Czy dało by się zamontować mocny silnik krokowy jako wrzeciono do frezarki CNC do frezowania drewna, tworzyw sztucznych oraz aluminium (metali miękkich) ?
Czy takie rozwiązanie było by "trwalsze" pod względem zużywania się łożysk? Chciałbym zastosować to zamiast Kress'a ze względu na wytrzymałość wrzeciona (o którym czytałem na forum), na możliwość dokładnej regulacji obrotów oraz gwintowanie.
Zależy mi na odpowiedzi!
Dziękuje i Pozdrawiam.
: 23 cze 2008, 11:00
autor: Leoo
Można zatrudnić silnik krokowy do napędu wrzeciona. Jest do rozwiązania tylko kilka problemów.
1. Silnik musi być mocny, duży, ciężki - drogi.
2. Trzeba zbudować wrzeciono (kupić), bo narzędzia nie można zamocować na osi silnika.
3. Sterownik wysokonapięciowy dużej mocy.
4. Odpowiedni zasilacz DC.
Osiągane prędkości obrotowe podczas obróbki raczej nie przekroczą 1500/min.
Do gwintowania małych średnic pewnie się nada ale do frezowania silnik trzeba będzie wymieniać.
: 23 cze 2008, 11:15
autor: Mc_Kansy
Rozumiem.
Przeczytałem przed napisaniem tego tematu trochę o frezowaniu aluminium i właśnie z tego powodu przyszło mi pomysł zrobić silnik krokowy na wrzeciono.
Cytat:
DZIKUS pisze:generalnie sa dwie szkoly frezowania aluminium:
1. mniejsze obroty (np 1000-2000 dla freza 20mm), grubsza warstwa skrawana (kilka-kilkanascie mm) i niezbyt szybki posow 200-500mm/min. w tym wypadku mozna uzywac frezow ze zwyklej stali szybkotnacej kosztujacej kilkadziesiat zlotych za sztuke. zaleta jest rowneiz to, ze ostrze pracuje na dluzszym odcinku wobec czego wolniej sie zuzywa
Z powyższego powodu chciałbym właśnie zastosować silnik krokowy.
Czy mógłbym prosić o jakieś namiary na dane silnika - chodzi mi tutaj o właśnie zastosowanie jakiego silnika krokowego na wrzeciono? Jaki moment [Nm] oraz inne. Dzięki!
: 23 cze 2008, 11:33
autor: Leoo
Mc_Kansy pisze:Czy mógłbym prosić o jakieś namiary na dane silnika
No rzeczywiście, ceny przekraczają kilkakrotnie mój budżet
Ale dziękuje bardzo za odpowiedzi
: 23 cze 2008, 11:43
autor: Leoo
Kolega poszuka na forum linków do filmów z gwintowania cnc. Było tam rozwiązanie z silnikiem krokowym, który za pomocą przekładni z pasem zębatym napędzał gwintownik. Po wykonaniu gwintu autor demontował silnik i dalsze prace wykonywał klasycznym elektrowrzecionem.
Gwintowanie od M6 w górę można wykonać frezem jednopiórowym, który porusza się po spirali. Firma Kimla pokazuje proces na jednym z filmików reklamowych.
: 23 cze 2008, 12:03
autor: Mc_Kansy
Właśnie od tego filmu pomyślałem, dlaczego nie można by coś takiego zrobić, tylko z samym silnikiem
Link do filmu:
: 23 cze 2008, 12:31
autor: Leoo
Można i tak:
: 28 cze 2008, 23:49
autor: cnc3d
Ja mam kimle i mam w programie specjalną opcje, wybieram gwint, średnicę frezu i głębokość. Resztę generuje już sam program. W stali trzeba najpierw wywiercić otwór, a dopiero potem frezować gwint, ale w alu mam takie frezy co za jednym przejściem robią otwór i gwint. Ale to nie problem bo jest magazyn i idzie to z automatu. Zaleta jest taka że jednym frezem można robić wszystkie średnice o danym skoku, no i jak się frez złamie to nie ma kłopotu z wyjęciem. Poza tym jest szybciej niż normalnym gwintownikiem i można dogwintowac do końca. Ten filmik jest chyba w lepszej rozdzielczości tutaj http://kimla.pl/index.php?mid=8&vid=28
: 29 cze 2008, 10:29
autor: Mc_Kansy
Jakiego programu używasz do sterowania tym gwintowaniem frezem?