Mokry Chińczyk podłączenie

Dyskusje na temat elektrowrzecion do napędu narzędzi skrawających

waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 31
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#71

Post napisał: waluś » 01 lut 2016, 18:09

Znalazłem taki stycznik http://allegro.pl/stycznik-tsm-1-16a-ce ... 61789.html Będzie odpowiedni?

Aha, dowiadywałem się w spółdzielni o ta nową instalacje na klatce. A więc będą nowe zasilacze z wyprowadzeniami do mieszkań 3x4mm2 i nowego typu bezpieczniki S-301. Więc mam nadzieję, że będzie to już z przewodem PE.



Tagi:


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#72

Post napisał: Andrzej 40 » 01 lut 2016, 20:39

Może być. O ile pamiętam można je załączać mechanicznie - listwa ze zworami ma wyprowadzony taki kwadratowy trzpień, którym można załączyć przez naciśnięcie. To by upraszczało zabawę, nie byłby potrzebny dodatkowy włącznik.
Zdjęcie jest niezbyt wyraźne - wygląda na to, że ten typ tego nie ma.
Mają jeszcze z demontażu Siemensa z termikiem, 13 zł taniej, ale to loteryjka.


waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 31
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#73

Post napisał: waluś » 01 lut 2016, 21:55

Ale jeśli chodzi o parametry prądowe to ten z linka byłby dobry? Tory główne 16A tylko czy to jet typ NO bo nie mogę doczytać?


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#74

Post napisał: Andrzej 40 » 02 lut 2016, 00:42

waluś pisze:Ale jeśli chodzi o parametry prądowe to ten z linka byłby dobry? Tory główne 16A tylko czy to jet typ NO bo nie mogę doczytać?
Możesz wysłać pytanie do sprzedawcy. Wg mnie jest to NO, bo NC w swojej karierze nie spotkałem. Widziałem przełączające tzn. ze stykami NO i NC ale wtedy zawsze można wybrać te z których będziemy korzystać. Gdyby jakimś cudem było inaczej masz 10 (albo 14 ?) dni na zwrot.
I będziesz miał 3 pary styków :mrgreen: . Jedna para będzie bezrobotna.


waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 31
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#75

Post napisał: waluś » 03 lut 2016, 21:54

Myślę jeszcze nad tym zabezpieczeniem na wejściu skrzynki sterowniczej z którego prąd rozdzielony jest na toroid, sterownik, falownik, pompkę.

Czy taki stycznik by się nadał?
LINK

Druga sprawa, czy nie dać jeszcze wyłącznika nadprądowego? Jeśli nie zaszkodzi to, który ewentualnie by się tu nadał? No i o co chodzi z tymi typami np. B, C
LINK


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#76

Post napisał: Andrzej 40 » 03 lut 2016, 23:30

waluś pisze:Myślę jeszcze nad tym zabezpieczeniem na wejściu skrzynki sterowniczej z którego prąd rozdzielony jest na toroid, sterownik, falownik, pompkę.
Czy taki stycznik by się nadał?
LINK
Druga sprawa, czy nie dać jeszcze wyłącznika nadprądowego? Jeśli nie zaszkodzi to, który ewentualnie by się tu nadał? No i o co chodzi z tymi typami np. B, C
Stycznik nawet lepszy od poprzedniego (większe prądy i mniejsza obudowa), tylko ciut droższy.
Trochę byś mógł się wysilić - od razu z Wikipediii: Wyłączniki nadmiarowoprądowe o charakterystyce B służą do ochrony odbiorników niewrażliwych na przeciążenia termiczne i o małych prądach rozruchowych. Przeznaczone są do zabezpieczania obwodów zasilających oświetlenie i urządzenia grzejne (na przykład grzejniki elektryczne, ogrzewanie podłogowe). Wyłączniki o charakterystyce C należy stosować w obwodach zasilających silniki o niewielkich mocach, od poniżej jednego do kilku kilowatów (na przykład pralki, zmywarki, większe lodówki, wentylatory, urządzenia klimatyzacyjne). Wyłączniki o charakterystyce D są przeznaczone do zabezpieczenia obwodów zasilających duże silniki, dlatego nie stosuje się ich w pomieszczeniach mieszkalnych.


waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 31
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#77

Post napisał: waluś » 04 lut 2016, 00:27

Znużyło mnie szukanie tych styczników itd. tak, że wybacz chwilowe niedomaganie :smile:
Wnioskuje z tego, że skoro falownik 1,5kW 7A to w grę wchodzi np typ D? Któryś z tych LINK
Tylko jaki amperaż byś radził zastosować, taki sam jak w styczniku 25A, np. taki model? LINK No i czy pojedynczy, czy podwójny?
Wyłączniki o charakterystyce D są przeznaczone do zabezpieczenia obwodów zasilających duże silniki, dlatego nie stosuje się ich w pomieszczeniach mieszkalnych.
Ale szafkę sterowniczą chyba można takim zabezpieczyć? Chyba, że się mylę i wystarczy typ C?


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#78

Post napisał: Andrzej 40 » 04 lut 2016, 01:52

waluś pisze:Znużyło mnie szukanie tych styczników itd. tak, że wybacz chwilowe niedomaganie :smile:
Wnioskuje z tego, że skoro falownik 1,5kW 7A to w grę wchodzi np typ D? Któryś z tych LINK
Tylko jaki amperaż byś radził zastosować, taki sam jak w styczniku 25A, np. taki model? LINK No i czy pojedynczy, czy podwójny?
Wyłączniki o charakterystyce D są przeznaczone do zabezpieczenia obwodów zasilających duże silniki, dlatego nie stosuje się ich w pomieszczeniach mieszkalnych.
Ale szafkę sterowniczą chyba można takim zabezpieczyć? Chyba, że się mylę i wystarczy typ C?
Starczy C 16A, 1,5kW to nie potęga, czajnik bierze więcej :mrgreen: . Jeżeli to masz w domu to i tak max. dopuszczalny pobór na 1 fazę wynosi chyba 3kW. Nie jestem na bieżąco z przepisami i nie dam głowy, ale tak było w starożytności.
Do czego miałby służyć podwójny? Zabezpiecza się tylko przewód fazowy idący do gniazdka. Bezpiecznik musi być na stałe podłączony do fazy, nie przez kabel z wtyczką .


waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 31
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#79

Post napisał: waluś » 04 lut 2016, 17:56

Andrzej 40 pisze: Bezpiecznik musi być na stałe podłączony do fazy, nie przez kabel z wtyczką.
Czy to znaczy, że nie może znajdować się w skrzynce sterowniczej zaraz za włącznikiem głównym?

Pytam, bo takie foto szafy znalazłem z szyną
Obrazek


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7606
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#80

Post napisał: pukury » 04 lut 2016, 18:18

witam.
z tego co rozumiem - bezpiecznik musi być na " fazie " - nie na " zerze " .
a nie wiesz jak jest połączona faza we wtyczce - który kołek to faza - a który zero.
tylko łącząc bezpośrednio do instalacji będziesz wiedział co gdzie jest.
jak byś miał bezpiecznik na zerze to może się tak zdarzyć że zadział - ale faza będzie doprowadzona i tak do szafy .
z tego powody bezpieczniki są na fazie .
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektrowrzeciono”