Strona 1 z 2
Wrzeciono ze szlifierki kątowej?
: 13 lis 2009, 20:43
autor: Romeczek
Witam, zastanawiam się czy nie dało by sie zrobić wrzecionka z takiego o to silnika od szlifierki kątowej(1000W):

Wrzeciono jest z myślą o grawerowaniu w PCB, jeżeli jest sens takie robić to mógłby mi ktoś powiedzieć jak to zrobić? Z góry dziękuje za odpowiedź.
: 13 lis 2009, 22:02
autor: Leoo
Silnik takiej szlifierki nie jest przeznaczony do długotrwałej pracy. Na dodatek poziom hałasu jest zbyt wysoki, o klasie wyważenia nie wspomnę.
Do grawerowania trzeba niestety szukać znacznie droższego wrzeciona bezszczotkowego z falownikiem. Można wybrać Kresa lub Dremela ale na dłuższą metę się nie sprawdzają.
: 13 lis 2009, 23:26
autor: pukury
witam .
Kol. ma rację - robiłem , zrobiłem , próbowałem i nie dałem rady wytrzymać dźwięku
poza tym grzeje się po kilku minutach pracy .
jak przerobisz tak żeby się dało łapać to przebieg chłodzenia jest do d..y i po zabawie .
nie warto raczej .
w końcu zrobiłem z tego frezarkę do drewna - dość specyficzną .
pozdrawiam .
: 15 lis 2009, 02:35
autor: Romeczek
Czyli co koledzy radzą żeby było to najtańszym możliwym kosztem? I mam pytanie bo w temacie jestem mało doświadczony jaka musi być prędkość wrzeciona w stosunku do posuwu przy grawerce pcb? i jaka w tym jest żywotność narzędzia?
: 15 lis 2009, 12:46
autor: Leoo
Do PCB Dremel 400. Innych modeli Dremela nie miałem w rękach. Może jakaś grawerka Proxxon. Zdecydowanie odradzam szlifierki dostępne w marketach za około 50pln. Nabyłem coś takiego. Po pięciu minutach pracy obudowa tak się nagrzewa, że trzeba trzymać ją w rękawicach a praca bez nauszników jest niemożliwa.
Żywotność narzędzi jest niewielka jeśli grawerowane będą płytki na bazie włókna szklanego, oczywiście mam na myśli frezy z węglika.
: 15 lis 2009, 15:15
autor: Romeczek
Co do tych dremelków itp. to już wiem co wybrać i dzięki za informacje. Mówiąc mała żywotość to masz na myśli ile godzin pracy? ile kosztują takie frezy węgielkowe a ile z wyższej pułki i jaką one mają żywotność? Sądzę że te drugie są bardziej opłacalne? Jak złoże maszynę to do testów oczywiście będą narazie te tańsze bo troche się ich połamie zanim nabiorę doświadczenia:))) i jeszcze nie wiem jakie są optymalne dla narzędzia parametry :prędkość obrotowa=posuw. I pytanie troche z innej beczki do maszynki grawerującej wystarcza silniczki FL57STH56-1006A 0,9 Nm?
: 15 lis 2009, 19:51
autor: Leoo
Romeczek pisze:I pytanie troche z innej beczki do maszynki grawerującej wystarcza silniczki FL57STH56-1006A 0,9 Nm?
Wystarczą nawet do mocniejszej maszynki.
Posuwy trzeba dobierać eksperymentalnie, przy czym mniejszy wcale nie znaczy lepszy. Kiedy ostrze freza zbiera za mało, dochodzi do wywijania a czasem palenia materiału.
: 16 lis 2009, 00:19
autor: Romeczek
Dzieki Leoo. Punkty oczywiście przyznane.

A możesz mi jeszcze powiedzieć z jakiego materiału są lepsze frezy i czy opłacalne i gdzie(lub jakiej stronie) można kupić frezy do grawerki?
: 16 lis 2009, 08:23
autor: Leoo
Frezy muszą być z węglika wolframu (widia).
Jeden z pierwszych linków znaleziony przez Google:
http://www.romanik.pl/index1.html?http% ... %2Ffg.html
Taki frezik można ostrzyć za pomocą pilnika do paznokci

Oczywiście musi to być pilnik z obsypem diamentowym, wygląda jak wypiaskowany chrom. Do Dremelka też można kupić diamentowe tarcze szlifierskie.
: 16 lis 2009, 12:10
autor: Romeczek
ok:) Czyli rozumiem że do pracy na pcb i uzyskania jak najmniejszych przerw miedzy sciezkami i dużej dokładności mam wybierać najmniejsze średnice freza?