Mała głowica kątowa lub wrzeciono - poszukuje rozwiązania

Dyskusje na temat elektrowrzecion do napędu narzędzi skrawających

Autor tematu
berrrcik21
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 414
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:31
Lokalizacja: Kraków

#11

Post napisał: berrrcik21 » 14 cze 2014, 19:41

Wstępnie już robiłem próby przy tych obrotach (wrzeciono pionowe na zdecydowane krótszym detalu) i nie zauważyłem niczego nieprawidłowego. Frez mam robiony na zamówienie, starałem się zachować właściwy posuw na ząb zgodny z zaleceniami, a że czas obróbki takiego detalu jest ograniczony (70 rowków musi być wykonać w około 1min, czyli rowek poniżej sekundy), także o obróbka jest wyżyłowana. Mogę to osiągnąć rozkręcając frez do takich obrotów. Firma, która zrobiła frez nie stwierdziła, że jest to nieprawidłowe. Najważniejsze aby układ narzędzia, maszyny i całej obróbki był sztywny przez cały czas trwania obróbki. Wiadomo, że narzędzie nie może mieć absolutnie bicia jak i wrzeciennik musi być prawidłowo wyważony.



Tagi:


Ciowiec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 315
Rejestracja: 03 wrz 2006, 13:50
Lokalizacja: polska

#12

Post napisał: Ciowiec » 14 cze 2014, 19:45

rowek poniżej sekundy ? musi to ciekawie wyglądać :mrgreen:

a swoją drogą zrobienie wrzeciennika spelniającego takie wymagania będzie nie lada wyzwaniem :P wiadomo - najlepiej byłoby zaadoptować jakies istniejące rozwiązanie....

jaki budżet możesz na to przeznaczyć ?

[ Dodano: 2014-06-14, 19:55 ]
może zaadoptować coś takiego:

http://www.cncprofi.com/przystawka-do-t ... tunka.html

gotowe rozwiązanie z napędem, a wiem, że były fortunki szlifierskie z korpusem fi40, np. typ SLA 40 x 250 dorobić mocowanie, załozyć koło pasowe i jazda xD


Autor tematu
berrrcik21
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 414
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:31
Lokalizacja: Kraków

#13

Post napisał: berrrcik21 » 14 cze 2014, 20:21

Domyślam, się że nie będzie proste wykonanie takiego wrzeciona. Na początek wypadało by wybrać jakieś łożyska które się zmieszczą i wytrzymają ciągłą pracę przy tych obrotach (wrzeciono będzie w zasadzie pracowało od wymiany do wymiany narzędzia). Oczywiście zakładam układ centralnego smarowania olejem, innego rozwiązania nie widzę dla pracy ciągłej. Łożyska będą miały wówczas najlepsze warunki pracy. Jeśli chodzi o układ łożysk myślę, aby użyć od strony narzędzia dwóch łożysk skośnych specjalnych przeznaczonych do parowania np. 71903
Oczywiście SKF-a lub podobnej klasy. Z drugiej strony wrzeciennika jako łożysko podpierające wystarczyło by zwykłe kulkowe.
Można by skonstruować to tak, żeby koło pasowe znajdowało się między zespołem łożysk parowanych, a łożyskiem podpierającym. Siła od paska rozłoży się na wszystkie łożyska.
Obudowa oczywiście musiała by być wiadomo wykonana bardzo dokładnie, wszystkie gniazda pod łożyska szlifowane, zachowanie współosiowości na poziomie 0.005-0.01mm. Jest to do osiągnięcia. Wrzeciennik, wstępnie myślę, wykonany z dobrej stali do nawęglania, nawęglany, hartowany, szlifowany i wyważany przynajmniej do 24000obr/min. Tolerancje wrzeciennika - tu już wchodzą mikrony w grę, ale realne do osiągnięcia. Koszty... niezbędne do uzyskania zadowalającego efektu ;)

Pozdrawiam
Robert


Ciowiec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 315
Rejestracja: 03 wrz 2006, 13:50
Lokalizacja: polska

#14

Post napisał: Ciowiec » 14 cze 2014, 20:32

SKF to producent a nie klasa :mrgreen: :mrgreen:
przydałyby się P4 - tak jak we wrzecionach..

moja rada - dobierz odpowiednią fortunkę - gotowe rozwiązanie.... szkoda wyważać otwarte drzwi, kiedy efekt może być mocno niepewny :P


Autor tematu
berrrcik21
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 414
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:31
Lokalizacja: Kraków

#15

Post napisał: berrrcik21 » 14 cze 2014, 20:39

Hmm... wiadomo gotowe rozwiązanie było by najlepsze. Taka fortunka jest przystosowana do pracy non-stop 24h/dobę dzień w dzień z przerwami na wymianę narzędzia? Jeżeli tak to było by super. Właśnie tego nie jestem pewien. Zwykle takie wrzecionka używa się niedługo, dorywczo. Do produkcyjnego szlifowania używa się specjalnych szlifierek, które wrzeciona mają sporo większe...


Ciowiec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 315
Rejestracja: 03 wrz 2006, 13:50
Lokalizacja: polska

#16

Post napisał: Ciowiec » 14 cze 2014, 20:49

berrrcik21 pisze:Taka fortunka jest przystosowana do pracy non-stop 24h/dobę dzień w dzień z przerwami na wymianę narzędzia?
przy dobrym smarowaniu jak najbardziej - trwałość limitowana jest trwałością łożsk..

poza tym to nie jest jakieś tam zwykłe wrzecionko, tylko profesjonalne, fabryczne wrzeciono - dokładnie takich używa się w szlifierkach do otworów....

a kasa jaką wydasz na fortunkę z allegro nie wystarczy pewnie na zrobienie nawet samego wału :P


moim zdaniem warto zaryzykować :mrgreen:


Autor tematu
berrrcik21
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 414
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:31
Lokalizacja: Kraków

#17

Post napisał: berrrcik21 » 14 cze 2014, 20:59

Zgadza się, jest to rozwiązanie chyba najbardziej optymalne. Poszukam takich wrzecionek.

Dzięki za konsultacje ;)

Jakby wpadło Ci gdzieś w oczy takie wrzecionko jestem zainteresowany :)

Pozdrawiam
Robert


Ciowiec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 315
Rejestracja: 03 wrz 2006, 13:50
Lokalizacja: polska

#18

Post napisał: Ciowiec » 14 cze 2014, 21:02

tu jest coś ciekawego:

http://allegro.pl/wrzeciono-fortunka-do ... 83247.html

choć lepiej byłoby znaleźć wyposażone, już z końcówkami....


Autor tematu
berrrcik21
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 414
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:31
Lokalizacja: Kraków

#19

Post napisał: berrrcik21 » 14 cze 2014, 21:06

Zgadza się, ale też długo nie szukając znalazłem pełen wahlarz wrzecion szlifeirskich made in Poland ;) http://wotti.pl/katalogi/KATALog%20FLT/ ... %20FLT.pdf

Po niedzieli zapytam ile kosztują.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

maz
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 894
Rejestracja: 20 cze 2007, 22:55
Lokalizacja: Blachownia
Kontakt:

#20

Post napisał: maz » 14 cze 2014, 21:08

ostatnio robiłem kilka takich głowic, w nie wchodzą noże o przekroju potrzebnym do zrobienia.
Mozna by było naciąć kilka kształtów tego twojego rowka i za jednym podejsciem masz kilka zrobionych,
Załączniki
frez.JPG
Kazde parametry sa idealne, czasami tylko narzedzia sa malo wytrzymale :-)
Kazdy wymiar da sie osiagnac, czasami wystaczy docisnac mocniej urzadzenie pomiarowe ;-)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektrowrzeciono”