Bicie tulejki ER20 wrzeciono chińskie 2,2kW

Dyskusje na temat elektrowrzecion do napędu narzędzi skrawających
Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11567
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#11

Post napisał: RomanJ4 » 27 gru 2013, 23:21

Zaznaczyć w stożku punkt maksimum bicia np ołówkiem, i porównać z biciem innej zewnętrznej, ale nietkniętej powierzchni, również naciskając promieniowo na wrzeciono.
Jeżeli będzie biło gniazdo we wrzecionie, i inna powierzchnia odniesienia, to jeszcze nie dowód, że to bezpośredni winowajca. Stan łożysk, i ich regulacja ma tu wiele do powiedzenia.


pozdrawiam,
Roman

Tagi:


Skrzydlaty
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 613
Rejestracja: 22 lis 2006, 15:41
Lokalizacja: Bochnia/Kraków

#12

Post napisał: Skrzydlaty » 28 gru 2013, 11:57

Ja swoje mierzyłem na stożku, dwoma różnymi czujnikami. W miare prostopadle do powierzchni stożka, statyw na stole frezarki. Wyniki to ledwie zauważalne drganie czujnika z działką 0,01 i bardziej zauważalne na czujniku z działką 0,002. Ale nawet na tym drugim nie przekroczyło tych 0,002. Troche dziwne jak na chinola, nawet naciskając na końcówke wrzeciona niewiele wiecej sie odchylało (ale odchylało) ale nie pamiętam ile.
Mierzyłem też bicie na frezie fi8 - odchyłka zbliżała się do 0,001. Dziwi mnie trochę to - czy to możliwe że tak mało w chińczyku? Specjalnie mierzyłem dwoma różnymi czujnikami ale i tak dalej nie wierzę. Coś tu musi być nie tak tylko nie wiem co.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11567
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#13

Post napisał: RomanJ4 » 28 gru 2013, 12:09

Chińczycy też się uczą, a chcąc zdominować rynek muszą robić i rzeczy dobre jakościowo. Dlatego nie zgadzam się z opiniami niektórych potępiających w czambuł wszystko co "żółte" kolegów.
Podobnie jak to, że niemieckie czy inne "nieskośnookie", to już złoto.. Zależy czego się od Chińczyków zakupując wymaga (no i cena też będzie inna oczywiście.)
A jak tak mało koledze bije, to super, tylko się cieszyć! Pomiary na 2 czujnikach nie mogą kłamać..
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
marqiz
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 26
Rejestracja: 19 sty 2013, 13:49
Lokalizacja: Polska

#14

Post napisał: marqiz » 28 gru 2013, 20:25

Skrzydlaty pisze:Mierzyłem też bicie na frezie fi8 - odchyłka zbliżała się do 0,001. Dziwi mnie trochę to - czy to możliwe że tak mało w chińczyku?
Wszyscy sprzedawcy tych wrzecion chwalą się tolerancją bicia - 0,005 mm.
W Twoim przypadku zmieścili się w tolerancji więc pozostaje tylko pogratulować :grin:
Z resztą sam pisałeś mi na PW zanim jeszcze kupiłem, że tak to u Ciebie wygląda więc byłem mile zaskoczony i zdecydowałem się na to wrzecionko.

Nie miałem dzisiaj możliwości pomiarów czujnikiem dźwigniowym na stożku. Może uda się w poniedziałek.. jeśli nie będę miał możliwości precyzyjnego pomiaru to robię ostatnie podejście i kupuję tulejkę precyzyjną... zobaczę co wyjdzie.
Z resztą koledzy od których to kupiłem są bardzo wyrozumiali i mogę całość zwrócić, stratny będę tylko na wysyłkach, nie ma co płakać zdarza się.

Najgorsze jest to że jeśli diagnoza stożka nie będzie optymistyczna to znów będę szukał wrzeciona a robota stoi bo kress na 30 mm głębokości w alu nie da rady...

Kilka godzin spędziłem na pomiarach, obracaniu tulejek i było różnie... od 0,04-0,06 nawet 0,07. Czasem udało się tak ułożyć tulejkę że wskazówka na frezie nie drgnęła
ale przesuwając już czujnik w inne położenie na frezie było znaczeni gorzej...
Skrzydlaty pisze:nawet naciskając na końcówke wrzeciona niewiele wiecej sie odchylało (ale odchylało) ale nie pamiętam ile.
U mnie:
- 0.01 naciskając lekko na nakrętkę
- 0.02 jak naciskam dość mocno.


Zanixi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 595
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:07
Lokalizacja: Siedlce

#15

Post napisał: Zanixi » 29 gru 2013, 09:44

To może lepiej wstrzymaj się ze szlifowaniem. To może być wina złego osadzenia łożysk.


kond666
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 133
Rejestracja: 09 mar 2007, 12:27
Lokalizacja: częstochowa

#16

Post napisał: kond666 » 29 gru 2013, 10:33

witam
Kolega po prostu źle trafił, wg. mnie 30% tych najpopularniejszych chińczyków ma bicie na stoku wrzeciona powyżej 0,05mm. Kiedyś zamówiłem na raz 8 wrzecion i połowa była nie do użytku. Pomógł znajomy szlifierz który przeszlifował stożki wrzecion pasując się na tusz do tulejki wzorcowej czy przymiaru. Wynik był taki że na narzędziu występowało bicie nie większe niż 0,02mm mierzone 10mm poniżej uchwytu. Pewnie zepsuło się nieznacznie wyważenie lecz nie na pewno, i tulejka troszkę głębiej wpadała w stożek - pomijalne.
Cudowanie z innymi tulejkami nie ma sensu gdy stożek jest z biciem.
Btw. można kupić wrzeciona chińskie których jakość nie odbiega bardzo od europejczyków ale ich cena nie jest taka atrakcyjna jak tych najtańszych.


Autor tematu
marqiz
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 26
Rejestracja: 19 sty 2013, 13:49
Lokalizacja: Polska

#17

Post napisał: marqiz » 29 gru 2013, 11:54

Może faktycznie nie ma co cudować z innymi tulejkami bo cud się nie zdarzy :cry:
Pozostaje dokładny pomiar samego stożka.
Dzięki za zainteresowanie i odzew.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektrowrzeciono”