Precyzyjne przeniesienie napedu a elastycznosc paskow

Dyskusje na temat elementów przeniesienia napędu oraz przekładni


Autor tematu
uniwersał
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 110
Rejestracja: 10 paź 2011, 18:33
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Precyzyjne przeniesienie napedu a elastycznosc paskow

#1

Post napisał: uniwersał » 18 mar 2016, 11:13

Witam.

Finishuje z tokarka i chcialbym poradzic sie co sadzicie o przeniesieniu napedu z serw za pomoca paskow 8M 40mm i jaka jest ich rozciagliwosc? Oryginalnie było to tak wlasnie rozwiazane, jednak jeden maly szczegol - enkodery byly bezposrednio na srubach, a dzisiaj najczesciej spotyka się enkodery zamontowane na stale w serwach. Obawiam się, ze zakladajac serwa z wbudowanymi enkoderami i paski, to jesli zadzialam duza sila na suport to cofnie się on na tyle, na ile pozwoli elastycznosc paska. Pewnie beda to mikrony, ale chcialbym uzyskac mozliwie najwieksza precyzje. W starym rozwiazaniu serwo natychmiast skontruje ruch po informacji z enkodera na srubie, jednak z enkoderem, który jest za paskiem sterowanie nie ma zadnej informacji o faktycznym kacie sruby.

Rozwazam:

1. Zamontowanie serw bezposrednio na srubach na sztywno, za pomoca szlifowowanych tulei, albo sprzegiel klowych. Problem jest taki ze nie będę mogl dac planowanego przelozenia 1:2 dla Z (skok jest 10mm), co bede musial skompensowac wiekszym momentem serwa, a budzet na koniec inwestycji traci elastycznosc. Raczej nie moge przeznaczyc więcej niż 3k zl na os.
2. Wykonanie tego identycznie jak było wczesniej, jednak nie spotkalem się jeszcze z uzywanymi serwami bez enkoderow (to już chyba nie są serwa tylko silniki?), zamienic CSMIO dir/step na CSMIO IP-A i podpiac do niego enkodery zamontowane na srubie. Problem to zamiana CSMIO IP-S na IP-A i dostepnosc nowych/uzywanych silnikow ze sterownikami bez enkoderow - nie trafilem w rozsadnej cenie, a moze przeoczylem.
3. Moze to glupie – prosze sie nie smac, ale czy da się podpiac do sterownika serwa enkoder zewnetrzny, zamocowany na srubie (pewnie musi być taki sam parametrami?) a enkoder z serwa zostawic niepodpiety? Czy ma to prawo dzialac w takiej konfiguracji? Duzo mieszam, ale mam nadzeje ze da się zrozumiec o co mi chodzi;)
4. Olac temat i przyjac ze elastycznosc paskow jest tak znikoma, ze z cala pewnoscia można pominac problem...

Dziekuje za pomoc, pozdrawiam.

Obrazek

Obrazek



Tagi:


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#2

Post napisał: ma555rek » 18 mar 2016, 23:19

AD2,3
Większość sterowników serwonapędów ma możliwość wpisania ilości impulsów stosowanego enkodera. Możesz wiec wprowadzić przekładnie miedzy silnikiem a śrubą i odpowiednio podzielić liczbę impulsów enkodera wpisywaną do sterownika.
Większym problemem może być niekontrolowany rezonans pomiędzy silnikiem a odpowiedzią enkodera. Konieczne będzie poluzowanie dopuszczalnych uchybów wpisywanych w sterownik.
Ale jaki ich zakres będzie to sam musisz sprawdzić.
Tak wiec teoretycznie się da ustawić enkoder na śrubie napędzanej przez przekładnię ale z jakimś pogorszeniem sztywności w pętli sprzężenia zwrotnego. Nie musi to się ujawniać jako błąd pozycji lecz np jako spadek dynamiki napędu. Choć również może być jedno i drugie bo skoro nie bedzie dynamiczne to bedzie szło ze zwiększonym błędem względem zadanej pozycji.
(dywagacje dla sterowania step/dir)

ad4
elastyczność pasków jest nieliniowa i podana jako procent względem ich całkowitej nośności.
Czyli napinasz pasek np 30% siły i ten się początkowo mocno rozciąga np 75% całkowitej zmiany.
Ale dalsze napinanie powoduje już tylko resztkową zmianę jego wymiaru.
Napnij wiec mocno ale tak aby zakres dodatkowych zmian napięcia wynikający z momentu napędu mieścił się jeszcze w zakresie roboczym. I zastosuj relatywnie duże koła pasowe (choć uwzględnij wtedy dodatkowy moment bezwładności pogarszający osiągi silnika)

kalkulator w łapę i liczyć.

[ Dodano: 2016-03-19, 09:07 ]
jeszcze jedno

Jeżeli zależy Ci na super dokładnościach to będziesz musiał wykonywać obróbkę wykańczającą a ta nie wprowadza dużych obciążeń w napędzie czyli te zmiany na pasku będą pomijalne - pasek z uzębieniem bezluzowym i biega.
Pasjonat


Autor tematu
uniwersał
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 110
Rejestracja: 10 paź 2011, 18:33
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

#3

Post napisał: uniwersał » 20 mar 2016, 14:13

Dzieki za odpowiedz. Ok wiec zwroce uwage na to czy sterownik posiada mozliwosc ustawiania ilosci impulsow i bede mial mozliwosc wyboru lepszego dla mnie rozwiazania - enkodera na srubie, lub enkodera w serwie.

Jestem zielony w temacie serw i teraz bede je stosowal pierwszy raz. Czy Ty Kolego, lub ktos majacy doswiadczenie z roznymi firmami jestescie w stanie polecic mi co wybrac w cenie np do 3,5k dla Z i 3k dla X? Musza byc sterowane step/dir, nowe lub uzywane. Wstepnie rozwazalem nowe serwa z CS LAB 750W, ale czy to napewno najlepszy wybor?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate”