Nie produkuję maszyn więc nie dam swoich unikatowych zdjęć. Nie wiem z autopsji czy ze śrubą kulową jest lepiej , pewnie tak bo odpada problem kasowania luzów, opory takiego napędu też są niewielkie.No i dokładność pozycjonowania też z pewnością lepsza. Myślę że ludzie którzy budowali już plotery o takich rozmiarach mogliby ewentualnie podpowiedzieć czy śruba o długości ponad 2.5 m nie powinna być grubsza żeby się nie gięła jak kiełbasa. Może z tego względu mimo różnych utrudnień i innych słabości w tak dużych maszynach używa się listew zębatych.Na pewno wygodniej będzie przy śrubie całość wysterować nawet tanimi lub darmowymi programami. Niestety cena napędu na śrubach kulowych jest wyższa. Nie istnieje napęd idealny. Każdy ma zalety i mankamenty wobec innych. Zresztą skoro zbudowałeś już wiele maszyn to przecież wiesz o tym.
Wracając do DRO w sklepiku sponsora dojrzałem element pomiarowy systemu
http://www.akcesoria.cnc.info.pl/enkode ... tyczne.htm Do tego potrzebny jest zespół serwo + sterownik serwa który będzie umiał skorzystać z sygnałów z enkodera, porównać je z wartością zadaną z komputera i sterować silnikiem serwo. Podejrzewam że byłby to chyba jednak przerost formy nad treścią. O cenę takiego sterowania boję się nawet spytać. Mnie wystarcza śruba trapezowa i krokowiec, niezbyt duży zresztą. A wymiary Twojego planowanego plotera ma cały mój warsztat

Musiałbym go chyba postawić bokiem (zamocować do ściany) co też jest kuszącym rozwiązaniem choćby ze względu na samoczynne usuwanie urobku. Poza tym murowana lub betonowa ściana jest na pewno sztywniejsza jako element konstrukcyjny plotera niż wszelkie ramy stalowe czy drewniane. Pionowe piły do rozkroju płyt meblowych działają i mają się dobrze. Gdyby tak ustawiony ploter osłonić zabudową w postaci drzwi przesuwnych typu Komandor to można by ją nawet wstawić do pokoju mieszkalnego. Rozmarzyłem się, czas do łóżka.