Strona 1 z 1

wrzeciono

: 06 lut 2015, 02:20
autor: elmo02
Witam! Dłuższy czas borykałem się z doborem wrzeciona do mojej maszynki, w końcu znalazłem "prawie gotowe" elementy, które trzeba troszeczkę podrasować i myślę, że powinno działać. Zaletą takiego wrzecionka jest to, że mogę połączyć je z czym chcę i jak chcę czyli np. jakaś przekładnia z dowolnym silnikiem czy to elektryczny dowolnego rodzaju czy jakikolwiek inny. Bardzo bym prosił o ocenę koncepcji w mojej opinii taki układ ma szanse zadziałać choć szczerze powiem boję się o jego parametry (bicie na frezie). Dodam, że w wale znajduje się stożek morse'a 4 ( chcę zmierzyć jego bicie ale to dopiero w niedalekiej przyszłości bo nie mam na razie odpowiedniego stanowiska choć koncepcje posiadam i nie bawem ono powstanie).
Z góry dziękuje za wszystkie sugestie.
P.S Wiem że są błędy rysunkowe np chociażby nie ma kreskowania na łożyskach proszę o wybaczenie tak karygodnych błędów ale już nie chce mi się poprawiać po cadzie, nie ma śrub dociskających pokrywę oraz wszelkich niezbędnych faz do montażu.
https://www.dropbox.com/sh/1eusr09ljwgu ... ydOda?dl=0
Proszę o wybaczenie ale jakoś nie idzie mi wstawianie tych zdjęć przez forum ;/

: 06 lut 2015, 22:49
autor: zdzicho
Miedzy łożyskami skośnymi ,musisz dać przekładkę również na bieżniach wewnętrznych. jakie łożyska (rozmiar)planujesz zastosować? Jakie smarowanie?

: 06 lut 2015, 23:41
autor: elmo02
Czemu między bieżniami wewnętrznymi musi być jeszcze przekładka? Do tej pory myślałem, że przekładka na bieżniach zew jest po to aby można było bezpiecznie "docisnąć" łożyska. Planuje zastosować łożyska coś z rodziny 7209 bo takie są podtoczenia, jakie czy P4 czy jakies lepsze do wrzeciona to nie wiem jak finanse na to pozwolą.

: 07 lut 2015, 12:31
autor: zdzicho
Przekladka jest po to ,aby napięcie wstępne było ścisłe określone. jak wyregulujesz napięcie wstępne-na oko?

: 07 lut 2015, 13:23
autor: elmo02
Aha, to bardzo logiczne wyjaśnienie, bardzo dziękuję :) , aczkolwiek miałem w myśli żeby obliczyć siłę docisku na gwincie, kiedyś patrzyłem na stronie skf to rzekomo były jakieś wytyczne ale wiem że ciężko będzie to uzyskać w rzeczewistości, gdyż trzeba wziąć pod uwagę pasowanie łożyska na wale

: 07 lut 2015, 13:51
autor: zdzicho
To o czym piszesz ,to siła docisku łożysk. To nie to samo, co napięcie wstępne. Sila docisku jest określona w katalogu,albowiem ,pod wpływem tej siły ulega odkształceniu bieżnia łożyska. Jak dokręcisz za mocno ,to bieżnia się zdeformuje.

: 12 lut 2015, 15:53
autor: elmo02
Dobra poczytałem trochę katalogów skf i nsk i już wiem, w najbliższym czasie zlikwiduję ten pierścień między bieżniami i łożyska skośne dobiorę takie aby po złożeniu w układ O miały napięcie wstępne (są dostępne w katalogach z różnym napięciem bądź luzem).

: 12 lut 2015, 17:30
autor: Dudi1203
Zadzwoń najpierw popytać o ceny takich łożysk, zebyś zdziwiony potem nie był :wink:

: 12 lut 2015, 21:12
autor: zdzicho
Na parowane, z 8-10 stówek trzeba przygotować,za parę.,