Identyfikacja materiału koła zębatego

Dyskusje na temat elementów przeniesienia napędu oraz przekładni


Autor tematu
adisc
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 10
Rejestracja: 09 mar 2017, 14:23
Lokalizacja: Rzeszow

Identyfikacja materiału koła zębatego

#1

Post napisał: adisc » 09 mar 2017, 14:33

Witam,

Piszę z pewną prośbą o pomoc, a mianowicie, jestem aktualnie na uczelni zagranicznej i robię kursy z zakresu inżynierii materiałowej. Tak się stało, że trafiłem na kurs, z którego muszę indywidualnie rozpracować z jakiego polimeru jest wykonane koło zębate. Niestety, ale jest to dla mnie pierwsze takie zadanie i nie za bardzo wiem od czego powinienem zacząć. Nauczyciel powiedział mi jedynie, że powinienem pomierzyć część, policzyć liczbę zębów, sprawdzić średnicę otworu, obliczyć jakiś moduł, ale nie znam konkretów. Jest to część ustandaryzowana i na podstawie pomiarów powinienem znaleźć w normach jaki to dokładnie polimer. Czy mogę liczyć na pomoc z Waszej strony?

Pozdrawiam

Obrazek



Tagi:


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

Re: Identyfikacja materiału koła zębatego

#2

Post napisał: peritus » 09 mar 2017, 16:27

adisc pisze: na podstawie pomiarów powinienem znaleźć w normach jaki to dokładnie polimer.
Z foto-wyglądu jest to z b.dużym prawdopodobieństwem poliamid PA.
Konkretne dane i normy:
http://www.profilex.com/oferta/tworzywa ... wa/pa.html
http://www.armetkatowice.pl/pa-poliamid ... uleje.html


Autor tematu
adisc
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 10
Rejestracja: 09 mar 2017, 14:23
Lokalizacja: Rzeszow

Re: Identyfikacja materiału koła zębatego

#3

Post napisał: adisc » 09 mar 2017, 16:52

peritus pisze:
adisc pisze: na podstawie pomiarów powinienem znaleźć w normach jaki to dokładnie polimer.
Z foto-wyglądu jest to z b.dużym prawdopodobieństwem poliamid PA.
Konkretne dane i normy:
http://www.profilex.com/oferta/tworzywa ... wa/pa.html
http://www.armetkatowice.pl/pa-poliamid ... uleje.html
Cześć! Dzięki za zainteresowanie tematem. Przejrzałem te strony i nie bardzo widzę tam wspomniane przez Ciebie normy. Nauczyciel wspominał coś o normach VDI lub DIN (?) - może ktoś się z tym spotkał?


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

Re: Identyfikacja materiału koła zębatego

#4

Post napisał: peritus » 09 mar 2017, 16:54

adisc pisze:Przejrzałem te strony i nie bardzo widzę tam wspomniane przez Ciebie normy.
Zapytaj w tych firmach! :razz: i profesora Google o PN-EN ISO 16396-1:2015-03
https://www.google.pl/search?q=poliamid ... sQG5_pmgAQ


Autor tematu
adisc
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 10
Rejestracja: 09 mar 2017, 14:23
Lokalizacja: Rzeszow

Re: Identyfikacja materiału koła zębatego

#5

Post napisał: adisc » 09 mar 2017, 17:54

peritus pisze:
adisc pisze:Przejrzałem te strony i nie bardzo widzę tam wspomniane przez Ciebie normy.
Zapytaj w tych firmach! :razz: i profesora Google o PN-EN ISO 16396-1:2015-03
https://www.google.pl/search?q=poliamid ... sQG5_pmgAQ
Zapytać mogę, ale zazwyczaj są to maile do sekretariatów, gdzie osoby tam pracujące raczej nie mają o tym pojęcia, a i przenosić się takiej sprawy do odpowiednich działów pewnie im nie będzie chciało. Generalnie to wydaje mi się, że ten nauczyciel miał co innego na myśli, a mianowicie nie to, aby założyć z góry jakieś tworzywo i później szukać pod niego normy, tylko na podstawie obliczeń znaleźć materiał. Kwestia tylko o jakie konkretnie obliczenia chodzi i do czego mam przyrównać później wyniki (?)


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Identyfikacja materiału koła zębatego

#6

Post napisał: CFA » 09 mar 2017, 20:40

adisc pisze: Generalnie to wydaje mi się, że ten nauczyciel miał co innego na myśli, a mianowicie nie to, aby założyć z góry jakieś tworzywo i później szukać pod niego normy, tylko na podstawie obliczeń znaleźć materiał.
No jasne, konia z rzędem temu, kto na podstawie wymiarów wydedukuje materiał.
Trzeba "obliczyć jakiś moduł" :-) Pewnie pominąłeś jakąś istotną wskazówkę dotyczącą zadania.


Jans
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 47
Rejestracja: 11 gru 2005, 13:29
Lokalizacja: Jarosław

#7

Post napisał: Jans » 09 mar 2017, 21:25

Jak dawno temu chodziłem do szkoły to liczyło się wytrzymałość zęba (na wyłamanie) a później na dopuszczalne naciski na powierzchnię. Na podstawie wymiarów koła można obliczyć stosunek nacisków do naprężeń i na tej podstawie określić materiał.
Pozdrawiam.


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post napisał: CFA » 09 mar 2017, 21:46

Jans pisze:Jak dawno temu chodziłem do szkoły to liczyło się wytrzymałość zęba (na wyłamanie) a później na dopuszczalne naciski na powierzchnię. Na podstawie wymiarów koła można obliczyć stosunek nacisków do naprężeń i na tej podstawie określić materiał.
Pozdrawiam.
Chyba obliczyć najsłabszy możliwy materiał w takiej konfiguracji wymiarowej przy założonej przenoszonej mocy.
Wykonywałem już koła o dokładnie tych samych wymiarach, ale z różnych materiałów
od klasycznych stali konstrukcyjnych po plastiki, więc raczej tą metodą nie uzyska się odpowiedzi.

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#9

Post napisał: Petroholic » 09 mar 2017, 22:53

Opcja 1: Jeżeli jest to część ustandaryzowana to w standardzie masz zakres momentów jaki przenosi... Bez tych danych niemożliwe jest obliczenie/ustalenie minimalnej wytrzymałości materiału do wykonania koła...

Opcja 2: Jeżeli nie ma standardu na to koło to jest to zadanie podchwytliwe i musisz zrobić analizę fizykochemiczną materiału, który dostałeś do ręki...

Opcja 3: Powiedz, że to PA6, a wyliczenia zjadł pies bo był głodny :D


Autor tematu
adisc
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 10
Rejestracja: 09 mar 2017, 14:23
Lokalizacja: Rzeszow

Re: Identyfikacja materiału koła zębatego

#10

Post napisał: adisc » 10 mar 2017, 00:40

CFA pisze:
adisc pisze: Generalnie to wydaje mi się, że ten nauczyciel miał co innego na myśli, a mianowicie nie to, aby założyć z góry jakieś tworzywo i później szukać pod niego normy, tylko na podstawie obliczeń znaleźć materiał.
No jasne, konia z rzędem temu, kto na podstawie wymiarów wydedukuje materiał.
Trzeba "obliczyć jakiś moduł" :-) Pewnie pominąłeś jakąś istotną wskazówkę dotyczącą zadania.
Może jedną z istotnych wskazówek był wzór, który mam użyć, pokazał mi coś takiego
Obrazek

Opcja 1: Jeżeli jest to część ustandaryzowana to w standardzie masz zakres momentów jaki przenosi... Bez tych danych niemożliwe jest obliczenie/ustalenie minimalnej wytrzymałości materiału do wykonania koła...

Opcja 2: Jeżeli nie ma standardu na to koło to jest to zadanie podchwytliwe i musisz zrobić analizę fizykochemiczną materiału, który dostałeś do ręki...

Opcja 3: Powiedz, że to PA6, a wyliczenia zjadł pies bo był głodny :D
Opcja 3 brzmi kusząco, ale muszę z tego później zrobić sprawozdanie, w którym opiszę jak do tego doszedłem :)

Możesz mi przybliżyć co masz na myśli, jeśli chodzi o opcję 1 i 2, najlepiej z konkretnymi odnośnikami. Tak jak wspomniałem, pierwszy raz kiedy spotykam się z takim zadaniem. Dzięki.

EDIT:
To co jeszcze zdążyłem sobie zapisać to to, że jest to część wykonana na uczelni, ale zgodna ze standardami, informacji powinienem szukać dla kół plastikowych, a nie metalowych, no i to słynne VDI-Richtline, którym mam się posłużyć, ale nie mogę skumać jak.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate”