gdzieś tak od przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Dzięki swoim zaletom wyparły serwa oparte o silniki DC. A jakich firm widziałeś serwa oparte o silniki asynchroniczne? Ja kojarzę silniki firmy AMK. Od biedy można by do nich zaliczyć jeszcze silniki asynchroniczne do napędu wrzecion i napędów głównych maszyn ale nie są to typowe serwonapędy do napędu osi.
strikexp pisze:A więc i wypowiedź o dynamice ruchu odnosi się do konkretnego rodzaju serw a nie wszystkich.
Odniosłem się do konkretnego pytania w zadanych warunkach. Celem ustalenia uwagi pominąłem na ten przykład serwonapedy hydrauliczne i skupiłem się na dominujących na rynku w zapewne 90% serwonapędach opartych na silnikach synchronicznych.
Drogi kolego. W odróżnieniu od Ciebie dysponuję praktycznym doświadczeniem w implementacji układów opartych o serwonapędy i rażą mnie nieprzemyślane wypowiedzi na tematy, na które nie ma się zielonego pojęcia. Odnoszę wrażenie, że autorytatywną formą swoich wypowiedzi próbujesz przykryć brak doświadczenia i praktycznej wiedzy. Jest to szkodliwe, gdyż może wprowadzać potencjalnych czytelników w błąd. Nie mam nic przeciw zadawaniu nawet prostych pytań czy przeciw rzeczowej dyskusji. Ale twoje uzewnętrznianie się w różnorakich wątkach prowadzi tylko do nabijania licznika postów. Zadbaj najpierw o podstawy, nabierz doświadczenia a potem dopiero doradzaj innym.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate”