Strona 1 z 2

Ciekawostka

: 08 paź 2006, 17:42
autor: Wodzu
Wiedizeliście że każda tulejka do wymiany automatycnej Typu: ISO-xx ma przesunięcie środka ciężkości o 0,04mm z powodu wycięc na kołnierzu ???
He teraz wiem czemu powyżej 9000 obr/min każda oprawka powinna być wyważona.

Wymiary tulejki na zdjęciu narysowane zgodnie z normą DIN 69871-A
Wszelkie szcegóły dostępne na stronie: http://www.bison-bial.pl/katalog/31/0724k.htm

HEHE- dojdając taki mały otworek zmniejszyłem przesunięcie do 0,01-mm. Hyba wiem co zrobie w pracy :cool: frez fi-12 i jazda na 8mm.

Ponieważ przeglądałem ostatnio niektóre projekty automatycznej zmiany narzędzia postanowiłem sam coś zaprojektować. Pierwsze rezultaty na rysunkach poniżej.
Do tulejki wkręcony będzie korek, na końcu którego umieściłem nakładkę z brązu tak aby nie uszkodziła nam powierzchni stożka we wrzecionie. Tulejki będą wciągane i przytrzymywane za pomocą kulek 10 których jest 6 na obwodzie. To na razie tyle jutro coś więcej narysuje bo teraz to jestem już zmęczony a jutro do pracy :smile:

: 08 paź 2006, 19:35
autor: gmaro
w jakim programie rysujesz? , w sumie temat ciekawy bo sam chce coś podobnego wykonać zresztą chyba widziałeś , nawet był tam plik SAT podobnego wrzeciona ...

: 08 paź 2006, 20:10
autor: skoti
Znalazłeś gdzieś podany dokładny kat takiej tulejki ? Bo wszędzie podają tylko zbieżność i nie wiem czy nie pomyliłem sie w obliczeniach :) Co do wywarzenia to brałeś pod uwagę w symulacji owa dziurę na robaczka ? Robiłeś to z robaczkiem i frezem ? W frezie masz zeszlifowanie na śrubę a w robaczku otwór na klucz .

: 08 paź 2006, 20:11
autor: DZIKUS
stary, ja wiem cos bardziej zaskakujacego: przy bardzo duzych obrotach wskutek dzialania sily odsrodkowej stozek wrzeciona moze sie rozszerzac powodujac wciaganie oprawki narzedziowej, co wprost powoduje powstawanie bledu przy obrobce w osi Z. slabo?

: 08 paź 2006, 21:02
autor: Wodzu
Tak tez to znam.
Raz robiłem koło zamachowe do silniczka modelarskiego do samochodu. Te samochodziki jezda po torze kolistym uwiązane linka która jest zaczepiona do pręt umieszczonego po środku tego koła (toru). Samochody te spokojnie wyciągają 300km/h a silniki robią po 40 000 obr/min. Dorabiając owe koło zamachowe dowiedziałem się ze jezeli bedzie blad osiowosci zewnetrznego pierscienia w granicach 0,003mm to kolesiowi moze rozwalic silnik. Tak na marginesie dodam ze wal korbowy od owego silnika na ktorym umieszczone bylo moje kolo zamachowe nie mial bicia wcale. Przynajmniej niedalo sie go zmierzyc sprzetem jaki mielismy na warsztacie, a czujnik zegarowy z dokladnoscia 0.001mm to standard. Pierwszy raz widzialem taki wal. Ktos albo cos sie musialo nameczyc.

Co do plikow SAT to dla mnie najlepsze sa Igies. jak mozesz.

Jezeli chodzi o to wywazenie.
To uwzglednilem otwor pod srube, a sama sruba raczej nic nie zmieni. Moze plaska na frezie. Ale ta zadko sie ma na nowych frezach.
Jezeli chodzi o ten kat to raczej sie go nie podaje ale co tam

: 08 paź 2006, 21:11
autor: ALZ
W jaki sposób będziesz wciągł ten stożek? Masz w wale otwór przelotowy?

: 08 paź 2006, 21:29
autor: Wodzu
To jes dosyć spory kłopot ale wszystko po kolei jutro bede dalej rysował. Na razie mam szkice i duzo piwa :grin:
Wiec wszystko sie wyjasni.

Oprawa

: 08 paź 2006, 22:27
autor: dawid524
:lol: I ja pokaże :lol:

: 08 paź 2006, 23:36
autor: Wodzu
dawid524 masz gdzieś moze tabele do tej oprawki z wymiarami, albo link??

Tabela

: 09 paź 2006, 19:18
autor: dawid524
Hym... hyba to jest to nieznam niemieckiego ale napewno to jest to.