Prosze o porade. Listwa zębata + koło zębate.

Dyskusje na temat elementów przeniesienia napędu oraz przekładni


Autor tematu
hose
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 23 lis 2008, 17:14
Lokalizacja: Tarnów

Prosze o porade. Listwa zębata + koło zębate.

#1

Post napisał: hose » 09 gru 2008, 14:46

Witam:)

Mam do zrealizowania projekt (teoretyczny - kasa nie gra roli). Przesuw modułu przecinarki plazmowej(odcinanie akrusza blachy)

Chcialbym to zrealizowac na listwie zebatej + koło(M1.5)

Predkosc przesuwu od 0,007 m/s ~ 375mm/min. do 0,2 m/s ~ 7000 mm/min.
Szerokość pracy - 2500mm
Masa - ~ 25 kg
Dokladnosc nie musi byc super - odcinam tylko arkusz blachy, mysle ze na poziomie (strzelam) 0,1mm wystarczy.

Mam zamiar zastosowac servo.

Moje pytanie brzmi czy musze zastosowac jakas przekladnie, czy moze wprost umiescic kolo na wale silnika i wprost przenosic naped na listwe. Na podstawie czego dobrac średnice tego koła, od czego to zalezy.

Na pewno od momentu serva i pewnie dokladnosci jaka chcemy uzyskac. Ale jak konkretnie wygladaja te zalezności i jaka powinna byc metodyka postepowania. Konkretny przyklad bylby mile widziany.

Dziekuje z gory i pozdrawiam:)


Punkt widzenia zależy od wysokości siedzenia.

Tagi:

Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#2

Post napisał: wood carver » 10 gru 2008, 00:12

plazma Bartka

http://www.ez-router.com/ Ez gear : chyba 1:4
http://www.ez-router.com/media/ezr_HiFi-2.wmv
http://www.ez-router.com/index.asp?Page ... ategory=68 plazma
moja wersja Ez router z tym ze na liniówka z ciut lepszym wrzionem i przelozeniem napedu 3x wiekszym,zalozenia: router do drewna i tu sie sprawdza...na lizstwy zdecydowaem sie z racji pola 2000x1350
naped:
-w bramie 2x 8,5Nm -w sumie 17 Nm listwa M2 ,
-y 8,5Nm listwa m2
-z 4,5Nm tradycyjna sruba-trapez (skok z: 220 mm)
krokówki
a tak nawiasem
( sterowniki 4x m880 +trafo 24 A 70 V za kondensatorem ;)
optoizolacja,czynne chodzenie silników i sterowników
falownik altivar 28 3kw+Elte 1,1 24 000 )

http://lukoza.fm.interia.pl/wood%20carv ... router.rar
mirror :
http://rapidshare.com/files/171902582/PC101397.AVI | 9339 KB
tu predkosc cos kolo 10 m/min...
mozna 2x tyle ale przy mniejszej rozdzielczosci oraz z potknieciami ;)
wszystko listwy!
u mnie M2

napis na scianie to pamiatka po czasach mlodzienczych fascynacji ;) zbieznosc przypadkowa hehehe ....byly czasy ;)


Siła ma wartość 1 N, jeżeli nadaje ciału o masie 1kg przyspieszenie 1 m/s2.
trudno bedzie sobie wyobrazic...albo okreslic dokonca przyspieszenia..chyba ze w to miejsce damy pryspieszenie ziemskie, ( q zamiast A-przyspieszenie liniowe masy) a caly uklad
N =kg*1 m/s2
Nm = moment obrotowy ...czyli ten sam kg , który pod okreslonym przyspieszeniem zostanie puszczony w ruch na ramieniu 1 m
1Nm * 100 = 100Ncm (moment statyczny!!! ) ( kg*1 m/s2) /9,81 1 m/s2 (przyspieszenie ziemskie) ~ 10 kg
silnik o momencie obrotowym 1Nm , o osi której promien wynosi 1cm ( na ramieniu"!!!! ) , moze "udzwignąc " (bo tak to najklepiej sobie wyobrazic)
ciezar 10 kg ...
oczywiscie to moment statyczny...wraz z wzrostem predkosci spada moment obrotowy... ( krokówki w znaczny sposób...serwa w malym stopniu)
przy sterowaniu mikrokrokowym spadek momentu o okoo 30 % !!!
a wiec * 1.3
a wiec teoretycznie w twoim przypadku,zakladajac ramie 1cm .... potrzeba 2,5Nm*1.3 aby "utrzymac"-zrównowazyc sily.... oczywiscie to w "pionie"
oczywiscie nalezywliczyc tarcie w to wszystko-sprawnosc calego ukladu przeniesienia napedu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
aby okreslic sie w uklądzie poziomym...masa zostaje, natomiast musisz znac przyspieszenie z jakim chcesz "rozpędzac" ten uklad....
wtenczas za 9,81 zastosujesz to swoje przyspieszenie!!!!! masa pozostaje.

jesli teraz.... w miejsce osi wtracimy kólko zebate ...to bardzo latwo policzyc nam teraz ramie sily, biorąc pod uwage r ( promiec) kólka zebatego...

w doborze kólka oraz listwy nalezy wziac pod uwage "srednice podzialowa"a wiec jaki w rzeczywisctosci wycinek srednicy kola zebatego, ma jednoczesnie kontakt z listwa...im srednica podzialowac wieksza...tym mniejsze zuzywanie sie kola..a wiec teoretycvznie im wieksze kolo i im liczniejsze zeby (srednica *modul ), tym sila rozkada sie na wieksza ilosc zebów i nacisk jednoskowy jest mniejszy w stosunmku do kazdego zeba-a wiec mniejsze zuzywanie sie elementu!!!!! i
im wieksza rednica podzialowa...tym "plynniejsza " praca w relacji kólko-zebatka.
czynniki:

-przelozenie
-moment obrotowy silnika przy zakadanej predkosci ( a nie moment statyczny silnika) ( trzeba looknac w tabele orientacyjne dla danego silnika Nm oraz.... marka ;) ;)
co z tego ze dany silnik ma okreslona NM kiedy stoi! wazne ile tych Nm jest kiedy porusza sie z okresloną predkoscia!!!!!
-tarcie ( zalezne od ukadu ruchu oraz ukladu przeniesienia napędu) ( jesli stosujesz przeozenie, to faktycznie liczy sie ponadto tarcie pasków,ąńcucha...czy czegokolwiek tam...)
-masa ukladu
-zakladana predkosc
-zakladane przyspieszenie
-zanieczyszczenie (dodatkowe opory )

uwagi ogólne:
-jak zastosujesz przelozenie...zmniejszysz predkosc.. w przypadku serwomotorów
to korzystne, gdzie mamy znacznie wieksze predkosci silnika..zwiekszysz sile dobrze jest zastosowac cos posredniego pomiedzy lozyskiem silnika a zebatką!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! nawet bez przelozenia, stosując np pas i kola 1:1
jak źle wykonasz uklad to zajedziesz lozysko silnika .....dlatego dobrze jest zastosowac jakis uklad posredni, nawet nie stosując przelozenia...

to tak najwazniejsze rzeczy... chyba ;)


Autor tematu
hose
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 23 lis 2008, 17:14
Lokalizacja: Tarnów

#3

Post napisał: hose » 10 gru 2008, 21:53

Dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz :).

Czyli zakladajac ze:
- chce ruszyc 25kg w poziomie
- przyspieszenie (nie wiem jakie sie stosuje) zakladam 0.6 m/s^2
- srednica podzialowa kola ~ 90 mm czyli r=4,5cm

wiec 0,045m * 25kg *0,6 m/s^2 * 1,6 (straty itp) = 0,96 Nm

Obwod tego kola 0,28m wiec w przyblizeniu 1 obrot na sekunde to w przyblizeniu moja szukana predkość 0,2m/s.

Czyli 60obr/min. Wiec nawet stosujac duza redukcje z serva to wychodza jakies glupoty.

Trzeba zmniejszyc zebatke poruszajaca sie po listwe czy moze cos zle robie?
Punkt widzenia zależy od wysokości siedzenia.

Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#4

Post napisał: wood carver » 12 gru 2008, 21:48

te 1Nm to na styk...wiadomo ze silnik nie moze pracowac na granicyc mozliwosci, bo to jest teoria...
trzeba zaozyc obciazenie submaksymalne...a wiec w granicaach 60-70 %
a wiec * 1,4..
juz mamy 1,3 NM !!
teraz tarcie o któym mówilismy...
nie wiem czy wspóczynnik 1,6 wliczajac skutecznosc ukadu, tarcie,dodatkowe opory (zabrudzenie... smar! itd)bedzie wystarczajace

liczmy narazie te 1,3 NM
ja bym zastosowa silnik 1,89 Nm i redukcje 1:3
bedziesz mial ponad 5Nm,

przy pazmie jest prosto..bo nie ma dodatkowych oporów..co innego frezarka

tylko to jest rozumiem ta os z palnikiem...
bo ta druga , przy zalozeniach pola...oj to ciut bedzie wazylo.... i musi byc napedzane róznolegle...

2pir..... 4,5*3,14*2 =28..
na sekunde twoja zebatka musi sie obrucic zaledwie 0,5 *

dokladnosc teoretyczna zakladajac sterowanie mikrokrokowe 1:8

28 /1600*3....0.005
najtanszy obecnie zestaw serwo to wheal+150 W ...550 silnik+ sa teraz jakies tanie sterowniki 150 calosc 700 ...
poco, skoro to nie bedzie wykorzystane !

ja bym zmniejszy zebatke o polowe i da przelozenie 1:3...
oraz silnik 1,89 NMi bedzie ok
jak zastosujesz serwo 150 w +redukcje...no to wiadomo ze z tych 3000 obr. mozna spro wycisnac...
to zalezy chcesz...zastosujesz serwo, bedziesz mial szybciej , + back loop itd...
wszystko kwestia ceny... tylko wiadmomo...

bartek dal 8,5Nm +kolko cos kolo 4,5cm bez przelozenia i ma 30 m/minute...ty potrzebujesz 4 razy mniej...a wiec silnik 1,89 ...a kiedy zastosuesz 1:3( przy tych obrotach silnik prawie nie traci momentu-tabela ) to zyskasz sporo mocy
wszystko kwestia pieniedzy...i potrzeb...
Ostatnio zmieniony 12 gru 2008, 22:03 przez wood carver, łącznie zmieniany 3 razy.


Autor tematu
hose
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 23 lis 2008, 17:14
Lokalizacja: Tarnów

#5

Post napisał: hose » 12 gru 2008, 21:58

Tak, to jest os przemieszczająca palnik(nie cala bramę)

Dzięki za informacje, zrobię jak radzisz:)
Punkt widzenia zależy od wysokości siedzenia.

Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#6

Post napisał: wood carver » 12 gru 2008, 22:04

oczywiscie do tej krokówki jakis dobry sterownik..a nie guwno z podzialem kroków 1/2


Autor tematu
hose
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 23 lis 2008, 17:14
Lokalizacja: Tarnów

#7

Post napisał: hose » 12 gru 2008, 23:01

chciałem servo zapodać (teoretyczny projekt - kasa nie gra roli)

Jak już coś dobiorę to podam propozycje. Ciekawe będzie sterowanie gdyż muszę je zrealizować na siemensie s7-300
Punkt widzenia zależy od wysokości siedzenia.


zippy
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 27 lut 2017, 08:43
Lokalizacja: Kraków

#8

Post napisał: zippy » 27 lut 2017, 08:45

Cześć
Odkopałem stary temat.
Chciałym dokończyć równie stary projekt. Stół do plazmy 3x1,5m.
Na bramie mam śrubę 20mm sr. I działa w miare ok ( nie zbyt szybko ale działa).
Na długości chciałem dać Pasy zebate ale widze ze nie ma to sensu wiec na polu walki zostaje listwa zebata.
Jaki moduł przy takich maszynach sie storsuje M1 czy M2? Dobór tylko ze wzgledu na wytrzymałosć zębów?
Napęd na silnikach krokowych ze wzgledu na koszty :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate”