Napęd ruchomej bramy w postaci jednego paska zębatego

Dyskusje na temat elementów przeniesienia napędu oraz przekładni


Autor tematu
bmajkut
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 284
Rejestracja: 02 lis 2012, 18:59
Lokalizacja: Wrocław

Napęd ruchomej bramy w postaci jednego paska zębatego

#1

Post napisał: bmajkut » 03 mar 2015, 17:45

Witam,
chodzi mi po głowie budowa kolejnej frezarki cnc. Tym razem o trochę większych gabarytach.
Chciałem zapytać czy w napędzie bramy frezarki raczej małej bo pole obróbki mniejsze niż 0,5 x 0,5 m sprawdził by się pojedyńczy pasek? Chodzi mi o to czy konieczne jest stosowanie dwóch pasków po obu stronach bramy?



Tagi:


NFZ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 398
Rejestracja: 07 paź 2012, 21:49
Lokalizacja: inąd

#2

Post napisał: NFZ » 04 mar 2015, 10:38

Na upartego to nawet prowadnice możesz dać po jednej stronie bramy, zdarzają się komercyjne ploterki o takiej budowie (np. scm record 250).


Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

Re: Napęd ruchomej bramy w postaci jednego paska zębatego

#3

Post napisał: Hrumque » 06 mar 2015, 12:36

bmajkut pisze:Witam,
chodzi mi po głowie budowa kolejnej frezarki cnc. Tym razem o trochę większych gabarytach.
Chciałem zapytać czy w napędzie bramy frezarki raczej małej bo pole obróbki mniejsze niż 0,5 x 0,5 m sprawdził by się pojedyńczy pasek? Chodzi mi o to czy konieczne jest stosowanie dwóch pasków po obu stronach bramy?
Jak będzie na środku/symetrycznie (pod bramą)- to czemu nie?

Nawet pół paska możesz dać ;) - pasek (kawałek paska) przyczepiony na końcach, a napęd-silnik na bramie, jeździ po pasku jak po listwie zębatej. Takie coś się czasem w drukarkach stosuje.

Ale żeby to było dobrze przy frezarce, to nie powiem... Luzy będą zawsze, zwłaszcza dynamiczne (choćbyś dał 2 napinacze), im większe siły przenosisz paskiem - tym bardziej jego naciąganie się jest istotne...
Pomogłem? Kliknij poniżej "pomógł"


Autor tematu
bmajkut
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 284
Rejestracja: 02 lis 2012, 18:59
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: bmajkut » 07 mar 2015, 12:18

Wszystko jasne :) Znalazłem maszyny na youtube które mają pasek z jednej strony i ciągną Proxxona w takim małym ploterku. Teraz paski i zębatki są dostępne w wielu sklepach ze względu na drukarki więc to wygodne rozwiązanie.
Dzięki za opinie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate”