Elektrowrzeciono Teknomotor Sb 2kW czy DB 2kW?

Dyskusje na temat elektrowrzecion do napędu narzędzi skrawających

Autor tematu
marqiz
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 9
Posty: 26
Rejestracja: 19 sty 2013, 13:49
Lokalizacja: Polska

Elektrowrzeciono Teknomotor Sb 2kW czy DB 2kW?

#1

Post napisał: marqiz » 06 sty 2014, 20:01

Witam,
Proszę o opinię dot. wrzecion Teknomotor jak w temacie.
Interesuje mnie czy do zastosowań amatorskich (z ukierunkowaniem w obróbkę jakościową aluminium) jedno z tych wrzecion zda egzamin?
Nie będę jechał na full, zastosuję się do zaleceń podczas rozruchu itd.
Wrzeciono będzie pracowało raz w tygodniu.
Szczególnie interesuje mnie czy jest sens w mojej sytuacji kupować z łożyskowaniem DB :
http://www.ebmia.pl/elektrowrzeciono-te ... 65119.html
czy wystarczy mi SB:
http://www.ebmia.pl/elektrowrzeciono-te ... 65115.html
Różnica w cenie jest spora.
Wrzeciono z łożyskami ceramicznymi z uwagi na cenę jest poza moim zasięgiem.. :(
Jest opcja czaić (nie wiadomo jak długo) na jakiegoś Elciaka, Hsd albo Perske ale efekt może być niepewny... mogą mieć zarżnięte łożyska co w sumie da mi 75% ceny nowego z gwarancją...
Opinię nas24 już znam że są to dobre wrzeciona ale chciałbym się poradzić szerszego grona.
Może macie jakieś spostrzeżenia, sugestie, propozycje-chętnie wysłucham.



Tagi:


kond666
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 133
Rejestracja: 09 mar 2007, 12:27
Lokalizacja: częstochowa

#2

Post napisał: kond666 » 07 sty 2014, 08:05

witam
Różnica między wrzecionami sprowadza się prawdopodobnie do ułożyskowania. Najbardziej wpływ na jakość będzie miała sztywność twojej konstrukcji frezarki. Polecam jednopiórowe frezy dedykowane do aluminium - dają najładniejszą powierzchnie i dają pogonić obrotami. Jeżeli kolega będzie używał frezów tak do fi8mm to tańsze wrzeciono wystarczy w zupełności.
Ale to tylko moja opinia - używałem elciaka 1kw, chińczyka 2,2kw, a nawet kressa i nawet on daje rade skrawać alu frezem fi8mm na głębokość 0,5mm - chodź przyznam że czekam kiedy się rozpadnie bo mam już na jego miejsce większe wrzeciono.
pozdrawiam


Autor tematu
marqiz
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 9
Posty: 26
Rejestracja: 19 sty 2013, 13:49
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: marqiz » 07 sty 2014, 21:45

O różnicy łożyskowań w tych wrzecionach już napisałem :) Sztywność maszyny jest wystarczająca do moich zastosowań. Używam frezów dolfy i silmaxa zarówno jedno i dwupiórowych.
Kressem i frezem 8mm zbieram po 1 mm a powierzchnia wychodzi lustrzana - efekt zależy od sposobu napisania programu.
Kress nie daje rady przy większych głębokościach (powyżej 20mm) kiedy to trzeba wysunąć znacznie frez. Wpada w rezonans i tylko patrzeć jak strzeli narzędzie lub rozsypią się łożyska czy zajadą szczotki....


Autor tematu
marqiz
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 9
Posty: 26
Rejestracja: 19 sty 2013, 13:49
Lokalizacja: Polska

#4

Post napisał: marqiz » 26 sty 2014, 18:58

Dostałem kilka pytań na PW co do tematu więc napiszę dla zainteresowanych trochę wypocin :)

Kupiłem teknomotor z łożyskowaniem DB 2kW 18000 rpm.

Wrażenia:
-wyje dość głośno na max obrotów (głośniej niż kress)
-"zimne" łożyska sprawiają wrażenie jak by się miały rozlecieć ale po ich rozgrzaniu (zgodnie z procedurą) jest cisza
-po zamontowaniu widzę że konstrukcja maszyny wpada w rezonans przy frezowaniu fortalu (PA9) co nie było tak drastyczne przy kressie bo on jest dość wiotki i trochę to tłumił.
-sztywność wrzeciona nieporównywalnie większa jak w kressie - choćbym jak dusił na stożek to czujnik nie drgnie -w kressie leci kilka-kilkanaście setek, w chinolu 2,2kWmax 3 setki
-bicie na stożku niemierzalne chińskim czujnikiem z rozdzielczością 0,01mm-wskazówka nawet nie drgnęła
-po wyjęciu z pudła i podłączeniu "luzem" grzeje się do temperatury ok 50 stopni ale po zamontowaniu na maszynę jest organoleptycznie "zimne"
-3 powierzchnie wrzeciona są frezowane/bazowane ale totalna wtopa to odstająca poza obrys osłona wentylatora którą trzeba przyciąć bo inaczej trzeba by podkładać coś pod wrzeciono żeby ustawić je w "pionie"
-kupione w EBMIA za niecałe 3 tys. zł - jeśli chodzi o sprzedaż bardzo miła obsługa. Jeśli chodzi o ewentualne pytania typu - łożyska szumią na wolnych obrotach, wrzeciono się grzeje- czy tak ma być?- nie pytajcie - nikt z tam pracujących nie udzieli Wam jednoznacznej rzetelnej odpowiedzi. Są tylko domysły i gdybania a myślę że dla osoby która nie miała styczności z takim wrzecionem i nie chce "uwalić" go na wstępie takie informacje są potrzebne.

Cóż więcej... jeszcze za mało używam żeby coś więcej powiedzieć. Przepracowało może 10h
Jak by co to pytać śmiało :)
Pozdrawiam


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#5

Post napisał: oprawcafotografii » 03 mar 2014, 09:00

Czesc

Jak wrazenia z uzytkowania wrzeciona? Zadowolony jestes?

q
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”


Autor tematu
marqiz
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 9
Posty: 26
Rejestracja: 19 sty 2013, 13:49
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: marqiz » 05 mar 2014, 23:16

oprawcafotografii pisze: Jak wrazenia z uzytkowania wrzeciona? Zadowolony jestes?
q
Brak mi porównań do elte,hsd czy chinola a te wszystkie chyba już miałeś - wnioskuję po postach w których się wypowiadałeś - czytałem je przed zakupem Teknomotor.
Mocy mam zanadto bo zbytnio go nie obciążam. Używam 5-8 godzin tygodniowo w alu więc pewnie jeszcze się dobrze nie dotarło :)
Zimne łożyska szumią ale po rozgrzaniu cisza - pisałem o tym wcześniej.
Doskwiera mi hałas samego wentylatora - jest aluminiowy (frezowany CNC) i wyważany ale jego krawędzie są bardzo ostre, podobnie jak wloty powietrza osłony wentylatora.
Podejrzewam że powstają zawirowania powietrza i stąd ten wysoki poziom hałasu. Po zasłonięciu ręką wlotu jest cisza :)
Cóż nie można mieć wszystkiego - Sennheiser hd 25 na uszy, dobra muza i można robić:)
Może po gwarancji spoleruję krawędzie tej "kratki" a nóż widelec będzie ciszej... Z wentylatorem już nic nie da się zrobić bo wyważenie pójdzie w maliny....

Na chwilę obecną jestem zadowolony - kress już by był na szrocie o tej porze...

Dla kolegów rządnych wiórów zamieszczam filmik jak to mniej więcej chodzi.

Można by pogonić jeszcze z parametrami i obrotami ale nie ma co się napinać:)

[youtube][/youtube]

Korzystając z okazji, wiecie koledzy czy można dokupić przystawki do automatycznej zmiany narzędzia podobnej do tej od kressa ale na wrzeciona typu teknomotor, elte?
Googluję i nic nie znalazłem a podobno są... Może źle szukam?!

Bicie piany typu - "trzeba było kupić od razu wrzeciono ze zmianą" proszę sobie darować :razz:

Pozdrawiam


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#7

Post napisał: Dudi1203 » 05 mar 2014, 23:35

Ale wyjec, oszalec idzie :sad:


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#8

Post napisał: oprawcafotografii » 06 mar 2014, 06:57

marqiz pisze:...
Doskwiera mi hałas samego wentylatora - jest aluminiowy (frezowany CNC) i wyważany ale jego krawędzie są bardzo ostre, podobnie jak wloty powietrza osłony wentylatora.
Podejrzewam że powstają zawirowania powietrza i stąd ten wysoki poziom hałasu. Po zasłonięciu ręką wlotu jest cisza :).
Zrob tlumik dolotowy - jakis kominek na wlot powietrze do wentylatora,
na to filtr powietrze samochodowy. Powinno byc cicho.

q


Autor tematu
marqiz
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 9
Posty: 26
Rejestracja: 19 sty 2013, 13:49
Lokalizacja: Polska

#9

Post napisał: marqiz » 06 mar 2014, 08:14

oprawcafotografii pisze:
Zrob tlumik dolotowy - jakis kominek na wlot powietrze do wentylatora,
na to filtr powietrze samochodowy. Powinno byc cicho.

q
Przy najbliższej okazji tak zrobię. Nawet jeśli stłumi to przepływ powietrza to myślę nie będzie problemu z przegrzewaniem bo przy takim użytkowaniu jak teraz ledwo chce się zagrzać.

A no wyjec... W telefonie było nagrywanie głosu ustawione na max i telefon tuż pod wylotem powietrza więc nieco są zakłamania ale mimo wszystko jest głośno.

Na temat tej przystawki do automatycznej zmiany nikt nic nie wie?


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#10

Post napisał: oprawcafotografii » 06 mar 2014, 08:48

Bylo kupic wrzeciono z ATC ;)

Nie wie, nie widzialem.
Mysle ze nikt nie produkuje z prostego powodu - nikt tego nie potrzebuje ;)

q

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektrowrzeciono”