Luz w łożyskach dwurzędowych kulkowych skośnych (?)

Dyskusje na temat elementów przeniesienia napędu oraz przekładni


Autor tematu
Eclipt
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 15
Rejestracja: 22 mar 2011, 11:03
Lokalizacja: Warszawa

Luz w łożyskach dwurzędowych kulkowych skośnych (?)

#1

Post napisał: Eclipt » 22 mar 2011, 11:29

Witam.
W ramach pracy przejściowej inżynierskiej mam za zadanie zaprojektowanie korpusu do grawerki CNC. W ramach tego projektu mam też zaprojektować węzły łożyskowe do śrub napędowych. Łożyskowanie śruby będzie składało się z łożyska dwurzędowego kulkowego (podpora sztywna od strony silnika) i z łożyska zwykłego kulkowego (podpora przesuwna).

Moje pytanie jest następujące: Czy łożyska tego typu (konkretnie te: http://www.zkl.cz/en/cat/drabb/3201) mają prawo mieć luz osiowy? Czy w zabudowie trzeba będzie przewidzieć kasowanie tego luzu?

Pisałem już z tym pytaniem do dwóch firm, ale zostałem nieelegancko olany (pewnie do tej pory się ze mnie tam śmieją :) ). Jeżeli wy też macie mnie wyśmiać, to przynajmniej skierujcie mnie, gdzie mam szukać takich informacji.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Ostatnio zmieniony 22 mar 2011, 12:12 przez Eclipt, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


Saja300
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 21 mar 2011, 10:20
Lokalizacja: Chełm

#2

Post napisał: Saja300 » 22 mar 2011, 11:45

Stary, na PKMie pewnie miałeś i to podejrzewam nie tak dawno o luzach na łożyskach kulkowych. Jest tam luz przewidziany w techn. montażu łożyska. Dobierasz łożyska z m.in. szukając parametrów XY (znów patrz PKMy - możesz spróbować zajrzeć na stronę Politechniki Lubelskiej i może jakoś dobrać się do zbioru zadań dra G. Ponieważa - tam jest wszystko, także odpowiedzi na pytania po co i dlaczego tak a nie inaczej). Nie kasuje się na luzów osiowych w łożyskach kulkowych osadzonych na wale.W sumie przenoszą one tylko obciążenie promieniowe,nie?
Miłego dnia!
Paweł

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#3

Post napisał: ALZ » 22 mar 2011, 11:59

łożyska kulkowe dwurzędowe mają możliwość kasowania luzu tylko jeśli pierścień wewnętrzny jest dzielony i jest to specjalna odmiana łożysk skośnych dwurzędowych do łożyskowania śrub.


Autor tematu
Eclipt
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 15
Rejestracja: 22 mar 2011, 11:03
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: Eclipt » 22 mar 2011, 12:09

Nie kasuje się na luzów osiowych w łożyskach kulkowych osadzonych na wale. W sumie przenoszą one tylko obciążenie promieniowe,nie?
Zapomniałem napisać, że chodzi o łożyska skośne dwurzędowe, a nie zwykłe i stąd nieporozumieniie. Te łożyska (skośne dwurzędowe) oczywiście przenoszą obciążenie osiowe i promieniowe.

Czy w łożyskach dwurzędowych skośnych będzie taki sam luz jak w łożyskach zwykłych dwurzędowych? Jeżeli tak, to jakiego rzędu wielkości on może być?

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#5

Post napisał: ALZ » 22 mar 2011, 12:15

Nie ma łożysk samych jako takich bez luzowych. Luz w łożyskach skośnych dwurzędowych jest chyba większy niż w zwykłych. To właśnie od konstrukcji( a wym wypadku konstruktora) zależ w jaki sposób luzy będą skasowane. Ale tak jak wspomniałem do śrub są te łożyska z pierścieniem dzielonym. Poszukaj w katalogu np. Ina

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate”