Strona 1 z 1

Zstosowanie elektrowrzeciona jako napędu szlifierki

: 21 sie 2009, 22:03
autor: Glus
Czy jest możliwa długotrwała praca takiego zestawu: falownik+wrzeciono (powiedzmy ELTE 5,6 kW) +tarcze takie jak do szlifierek kątowych. Falownik służyłby do dopasowania prędkości obrotowej zgodnej z parametrami tarcz, elektrowrzeciono byłoby wyposażone w adapter do mocowania tarcz.
W porównaniu do fabrycznej szlifierki mam do dyspozycji większą moc (BOSCH wielkoczęstotliwościowy HWS 810 – 230 to 3,8 kW ) szerszy zakres obrotów. Oczywiście nie ma to zastąpić szlifierki ręcznej tylko będzie elementem maszyny stacjonarnej. Wątpliwości mam czy elektrowrzeciono dobrze będzie znosić chyba trochę inny rodzaj obciążenia niż przy frezowaniu.
Lub czy może ktoś podać gdzie kupić silnik do napędu szlifierki ok 6 kW, 8 000 - 10 000 obr. (z możliwością regulacji np. falownikiem) ?

: 21 sie 2009, 23:11
autor: konlab
Moc silnika to nie wszystko... w szlifierkach kątowych silnik bezpośrednio nie napędza tarczy... wrzeciono to nie jest dobry pomysl na szlifierke... raczej radzil bym silnik klatkowy i do niego przekładnia

: 21 sie 2009, 23:19
autor: ALZ
Poprostu kup Elte z mocowaniem dostosowanym do tarcz. Elte ma takie napędy w ofercie.
np.

: 22 sie 2009, 06:57
autor: Glus
Dziękuję za odpowiedzi.
Pozostaje dalej pytanie - czy jeżeli nałożę na wrzeciono tarczę 230 mm i będę przecinał nierdzewkę 5 mm to wrzeciono się uszkodzi czy nie (cały czas myślę o długotrwałej pracy) ?
Trochę mnie uspokaja to, że ELTE ma modele do obciążeń zarówno osiowych jak i promieniowych. No i to, że wybrana moc - wg strony sponsora - z dwukrotnym nadmiarem powinna wystarczyć do tej grubości materiału. Czy moje wątpliwości są uzasadnione ? Czy to tylko złudzenie, że obciążenie przy cięciu tarczą 230 mm różni się od freza ?

: 22 sie 2009, 08:25
autor: wood carver
Glus pisze: Czy to tylko złudzenie, że obciążenie przy cięciu tarczą 230 mm różni się od freza ?
Napewno się różni....jednak myśli kolega, że obciążenia i napreżenia są większe niż podczas frezowania np. w stali ;)
tymbardziej,. że tutaj obciażenia będą tylko promieniowe, a nie promieniowo-osiowe jak w przypadku frezów.

Ja bym się bal tylko o moc i moment...
orginalnie pily tarczowe montuje się też kątowo..przede wszystkim chodzi o to, że nawet gdy wrzeciono uchyla się , to jednak ruch podczas cięcia materialu jest ograniczony.
Ale czy jest to 1:1 ?




Osobiście zalożylbym zwykly silnik 3f +falownik + przelożenie pasowe ( w drugą strone- celem zwiększenia obrotów ) + walek

Będzie duuużo taniej...

: 22 sie 2009, 09:27
autor: ALZ
Tak sie przyjęło że coś co się szybciej kręci to wrzeciono, ale jak widzisz elte oferuje różne napędy. Możesz spokojnie taki napęd zastosować zakładając właściwe dobranie mocy. Niejednokrotnie problemy z takimi napędami wynikają z tego że użytkownicy myślą że mają cały zakres obrotów do dyspozycji, ale tak nie jest zwłaszcza dla napędów chłodzonych powietrzem dolny zakres obrotów jest dyskusyjny.