Strona 1 z 1

Dobor lin i pasków zębatych

: 06 cze 2016, 20:29
autor: Jachu19
Jak powinno się dobierać pasy zębate i liny ?

Dla lin producenci podają tylko maksymalną sile zrywającą, ale liny są rożne. Jedne są bardziej wytrzymałe na ścieranie, ale za to sztywniejsze i mogę się zerwać gdy wiszą na małym kole. Inne z kolei maja lepszą wytrzymałość zmęczeniowa itd.
Czy są jakieś normy, które jasno opisywałyby jaka line powinienem dobrać w zależności od tego jaką mam średnice koła, jaką długość liny, jakie warunki atmosferyczne, jakie obciążenie i przez jaki czas działające, czy zmienne czy stałe itd. ?
Tak żebym mógł w przybliżeniu obliczyć jaka lina jak długo wytrzyma w danej aplikancji.
Dodatkowo interesowałaby mnie informacja przy jakim stanie powinno się linę wymieniać (czy jak tylko zauważy się jakiś zerwany drut czy musi ich być odpowiednia ilość) ?

Jeszcze większy problem ma z pasami zębatymi bo dla nich producenci nie podają nawet siły zrywającej. Wszyscy tylko podają rodzaj (wielkość) pasa. Zakładam więc, że są jakieś normy, które mówią o tym jaki pas ile wytrzymuje i do czego się go używa. Pytanie tylko jakie to normy i czy jest to zbiór norm, czy jedna norma, w której wszystko znajdę ?

: 07 cze 2016, 15:44
autor: atom1477
Kiedyś przeprowadziłem mocne poszukiwania w internecie w sprawie doboru lin.
Dość ciekawy i zaawansowany temat.
Już prawie zastosowałem liny w mojej maszynie (dobrałem odpowiedni rodzaj liny). Zatrzymał mnie problem z kupieniem takiej liny.
Nie wiem czy są normy co do lin do maszyn CNC. Są do wind, dźwigów, itp. Ale tam są inne wymagania.

Co do lin w maszynach CNC to Ci mogę podpowiedzieć własne zalecenia:
1. Najlepszą liną była by lina współzwita, bo jest wielokrotnie bardziej odporna zmęczeniowo od przeciwzwitej. Wada to rozkręcanie się liny pod obciążeniem, ale nie ma to znaczenia jak lina pracuje w obiegu zamkniętym albo chociaż częściowo zamkniętym. A tak właśnie będzie w maszynie CNC.
2. Minimalny promień krążka żeby znacząco nie zmniejszać trwałości liny to dla liny 7x19 jakieś 40...60D (D to średnica liny).
3. Minimalny kąt nabiegania liny na krążek to 0.5...2.0°. Ważne jak lina się nawija na walec, a jest podawana na ten walec za pomocą stałego krążka (bo wtedy nawijanie się liny na walec powoduje zmianę kąta nabiegania liny na ten krążek).
4. Najtańszą i dość dobrą liną jest lina 7x19. Jest bardzo elastyczna. Trochę lepsza mogła by być 6x19 + jakieś wypełnienie w środku (wchłaniające olej do smarowania). Ale taką ciężko znaleźć.
Jak dobierać średnicę liny i kiedy wymieniać też gdzieś mam w PDFach, ale musiał bym poszukać.

O ile znaleźć linę 7x19 mi się udało, to tylko taką przeciwzwitą. Współzwitych nie znalazłem żadnych.
Może by się znalazły gdzieś u producentów lin do wind, ale jaki był by ich koszt?!! A jak się nietrudno domyśleć liny chciałem zastosować jako tańszy zamiennik pasków zębatych.
Dodatkowo podliczyłem koszty wytoczenia wszystkich potrzebnych krążków (bo szło to trudniej niż myślałem), i wyszło mi że wyjdzie porównywalnie cenowo do pasków zębatych (wiele kół do paska zębatego u mnie mogło być płaskich, więc je wytoczyłem w dość niskiej cenie z poliamidu). I tym sposobem temat lin umarł.

Co do pasów to nie rozumiem Twojego problemu. O jakich pasach mówisz? Pasach zębatych? Takie np. T10 które używałem mają podane siły zrywające, odkształcenie przy naprężeniu, itp. Co pozwala łatwo dobrać pas nawet jak się nie zna wzorów do obliczeń (bo mając gotowe wartości współczynników, na oko widać jak samemu wyprowadzić potrzebne wzory).
Pierwszy lepszy PDF.
Drugi gorszy PDF.
Zalecany rodzaj pasa zależnie od zastosowania (transport ładunków, transmisja mocy, pozycjonowanie (czyli do CNC), podnoszenie, itp).
Wytrzymałość na rozerwanie. Zalecane współczynniki bezpieczeństwa dla rozerwania.
Współczynnik wydłużenia przy rozciąganiu.
Zalecana minimalna wielkość kółka z zębami.
Zalecana minimalna wielkość kółka bez zębów.
Wszystko jest.

Tu nie widzę ale czasami podają też częstotliwości rezonansowe pasów przy określonej sile naprężenia na danej długości pasa (pozwala to wyznaczyć siłę naprężenia pasa za pomocą pomiaru częstotliwości drgań pasa).
Dodam też że te wszystkie pasy standardowych typów (T, AT, HTD) są mniej więcej zgodne niezależnie od producenta. Czyli mając dane od jednego producenta i dobrany rodzaj pasa, można potem zastosować pas innego producenta.

: 07 cze 2016, 18:02
autor: Jachu19
Pasów kiedyś długo szukałem i nie znalazłem nic o silach zrywających. Szukałem na stronach gdzie te pasy można kupić. Pierwsze z brzegu w google:
http://www.akcesoria.cnc.info.pl/index. ... te_htd3m_9
http://centrum-cnc.pl/kola-i-pasy-metry ... TD%205%20M
http://www.technical.pl/oferta/ko%C5%82 ... m-14m.html
http://czescimaszyn24.pl/Pas-zebaty-HTD ... 09%29.aspx

W tym pierwszym linku który podałeś też nie widzę. W drugim rzeczywiście coś jest, dzięki. Zastanawiam się tylko czy do tego nie ma po prostu jakiejś normy i dlatego producenci podają tylko rodzaj pasa i że został wykonany zgodnie z jakimś DIN.

Co do lin to one zawsze maja certyfikat zgodności z DIN, wiec niezależnie od producenta dana lina będzie miała te same właściwości. Pytanie tylko jak później dobrać te liny do konkretnej aplikacji. Nie koniecznie do maszyn CNC. Chodziło mi ogólnie o to według czego dobiera się liny bo sama siła zrywająca oznacza tylko tyle że jak ten ciężar zawieszę na linie to się ona od razu nie urwie, ale po kilku dniach pracy już może się zużyć bo np. dobiorę linę składająca się z wielu małych drutów i mi się ona przetrze, albo dobiorę linę o mniejszej ilości, ale grubych drutów i założę na małe koło (wtedy popęka).