Zużycie prądu Kressa

Dyskusje na temat elektrowrzecion do napędu narzędzi skrawających

Autor tematu
habit_m_
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 329
Rejestracja: 07 lut 2010, 13:07
Lokalizacja: Toruń

Zużycie prądu Kressa

#1

Post napisał: habit_m_ » 04 sie 2011, 09:30

Takie pytanko.

Ktoś kiedys sprawdzał może ile podczas niewysilonej pracy zużywa prądu np. taki KRESS 1050 1KW ? Chodzi mi o ustawienia takie jak np. 1-2 bieg. Nie mam takiego miernika, może ktoś posiada i by wrzucił przed Kressa i porobił testy na każdym biegu bez obróbki oraz w stresie byłbym bardzo wdzięczny.

maciek


Jeśli pomogłem wciśnij "pomógł"

Tagi:


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#2

Post napisał: skoczek » 04 sie 2011, 12:47

Witam serdecznie.
Kolego, masz taki miernik :). Czasem zakład energretyczny Ci go odczytuje. Wyłącz zbędne odbiorniki (lodówkę i zamrażarkę jak wyłączysz na godzinę to się nic nie stanie) zrób odczyt, włącz kresa na dłuższy czas, zrób ponowny odczyt. To jest dobry sposób bo uśredni Ci prąd pobierany przez urządzenie. Jakieś przenośne mierniki są zbędne. Jeżeli zależy Ci na pomiarze poboru prądu chwilowego to możesz policzyć mrugnięcia diody na liczniku (jeżeli masz już założony licznik elektroniczny). Od biedy jak masz włączonych mało odbiorników które z kolei pobierają stosunkowo mało energii w porównaniu do kresa to nie musisz ich wyłączać - wynik będzie zafałszowany co najwyżej o kilkanaście procent.

P.S. Dobrym pomysłem jest zakup używanego, legalizowanego miernika energii elektrycznej i podłączenie go pod konkretną maszynę lub pomieszczenie. Na allegro są w dość dobrej cenie. Wtedy będziesz wiedział jak duży ma ona apetyt. Przydaje się do wyceniania jakichś drobiazgów, zwłaszcza na początku zdobywania doświadczeń. Po czasie zanim podejdziesz do maszyny będziesz w stanie określić orientacyjnie ile może kosztować dzień frezowania danego elementu.
Pozdrawiam, skoczek
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski


Autor tematu
habit_m_
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 329
Rejestracja: 07 lut 2010, 13:07
Lokalizacja: Toruń

#3

Post napisał: habit_m_ » 05 sie 2011, 06:53

Chodzi o zapotrzebowanie na kilowaty do założenia prądu w garażu.

maciek
Jeśli pomogłem wciśnij "pomógł"


jacek-1210
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1027
Rejestracja: 25 mar 2011, 20:16
Lokalizacja: Radomsko

#4

Post napisał: jacek-1210 » 05 sie 2011, 11:32

habit_m_ pisze:Chodzi o zapotrzebowanie na kilowaty do założenia prądu w garażu.

maciek
Zapotrzebowanie max wrzeciona + ploter to będzie szacunkowo z 1.5kW - gwarantuję, że mniejszego przyłącza niż z 5 kW to Ci Zakład Energetyczny nie założy :wink:
Jeśli moja rada Ci nie zaszkodziła, to może trochę POMOGŁa ? :wink:

Awatar użytkownika

podrzeźbi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 512
Rejestracja: 17 sty 2009, 00:46
Lokalizacja: Mielec

#5

Post napisał: podrzeźbi » 05 sie 2011, 12:23

1-2 bieg to może być 30% mocy znamionowej. A jak frez nie ma kontaktu z materiałem to można mówić o biegu jałowym, wtedy zużycie prądu jest minimalne. Taki miernik uniwersalny to podstawa we warsztacie gdzie występuje jakakolwiek elektryka. Można sobie nim pomierzyć ile amperów co pobiera, wtedy wyjdzie, że wszystko co się grzeje to najbardziej żre.


Autor tematu
habit_m_
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 329
Rejestracja: 07 lut 2010, 13:07
Lokalizacja: Toruń

#6

Post napisał: habit_m_ » 08 sie 2011, 21:09

Miernik mam ale prądu boję się i nie umiem nim mierzyć :mrgreen: Mierzę tylko napięcie :oops:

2,5Kw będzie bo takie jest przyłącze.

maciek

Dziękuję za odpowiedzi. Może kiedyś pożyczę taki miernik to pomierzę jaki apetyt ma kress. Tak z ciekawości ile prądu zżera.
Jeśli pomogłem wciśnij "pomógł"


Bbuli
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 869
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:43
Lokalizacja: Rumia

#7

Post napisał: Bbuli » 08 sie 2011, 22:24

W osiem godzin dwie podwójne świetlówki,dwa kompy,radio,jakieś 3-4 kawy i kress na trzecim biegu z obróbką wykańczającą czyli praktycznie na luzie non stop około6 godzin na liczniku nakręciło niecałe 7Kwh. Tak sobie w sobotę na licznik popatrzyłem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektrowrzeciono”