Identyfikacja materiału koła zębatego

Dyskusje na temat elementów przeniesienia napędu oraz przekładni

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#11

Post napisał: RomanJ4 » 10 mar 2017, 01:05



pozdrawiam,
Roman

Tagi:


Autor tematu
adisc
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 10
Rejestracja: 09 mar 2017, 14:23
Lokalizacja: Rzeszow

#12

Post napisał: adisc » 10 mar 2017, 07:01

Cześć. Przejrzałem te strony i tyle póki co też wiem, ale co dalej z uzyskanymi parametrami?


Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

Re: Identyfikacja materiału koła zębatego

#13

Post napisał: Areo84 » 10 mar 2017, 09:44

adisc pisze:Witam,

muszę indywidualnie rozpracować z jakiego polimeru jest wykonane koło zębate... Nauczyciel powiedział mi jedynie, że powinienem pomierzyć część, policzyć liczbę zębów, sprawdzić średnicę otworu, obliczyć jakiś moduł, ale nie znam konkretów. Jest to część ustandaryzowana i na podstawie pomiarów powinienem znaleźć w normach jaki to dokładnie polimer.

No to fajne te ichniejsze normy , skoro na podstawie samych wymiarów geometrycznych koła zębatego są w stanie określić jego materiał :shock:

Według mnie to podchwytliwe zadanie z gatunku tych na sprawdzenie czy student myśli albo sobie jaja robią. Nie wiem - może nie lubią Polaków.

BO:
z samej geometrii koła bez znajomości wartości przenoszonego momentu nie da się policzyć ani minimalnej wytrzymałości z warunku na zginanie , ani na naciski powierzchniowe.
A jakbyś nawet znał moment i to policzył to wiedz że raczej znajdzie się conajmniej kilka polimerów w kolorze białym spełniających warunki wytrzymałościowe. I chociaż zwykle na takie elementy stosuje się poliamid, to jest jego parę gatunków. Nierzadko na kółka zębate daje się poliamid z dodatkiem ok 30% włókna szklanego (np. PA-66 GF30).

A precyzyjne określenie gatunku materiału na podstawie samych wymiarów koła to można już traktować w kategoriach dowcipu. :lol:

[ Dodano: 2017-03-10, 10:08 ]
To Finlandia ?


Autor tematu
adisc
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 10
Rejestracja: 09 mar 2017, 14:23
Lokalizacja: Rzeszow

Re: Identyfikacja materiału koła zębatego

#14

Post napisał: adisc » 10 mar 2017, 11:08

Areo84 pisze:
adisc pisze:Witam,

muszę indywidualnie rozpracować z jakiego polimeru jest wykonane koło zębate... Nauczyciel powiedział mi jedynie, że powinienem pomierzyć część, policzyć liczbę zębów, sprawdzić średnicę otworu, obliczyć jakiś moduł, ale nie znam konkretów. Jest to część ustandaryzowana i na podstawie pomiarów powinienem znaleźć w normach jaki to dokładnie polimer.

No to fajne te ichniejsze normy , skoro na podstawie samych wymiarów geometrycznych koła zębatego są w stanie określić jego materiał :shock:

Według mnie to podchwytliwe zadanie z gatunku tych na sprawdzenie czy student myśli albo sobie jaja robią. Nie wiem - może nie lubią Polaków.

BO:
z samej geometrii koła bez znajomości wartości przenoszonego momentu nie da się policzyć ani minimalnej wytrzymałości z warunku na zginanie , ani na naciski powierzchniowe.
A jakbyś nawet znał moment i to policzył to wiedz że raczej znajdzie się conajmniej kilka polimerów w kolorze białym spełniających warunki wytrzymałościowe. I chociaż zwykle na takie elementy stosuje się poliamid, to jest jego parę gatunków. Nierzadko na kółka zębate daje się poliamid z dodatkiem ok 30% włókna szklanego (np. PA-66 GF30).

A precyzyjne określenie gatunku materiału na podstawie samych wymiarów koła to można już traktować w kategoriach dowcipu. :lol:

[ Dodano: 2017-03-10, 10:08 ]
To Finlandia ?
Tak, Finlandia. Nawet go zapytałem czy ten materiał jest 'czysty' czy z jakąś domieszką i powiedział, że muszę do tego dojść. Kwestia nie lubienia Polaków odpada, jest wręcz przeciwnie :D dałem mu do zrozumienia, że to dla mnie wyzwanie i powiedział, że mi w tym pomoże, dlatego też mamy kolejne spotkanie w przyszłym tygodniu. Z tym, że chciałbym do niego z czymś przyjść (oprócz zwymiarowanego koła) i ewentualnie wiedzieć o co pytać


Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

#15

Post napisał: Areo84 » 10 mar 2017, 12:03

Ciężko coś podpowiedzeń mając tak mało danych ,ale :

Potrzebujesz znać moment obrotowy (ewentualnie moc i obroty)jaki przenosi to koło zębate.
Te wzory na foto które dałeś dotyczą obliczeń wytrzymałościowych wału na skręcanie.
Ten wskazany długopisem wzór jak mniemam to wzór na średnicę wału po podstawieniu określonych naprężeń dopuszczalnych 18MPa (?).

Jeśli tak, to znając średnicę otworu koła czyli średnicę wału a z tego wzoru na srednicę wału policzyć moment obrotowy jaki przenosi wał (a tym samym koło zębate) . Dalej znając ten moment i wymiary koła można liczyć naprężenia jakim poddawany jest ząb. Czyli dwa przypadki: zginanie i naciski powierzchniowe . W obliczeniach wytrzymałościowych kół zębatych uwzględniało się jeszcze różne współczynniki zależne od przeciążenia , kształtu zęba , przyporu itp. , które dobierało się z masy tabelek. :lol:
Nie wiem jak u nich , ale ogólna zasada powinna być taka sama.

Znając naprężenia można już szukać materiałów które spełniają kryteria

[ Dodano: 2017-03-10, 12:28 ]
oczywiście to wszystko przy założeniu że średnica wału była liczona ze względu na wytrzymałość i koło zębate oraz wał będą zdolne przenieść zbliżony moment obrotowy.

Chyba tylko to tłumaczy dlaczego pokazano Ci wzorki na średnice wału z warunku na skrecanie, bo inaczej nie mają tu żadnego zastosowania

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#16

Post napisał: Petroholic » 10 mar 2017, 16:38

Pytanie jeszcze z jakiego materiału jest wykonany wał?

Wiem, że nad wzorem jest napisane S355 ale nie znając fińskiego nie mam pojęcia czy to dana czy przykład...


Autor tematu
adisc
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 10
Rejestracja: 09 mar 2017, 14:23
Lokalizacja: Rzeszow

#17

Post napisał: adisc » 11 mar 2017, 19:59

Cześć! Mam pewne wieści. Dziś dostałem maila od prowadzącego, że trochę myślał o moim zadaniu i najodpowiedniejszą normą byłaby niemiecka VDI 2736, ale że ciężko jest znaleźć oryginalną normę bez ponoszenia dodatkowych opłat, to podesłał mi trochę linków, które mają mi pomóc w moim zadaniu. Oto one:

http://sdp-si.com/plastic/design-of-plastic-gears.php

http://khkgears.net/gear-knowledge/gear ... tic-gears/

http://www.kisssoft.ch/english/download ... _gears.pdf

http://www.dupont.com/content/dam/dupon ... 0_2007.pdf

http://www.dupont.com/content/dam/dupon ... 0Gears.pdf

http://www.geartechnology.com/issues/1189x/paquet.pdf

http://kbam.geampod.com/kbam/reflection ... 7106_8.pdf

http://www.ktw-gornau.de/tl_files/ktw/I ... raeder.pdf

Czy w tym momencie to ułatwia zadanie identyfikacji materiału?


NFZ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 393
Rejestracja: 07 paź 2012, 21:49
Lokalizacja: inąd

#18

Post napisał: NFZ » 11 mar 2017, 20:57

A zniszczyć je w trakcie identyfikacji możesz?
Wtedy(z grubsza) już miałbyś określony materiał.


Autor tematu
adisc
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 10
Rejestracja: 09 mar 2017, 14:23
Lokalizacja: Rzeszow

#19

Post napisał: adisc » 11 mar 2017, 21:37

NFZ pisze:A zniszczyć je w trakcie identyfikacji możesz?
Wtedy(z grubsza) już miałbyś określony materiał.
Chyba nie bardzo. Jak pytałem prowadzącego czy będę mieć do dyspozycji jakieś testy w laboratorium, to powiedział, że nie ma na to czasu i mam polegać tylko na pomiarach. Zakładam, że to również tyczy się zniszczenia koła.


Autor tematu
adisc
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 10
Rejestracja: 09 mar 2017, 14:23
Lokalizacja: Rzeszow

#20

Post napisał: adisc » 21 mar 2017, 10:42

Cześć wszystkim,

Nadal zmagam się ze wspomnianym zadaniem, ale mam nieco więcej danych. Nauczyciel powiedział mi, że powinienem obliczyć siłę zginania materiału i następnie na podstawie tej właściwości szukać w tabelach odpowiedniego materiału. Pytanie tylko jak tę siłę obliczyć. Póki co mam obliczony moment obrotowy oraz siłę obwodową. Stanąłem w miejscu. Czy ktoś ma jakiś pomysł jak z tym ruszyć?

Obstawiam, że teraz powinienem policzyć naprężenie zginające, ale wzór który mam uwzględnia HP (horse power), a z kolei wzór na HP mam dość skomplikowany i nauczyciel mi powiedział, że mogę tam sporo 'pozakładać', ale nie wydaje mi się, żeby to było dobre.
Ponadto powiedział mi, że mogę zrobić coś w stylu wykresu P(rpm), gdzie max. P = 140 kW i zakładając rpm max = 3500, podzielić wykres na przykładowo 3 części i dla każdej z części szukać polimeru. Ale nie znalazłem podziału materiału ze względu na moc czy rpm. Załączam zdjęcie przykładowego narysowanego wykresu przez niego.

Może te wszystkie dane się w jakiś sposób łączą, tylko ja nie potrafię tego skojarzyć (?)Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate”