Siła zacisku oprawki w wrzecionie z automatyczną wymianą

Dyskusje na temat elektrowrzecion do napędu narzędzi skrawających

Autor tematu
Krisuu89
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 12 sty 2012, 20:33
Lokalizacja: Opole

Siła zacisku oprawki w wrzecionie z automatyczną wymianą

#1

Post napisał: Krisuu89 » 12 sty 2012, 21:20

Witam,
jestem na etapie projektowania wrzeciona do frezarki przystosowanej do automatycznej wymiany narzędzi

Chciałbym aby w tym temacie zamieszczane były konkretne wartości sił zaciągających oprawki narzędziowe w wrzecionie z podaniem jaka oprawka i jaka siła wywołana jest np przez sprężyny zaciągające narzędzie np: ISO50 siłą 4,4kN (lub jak kto woli 440kg); najlepiej gdyby pochodziły prosto z przemysłu lub z wartości jakie podają producenci, ale wszelkie informacje się przydadzą

Poniżej moje konkretne zapytanie, ale odpowiedzi mogą dotyczyć również sił zaciągania dla każdej innej oprawki, może uda się w ten sposób stworzyć jakąś mini-bazę danych i w ten sposób pomoże się nie tylko mi, ale każdemu innemu kto spotka się z podobnym problemem

Stożki jakich będę używać to Sk30 wg normy DIN69871
Siła zaciągania tych oprawek będzie wywołana przez sprężyny (najprawdopodobniej talerzowe umieszczone wewnątrz wrzeciona)

Moje pytanie dotyczy właśnie tej siły, z jaką takie oprawki muszą być zaciągane w trakcie automatycznej wymiany narzędzia

w moim przypadku maksymalne siły skrawania jakie będą działać na narzędzie to 2kN, maks prędkość obrotowa 3000obr/min, wrzeciono przeznaczone do skrawania metali lekkich, głównie aluminium - czy dla takich warunków pracy siła zaciągająca oprawkę (siła sprężyn) i trzymająca tą oprawkę w trakcie pracy o wartości 1kN (100kg) wystarczy? Waga tej oprawki łącznie z narzędziem nie przekracza 1kg

Niby taka oprawka podczas frezowania dociska przedmiot obrabiany do stołu, więc siłą rzeczy sama musi być dociskana do gniazda w wrzecionie, poza tym gdyby faktycznie miała wypaść to musiałaby przedtem pokonać siłę około 1,5-2kN bo ściskające się sprężyny będą zwiększać siłę zaciągania narzędzia

Przeszukałem forum wzdłuż i wszerz, pytałem wujka google nawet w języku angielskim i muszę przyznać, że nic konkretnego nie znalazłem dla oprawek ISO30

Będę wdzięczny za każdą odpowiedź dotyczącą tych sił, a podwójnie wdzięczny za informacje odnoszące się treści mojego zapytania



Tagi:

Wróć do „Elektrowrzeciono”