Sprzęgła zebate

Dyskusje na temat elementów przeniesienia napędu oraz przekładni


Autor tematu
wirtualnyjan
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 404
Rejestracja: 09 paź 2012, 14:08
Lokalizacja: PL

Sprzęgła zebate

#1

Post napisał: wirtualnyjan » 30 mar 2013, 17:34

Rozumiem czym różnią się sprzęgła zębate jedno od dwustronnych, ale nie wiem czym one się różnią funkcjonalnie?
W jakich przypadkach sięgać po jedno a w jakich po dwustronne?



Tagi:


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

#2

Post napisał: peritus » 30 mar 2013, 17:51

Sprzęgło zębate samonastawne jednostronne umożliwia kątową kompensację niedokładności wzajemnego usytuowania się osi,

sprzęgło zębate samonastawne dwustronne umożliwia kompensację dowolnej niedokładności wzajemnego usytuowania się osi

wybór zależnie od w/w występującej lub przewidywanej potrzeby.


nemek0
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 29
Rejestracja: 22 gru 2013, 19:02
Lokalizacja: Kraków

sprzęgło zębate dwustronne

#3

Post napisał: nemek0 » 22 gru 2013, 19:16

Witam serdecznie, zmagam się z problemem zaprojektowania sprzęgła samonastawnego zębatego dwustronnego. W temacie zadania dostałem iż łączone wały są przesunięte mimośrodowo o 2 mm. Dobrym rozwiązaniem byłoby dla mnie zastosować sprzęgło krzyżakowe (Oldhama) jednakżę tę koncepcję eliminuje fakt iż są one stosowane tylko do 250 obr/min , natomiast ja mam 400 obr/min przy zadanej mocy 44 kW. Dlatego wybrałem sprzęgło zębate dwustronne. I teraz niestety nasuwa się problem. Nie mogę znaleźć żadnego algorytmu obliczeń takiego sprzęgła. Czy ktoś zna jakąś literaturę, z której mógłbym się dowiedzieć jak zaprojektować takie sprzęgło ?Lub naprowadzić mnie od czego powinienem zacząć, gdzie poszukać? Posiadam książki z serii PKM oraz Markusika "Sprzęgła mechaniczne", pewne wiadomości podstawowe są tam zawarte, lecz nie są one wystarczające do całkowitego rozwiązania mojego problemu.


nemek0
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 29
Rejestracja: 22 gru 2013, 19:02
Lokalizacja: Kraków

#4

Post napisał: nemek0 » 23 gru 2013, 19:23

Żadnych pomysłów ani rad ? Czy moje pytanie jest tak głupie, że nawet nikt nie chce napisać, żebym użył wyszukiwarki i google ?


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#5

Post napisał: rynio_di » 23 gru 2013, 21:35

Nie wiele wniosę do tematu ale może jednak.
Polecam ,, Drobne mechanizmy i przyrządy precyzyjne ,, autorstwa prof.dr inż. Władysław Tryliński dokładnie dział 8.2. sprzęgła .
Nie doczytałem tam aby sprzęgło Oldhama mogło być stosowane do 250 obr/min. cyt,,
...obecnie sprzęgieł Oldhama nie stosuję się do przenoszenia mocy....


nemek0
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 29
Rejestracja: 22 gru 2013, 19:02
Lokalizacja: Kraków

#6

Post napisał: nemek0 » 24 gru 2013, 10:50

Dzięki za odpowiedź. Ja posiadam książkę Markusika "Sprzęgła mechaniczne " z roku 1979. Informacje którą napisałem na temat sprzęgła Oldhama była właśnie zawarta z tej książki. Twoja wypowiedź tylko potwierdziła iż nie mogę zastosować tego sprzęgła w moim przypadku.


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#7

Post napisał: rynio_di » 25 gru 2013, 13:20

A teraz już taka wolna rozmowa jako zwykłego mechanika . Ja nie widzę problemu aby takie sprzęgło nie przenosiło mocy , może tylko kilka niuansów budowy. Jako wkładki użyć jakiegoś materiału który ma najmniejsze wartości cierne /teflon? poliacetal ? . Jaki czas pracy ? Może rzeczywiście nie będzie występować duże tarcie / zacieranie się wkładki/?


nemek0
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 29
Rejestracja: 22 gru 2013, 19:02
Lokalizacja: Kraków

#8

Post napisał: nemek0 » 25 gru 2013, 19:08

A więc, sugerujesz że mógłbym zastosować sprzęgło Oldhama w moim przypadku ? Tylko zamiast typowego, zastosować jego odmianę czyli z wkładką zamiast tarczy krzyżakowej ? Kolejny raz się powołuję na Markusika, w którym napisane jest iż " sprzęgło oldhama z wkładką tekstolitową umożliwia łączenie wałów o osiach przesuniętych do x<=0,2 mm", w moim przypadku x=2mm. Dla zwykłego sprzęgła Oldhama, ten warunek jest następujący : x<=0,04d(d-średnica wału)-a więc warunek ten mógłby być spełniony. Pomijając warunek prędkości obrotowej, sprzęgło to byłoby dla mnie odpowiednim rozwiązaniem.


Filys
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 20
Rejestracja: 27 wrz 2013, 11:00
Lokalizacja: Wawa

#9

Post napisał: Filys » 27 gru 2013, 09:12

Jeżeli to jeszcze aktualne to w Kołach zębatych Kazimierza Ochęduszko jest wspomniane o takowym kole. Zazębia się ono z kołem o zazębieniu wewnętrznym o zębach prostych. Natomiast zęby nacięte na kole walcowym mają wzdłuż linii zęba kształt beczułkowy, a powierzchnia wierzchołkowa i dna wrębów jest łukowa. coś jakby przeciągnąć ten zarys zęba kawałek po linii okręgu. Nie ma podanych obliczeń co mnie nie dziwi ;-)

Radzę poszukać innego rozwiązania. Nie sądzę aby znalazł Kolega gdzieś gotowe obliczenia do tego.


nemek0
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 29
Rejestracja: 22 gru 2013, 19:02
Lokalizacja: Kraków

#10

Post napisał: nemek0 » 27 gru 2013, 09:24

Tylko zastanawiam się ciągle, czy koła do przekładni zębatych dobiera się i liczy tak samo jak koła do sprzęgieł zębatych ? Jeżeli miałbym do czynienia ze zwykłym kołem zębatym, to nie ma problemu, literaturę na ten temat nie jest trudno znaleźć. Tylko zastanawiam się jak to z tymi luzami zrobić, żebym mógł mieć to przesunięcie promieniowe odpowiednie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate”