Napęd łańcuchowy

Dyskusje na temat elementów przeniesienia napędu oraz przekładni


Autor tematu
etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Napęd łańcuchowy

#1

Post napisał: etet100 » 28 lis 2012, 13:19

Witam. Już wiem, że się nie da ale mimo wszystko chciałbym spróbować. Robię frezarkę/zabawkę, dokładności nie spodziewam się i nie oczekuje lepszej niż 1mm (w miękkich tworzywach lub drewnie), szybkości też dużej nie wymagam, trwałości takiego napędu liczonej w latach (ani tygodniach) także. Chciałbym spróbować rozwiązania z napędem za pomocą łańcucha takiego jak na filmie:



Ja dodatkowo musiałbym zrobić przełożenie bo serwa które mam (jakieś 60W) bez przełożenia nie dadzą rady.

Raczej nie wchodzi w grę kupienie gotowych kół zębatych. Interesują mnie najtańsze koła i łańcuchy rowerowe. Niestety najmniejsze koła to 11 zębów a to w moim przypadku sporo za dużo. Myślałem także nad wycięciem takich kół laserem, porobiłem już jakieś rysunki i przymiarki ale znalezienie kogoś kto zrobi kilka małych kółek okazało się wyjątkowo trudne.

Ma ktoś jakiekolwiek mądre rady jak się za to zabrać ? Może jakieś sprawdzone firmy które w rozsądnej cenie mi wytną takie koła ?

Będę wdzięczny za oszczędzenie mi rad typu "nie ma sensu", "kup gotowe", "zastosuj śruby".



Tagi:


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: ezbig » 29 lis 2012, 00:24

Nie będę pisał, że nie ma sensu, ale zapytam tylko co tobą kieruję, że chcesz zastosować łańcuch? Patrząc na ceny kół i pasków zębatych rozumiem, że chodzi o jakiś eksperyment, bo chyba nie o ekonomię. Przecież to z łańcuchem wyjdzie drożej.


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2082
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#3

Post napisał: qqaz » 29 lis 2012, 00:58

etet100 pisze:Interesują mnie najtańsze koła i łańcuchy rowerowe. Niestety najmniejsze koła to 11 zębów
przy małej ilości zębów przewijanie łańcucha powoduje cykliczne, co ząb, napinanie łańcucha - bo faktycznie nie "nawijasz go na obwód koła tylko na obwód wielokąta. I dodatkowo przy niefortunnym dobraniu odległości i liczby zębów otrzymasz cylkiczny "zwis" łańcucha.
Jak musi być łańcuch to dobieraj o jak najmniejszej podziałce np 04B-1
http://www.chojnowskielancuchy.pl/oferta/rolb.pdf


Autor tematu
etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#4

Post napisał: etet100 » 29 lis 2012, 08:07

qqaz pisze:
etet100 pisze:Interesują mnie najtańsze koła i łańcuchy rowerowe. Niestety najmniejsze koła to 11 zębów
przy małej ilości zębów przewijanie łańcucha powoduje cykliczne, co ząb, napinanie łańcucha - bo faktycznie nie "nawijasz go na obwód koła tylko na obwód wielokąta. I dodatkowo przy niefortunnym dobraniu odległości i liczby zębów otrzymasz cylkiczny "zwis" łańcucha.
Jak musi być łańcuch to dobieraj o jak najmniejszej podziałce np 04B-1
http://www.chojnowskielancuchy.pl/oferta/rolb.pdf
Ale napisałem, że interesuje mnie najtańsze rozwiązanie oparte o łańcuchy rowerowe a w tych najbardziej popularnych (dostępnych i tanich) podziałka jest wszędzie taka sama.

[ Dodano: 2012-11-29, 08:17 ]
ezbig pisze:Nie będę pisał, że nie ma sensu, ale zapytam tylko co tobą kieruję, że chcesz zastosować łańcuch? Patrząc na ceny kół i pasków zębatych rozumiem, że chodzi o jakiś eksperyment, bo chyba nie o ekonomię. Przecież to z łańcuchem wyjdzie drożej.
Ale ja chce łańcuchy które na allegro są po 10 zł za 2 metry a zębatki do nich po 4 zł (albo na złomowisku po 1,20 za kilogram).

W sumie można przyjąć, że chodzi bardziej o eksperyment. Mam już zrobiony cały napęd na śrubach a teraz chce zobaczyć czy uda się zrobić na łańcuchach.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate”