Napęd do pogłębiarki wieloczerpakowej

Dyskusje na temat elementów przeniesienia napędu oraz przekładni


Autor tematu
derigen1
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 02 gru 2013, 23:56
Lokalizacja: Podhale

Napęd do pogłębiarki wieloczerpakowej

#1

Post napisał: derigen1 » 03 gru 2013, 00:03

Witam wszystkich

Mam do zaprojektowania napęd do pogłębiarki dna rzeki i mam dylemat z łożyskowaniem wału. Na wale 2 koła łańcuchowe. Z racji tego, że łańcuch nie pójdzie idealnie prosto, łożyska oprócz znacznej siły poprzecznej będą musiały przenieść też siłę wzdłużną. Czy mógłbym zastosować tu łożyska stożkowe? Myślałem też o walcowych, ale obawiam się że nie przeniosą siły osiowej.

Z góry dziękuję za jakiekolwiek sugestie



Tagi:


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

Re: Napęd do pogłębiarki wieloczerpakowej

#2

Post napisał: peritus » 03 gru 2013, 08:36

derigen1 pisze: łożyska oprócz znacznej siły poprzecznej będą musiały przenieść też siłę wzdłużną
Można zastosować też łożyska baryłkowe-dwurzędowe a zależności od wielkości sił poprzecznych.

Generalnie dobór i zastosowanie typu łożysk, należy wykonać na podstawie obliczeń występujących i przewidywanych sił:
http://bearings.webpassion.pl/

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=& ... 5469,d.ZGU


Filys
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 20
Rejestracja: 27 wrz 2013, 11:00
Lokalizacja: Wawa

łożyska

#3

Post napisał: Filys » 05 gru 2013, 11:15

Łożyska stożkowe aby poprawnie działały muszą mieć luz albo docisk wstępny. Ten nieszczęsny luz powinno się dobrać drogą eksperymentalną. Same obliczenia nie wystarczą.

Jeżeli siły na to pozwalają to można próbować zastosować łożyska kulkowe dwurzędowe skośne bo tam luz jest fabrycznie ustawiony i nie ma tego problemu co w stożkowych łożyskach.

Inny pomysł, na łożysko ustalające: będzie to zespół złożony z łożyska poprzecznego i wzdłużnego jedno przejmuje siły wzdłużne, a drugie poprzeczne.

To by było na tyle. Ostrzegam, ze moja wiedza na ten temat jest mała, jeżeli gdzieś napisałem coś nieprawdziwego to proszę mnie poprawić. :P

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate”