Strona 1 z 1
Dobór listwy zębatej do tokarki konwencjonalnej
: 03 sie 2011, 23:01
autor: wilk
Mam fajną robioną tokarkę konwencjonalną, gabarytowo podobną do tsb 20.
Denerwuje mnie jednak posuw wzdłużny zrealizowany przez śrubę. Wolałbym zmienić śrubę na listwę zębatą i dwa koła(koło korbki i pośredniczące zmieniające kierunek obrotu). Nie wiem tylko jaki moduł i liczbę zębów kół dobrać aby uzyskać sensowny posów, na jeden obrót korbki, dający się podzielić na 20 części(tyle mam na starej pokrętce którą zamierzam wykorzystać). Proszę o pomoc.
: 03 sie 2011, 23:43
autor: RomanJ4
wilk pisze:sensowny posów, na jeden obrót korbki, dający się podzielić na 20 części
wiec moduł i przełożenia też muszą być parzyste.
drogę s jednego obrotu koła zazębionego z listwą obliczysz z powyższego wzoru gdzie
s - droga
p - podziałka
U - obroty na minute (przyjmujemy "1")
z - ilość zębów
a - odległość od osi
m - moduł
DØ - średnica podziałkowa koła
ho - wysokość osi rzeczywistej
dalej przekładnia zmniejszajaca obroty korby

itd
: 04 sie 2011, 00:52
autor: pixes2
wilk pisze:. Nie wiem tylko jaki moduł i liczbę zębów kół dobrać aby uzyskać sensowny posów
Kiedyś coś podobnego usiłowałem dobrać i najlepszy był moduł 1 / 21 zębów.
Posuw na obrót koła toczącego się po zębatce wynosił 66mm bez paru setek. Do tego dobrać przełożenie pośrednie, może wyjdzie coś blisko.
Pozdrawiam.
Tomek.
: 05 sie 2011, 21:01
autor: wilk
Do tego dobrać przełożenie pośrednie, może wyjdzie coś blisko.
Poszedłem Twoim tropem i najlepsze przełożenie 6,6 ale musiałbym dać koła 99/15 zębów.
To mi komplikuje sprawę bo z 99 nie kupię gotowego i jest duże, przydałoby się jeszcze jedno przełożenie. Kombinacji moż być masakrycznie dużo niestety
Może ktoś da jakiegoś gotowca z fabrycznej maszyny?
: 05 sie 2011, 23:02
autor: RomanJ4
Może uda Ci się policzyć zęby kół na tej fotografii ( jako że fotka jest niepełna, dwa górne współosiowe koła trzeba by podzielić linią przez oś obrotu na pół i zliczyć ilość zębów połówek, razy 2)

: 05 sie 2011, 23:25
autor: pixes2
wilk pisze:Poszedłem Twoim tropem i najlepsze przełożenie 6,6 ale musiałbym dać koła 99/15 zębów.
Moim zdaniem lepiej byłoby zrobić przełożenie 3,3 - na obrót korbki miałbyś 20mm przesuwu. To rozsądna wielkość. Dalej przełożenie M1-10/33 lub 20/66.
Przy module 1 największe koło miałoby średnicę 68mm. Teraz tylko kwestia zdobycia odpowiednich kół zębatych...
Pozdrawiam.
Tomek.