Wrzeciono do PCB

Dyskusje na temat elektrowrzecion do napędu narzędzi skrawających

Autor tematu
Wojtassso
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 08 lip 2015, 23:24
Lokalizacja: Polska

Wrzeciono do PCB

#1

Post napisał: Wojtassso » 23 lip 2015, 19:54

Witam serdecznie,
budują swoją pierwszą amatorską frezarkę CNC do frezowania w PCB. Chciałbym zasięgnąć porady na temat wrzeciona. Która z tych szlifierek nadaje się najlepiej do frezowania w PCB?

http://allegro.pl/multiszlifierka-mini- ... 65760.html
http://swiatnarzedzi.pl/pl/p/Szlifierko ... soriami/16



Tagi:

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#2

Post napisał: Zienek » 23 lip 2015, 20:19

Jedno i drugie ma bardzo delikatne zakończenie wrzeciona i tragicznej jakości tulejki. Losowo trafisz na wrzeciono, które bije, albo tragicznie bije. Albo będziesz się modlił, żeby było prosto.

Freziki grawerskie mają stopkę rzędu 0.05 0.1 mm. Żeby robić ścieżki o sensownym rastrze potrzebne jest bardzo precyzyjne wrzeciono.

Sorry, ale PCB to niestety bardzo wymagająca sprawa. Pewnie sam wiesz, jaka jest grubość miedzi na laminacie.

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#3

Post napisał: ursus_arctos » 31 lip 2015, 09:54

Do PCB to (względnie) tanio można zastosować:
- Dremel (fajny, bo ma wysokie obroty - do 33000 chyba dochodzi)
- Proxxon - najlepiej ten z metalową głowicą
- szlifierkę prostą DWT GS 06-27 - tutaj będą potrzebne tuleje redukcyjne do narzędzi (sama szlifierka ma 6mm); potencjalny problem jest taki, że to już jest duże urządzenie, mocy 600W i pewnie będzie głośna.

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#4

Post napisał: noel20 » 05 sie 2015, 22:29

Temat przerabiałem. Miałem jako pierwszą szlifierkę taką malutką velleman na 12V. Dziadostwo. Odpada do pcb. Bicie takie, że nawet wiertła łamie
Później taką jak w drugim linku pierwszego postu. Moim egzemplarzem dało się robić płytki do elementów przewlekanych. Ale dalej bicie duże. Do tego pierwsze 15 godzin pracy to było docieranie łożyska na najniższych obrotach, żeby się nie stopiła obudowa. Urządzenie zrobiony wybitnie do pracy 5minut/15 minut przerwy. Poza tym głośne.
Później miałem proxxona ib/e. Bicie już całkiem przyzwoite, obroty 25krpm wystarczające, tulejki zaciskowe stalowe, nie aluminium. Ciche, wystarczająco sztywne i może pracować non-stop. Ale frezarka oprócz płytek pcb robiła inne rzeczy i malutkie łożysko na końcu uchwytu (MR148) siadło po 10 godzinach cięższej pracy. Sama szlifierka pod dużym nawet obciążeniem (jak dla niej) może pracować bez przegrzewania cały czas.
Miałem też na próbę coś pokroju tego dwt czy kressa. Była to szlifierka prosta na której ktoś właśnie zrobił frezarkę do pcb i robił płytki. Jak ją włączyłem to mi się odechciało. Pracuje to głośno jak zwykła szlifierka kątowa. Nie idzie usiedzieć.
Teraz mam chińskie wrzeciono indukcyjne na falowniku z tulejkami er11, 0,8kw chłodzone cieczą (to ważne).
Po dokupieniu dobrych tulejek, nakrętki i przeszlifowaniu stożka jest to praktycznie idealne rozwiązanie. Chiche, bezawaryjne, bicie 0,01mm max, szybkie, może pracować non-stop i uniwersalne. Frezem fi 6 robię też w alu, albo 4 w sklejce.

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#5

Post napisał: ursus_arctos » 06 sie 2015, 10:00

No, ja podalem rozwiązania w okolicach 300zł. Mokry chińczyk to jednak raczej 1200zł.... Pośrednie rozwiązanie to jakiś kress (rzędu 500-700zł, zależnie od mocy).

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektrowrzeciono”