Strona 1 z 1

Połączenie maszyn o różnych prędkościach obrotowych

: 11 paź 2015, 10:04
autor: marek.CZ
Witam

Pytanie jest bardziej teoretyczne ale być może przyda mi się w praktyce w niedługim czasie.

Mamy hipotetyczną sytuację: jakiś silnik elektryczny napędza maszynę roboczą. Prędkość obrotowa wału silnika różni się niewiele (powiedzmy od 5 do 50 obr/min) od prędkości obrotowej maszyny roboczej. Chcemy połączyć idealnie osiowo wał silnika z wałem maszyny roboczej aby umożliwić przekazywanie napędu i no właśnie, co teraz? Nie bawimy się w przekładnie bo wg mnie nie ma sensu ich używać kiedy przełożenie będzie niemal równe 1.

Jest jakiś rodzaj połączenia, który poradziłby sobie z zaistniałą sytuacją? Np. jakieś sprzęgło które pozwalałoby na uzyskanie przełożenia, które wyrównałoby zaistniałą różnicę? Albo jakiś inny patent.

pozdrawiam

Re: Połączenie maszyn o różnych prędkościach obrotowych

: 11 paź 2015, 10:28
autor: peritus
marek.CZ pisze:Jest jakiś rodzaj połączenia, który poradziłby sobie z zaistniałą sytuacją?...Albo jakiś inny patent
Silnik +sprzęgło+synchronizator ( np. silnik i skrzynia biegów w samochodzie):
https://www.google.pl/search?q=skrzynia ... onizatorem

: 11 paź 2015, 12:34
autor: ASOR
Nie do końca rozumiem. Czy maszyna ma stele pracować z inną prędkością niż silnik? Czy chodzi tylko o załączenie napędu: maszyna obraca się bezwładnością i chcesz dołączyć do niej silnik?

W pierwszym przypadku zależy to od rodzaju silnika, ale sztywno połączony układ silnik-maszyna będzie pracował z prędkością wynikającą z charakterystyki sinika i obciążenia (nie koniecznie równą nominalnej prędkości silnkia). Jeżeli chcesz uzyskać konkretną prędkość obrotową, to musisz w jakiś sposób dostosować prędkość napędu - przekładnią, silnikiem asynchronicznym i falownikiem, silnikem szczotkowym i regulatorem tyrystorowym albo dowolnym innym układem regulacji prędkości. Obecnie IMHO najprostszym i najtańszym rozwiązaniem będzie falownik. Można oczywiście wymyślać układy pracujące z poślizgiem, ale to będzie drogie i zawodne.

Jeżeli chodzi o dołączenie napędu na biegu, to wystarczy zwykłe sprzędgło - cierne, proszkowe itp. Uruchamiasz silnik i załączasz stopniowo sprzęgło, które na poślizgu wyrównuje prędkości. Można też zastosować sprzęgło śrutowe - wtedy wystarczy załączyć silnik i załączenie sprzęgła natąpi samoczynnie. Jeżeli obroty silnika spadną poniżej obrotów maszyny sprzęgło samo się rozłączy.

: 11 paź 2015, 16:21
autor: marek.CZ
Dziękuję za pomoc, tyle mniej więcej chciałem wiedzieć