Strona 1 z 1

Przekładnia zębata

: 20 wrz 2016, 22:29
autor: PedroDon
Kochani mam problem. Mam cylinder (blachę zagiętą) i średnica tego ustrojstwa to 160mm. Chcę na to nałożyć koło zębate puste w środku wycięte wodą i drugie koło będzie się poruszało po tym kole (oczywiście zęby proste). Silnik będzie wchodził w to mniejsze koło zębate. Mniejsze koło wymyśliłem sobie o wielkości od 20mm do 30mm. Ważna jest względna precyzja i żeby wysokość zębów nie była duża. Dlatego domyślam się że zębów powinno być więcej aniżeli mniej :lol: .
Jak widzicie jestem laikiem i nic mi nie mówią wzory bo nie ma tam napisane ile zębów powinno mieć koło o danej średnicy... Czarna magia. Studia od października więc miejcie dla mnie cierpliwość...

Ale wracając do tematu mam w programie kilka opcji:
- moduł (różne cyfry)
- ilość zębów
- kąt przyporu (domyślnie 20)
- szerokość wieńca (tu dam 10mm)
- rodzaj piasty (domyślnie A)
- średnica wałka (domyślnie 0.8)
- rowek klinowy (domyślnie brak)
- ISO EU

Chciałbym wiedzieć czym się sugerować, jakie parametry ustawić wstępnie dla mojego projektu i czym manipulować jeżeli okaże się że silnik porusza się zbyt wolno po kole zębatym (ilością zębów?).

Chciałbym zauważyć że drugie małe koło zębate 20-30mm będzie poruszać się również po większych kołach aniżeli to koło o średnicy 160mm. Jakie parametry wybrać też dla mniejszego koła?

[center]Proszę o krótką pomoc w tym temacie bez spinania się czy to się rozleci czy nie - żeby oszczędzić Państwa czas.[/center]

: 21 wrz 2016, 17:52
autor: Robercik280214
No to tak wg. twojego wpisu małe koło zakładasz na silnik, więc małe koło będzie kołem napędzającym a duże koło napędzanym . Jeżeli to duże koło kręci ci się za wolno wtedy zmniejszasz liczbę zębów, bo jak wiadomo prędkość obrotowa zależy od przełożenia. Oznaczmy małe koło jako z1 a duże koło jako z2. Przełożenie obliczysz dzieląc jedno koło przez drugie. Np. z1=20, z2=50, czyli 20/50=0,4. Im większy wynik tego dzielenia otrzymasz tym większe obroty uzyskasz na kole napędzanym (duże koło) . Jeżeli chodzi o wysokość zębów to im większy moduł tym większa wysokość zębów. Średnicę koła zębatego obliczysz z wzoru : Dz= m*(z+2)
a wysokość zęba to : h=m*2,2
gdzie m - moduł a z - liczba zębów
Jeżeli pomogłem proszę o naciśnięcie odpowiedniego przycisku :wink:

: 22 wrz 2016, 01:11
autor: PedroDon
Hej Robert. Dziękuję, nacisnąłem "pomógł". Świetnie umiesz przekazać wiedzę. W razie bardzo dużych trudności pozwolę sobie odezwać się mailowo do Ciebie i jeśli będziesz chciał i miał czas to odpowiesz na napotkane przeze mnie problemy. W takim wypadku oczywiście odwdzięczę się - przecież nie ma nic za darmo. Póki co dziękuję i pozdrawiam.

: 22 wrz 2016, 09:47
autor: Robercik280214
Jasne jakbyś miał jakiś problem to pisz :wink: . A tak z ciekawości to z jakiego programu korzystasz ??

: 24 wrz 2016, 11:50
autor: PedroDon
Solidworks

: 27 wrz 2016, 19:08
autor: Robercik280214
Aha nie wiedziałem, że Solid też ma taki generator przekładni jak Inventor:)