Tanie amatorskie wrzeciono 500W typu Kress / DWT

Dyskusje na temat elektrowrzecion do napędu narzędzi skrawających

Autor tematu
szymonrc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 22 maja 2010, 10:16
Lokalizacja: Wroclaw

Tanie amatorskie wrzeciono 500W typu Kress / DWT

#1

Post napisał: szymonrc » 21 lis 2019, 09:10

Pewnie posypią się na mnie gromy, ale uważam, że temat niektórych może zainteresować.
Wiele osób stosuje w swoich ploterach CNC w roli wrzeciona szlifierkę prostą Kress 1050W lub 800W, lub nawet w tańszej opcji DWT 600W.
Tu jeszcze tańsza alternatywa z Lidla - szlifierka za niespełna 90zł z regulacją obrotów i dwiema tulejkami zaciskowymi 3,2 i 6mm. Pierściań mocujący też wygląda na standardowe 43mm, więc z zamocowaniem nie powinno być problemów. Do tego mamy 3 lata gwarancji i wymienne szczotki. Wygląda obiecująco do amatorskich prac:

Szlifierka prosta PARKSIDE 500W

Obrazek



Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Tanie amatorskie wrzeciono 500W typu Kress / DWT

#2

Post napisał: TOP67 » 21 lis 2019, 09:29

Pytanie czy te tuleje to ER11, czy inny wynalazek (i czy są dostępne)?


Autor tematu
szymonrc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 22 maja 2010, 10:16
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Tanie amatorskie wrzeciono 500W typu Kress / DWT

#3

Post napisał: szymonrc » 21 lis 2019, 10:13

Wynalazek taki, jak i w innych "tanioszkach", jak i "nie-tanioszkach":
tu widać na filmie od 3:40:
Szlifierka prosta Parkside z Lidla

Powinny Boschowskie pasować, jak do DWT:
Tulejki BOSCH

pisałem o tym tutaj:
Tuleje do DWT


ircpcb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 121
Rejestracja: 15 lut 2015, 09:42
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Tanie amatorskie wrzeciono 500W typu Kress / DWT

#4

Post napisał: ircpcb » 27 lis 2019, 19:13

Jakby ktoś był zainteresowany - to kupiłem ostatnio takie coś jak szlifierka prosta trzpieniowa palcowa EURO CRAFT. Niby 1500 W, ciężka, zero luzu, regulacja obrotów, no super się to sprawdza, ale jednak waży sporo, wcześniej miałem malutkiego 130W dremelka, to na prawdę widać różnice. Są w zestawie zapasowe szczotki (uwaga, w nie każdym zestawie!!!) teraz chodzą po około 180zł.
Główka wygląda jak ER11, ale to coś tak tylko wygląda. W środku wał na 6mm freza, lub na tulejkę na 3mm (jest w zestawie), ale o dziwo, pasują do niej zwykłe chińskie tulejki - podróbki dremela.

I to na pewno polecam, bo jest super i zero bicia itp... Natomiast mam też tańszą alternatywę. Całkiem przypadkiem kupiłem uszkodzoną szlifierkę (myślałem że to szlifierka) Macallister 300 czy 350 W. Okazało się że to nie szlifierka - a urządzenie wielofunkcyjne - czyli taka śmieszna kątowa szlifierka rotacyjna.

Zdemontowałem cały przód (czyli to co przenosiło drgania), obciąłem całą obudowę, wytoczyłem wał w warunkach domowych i założyłem ER11 - mam takich 6 sztuk za cenę 200zł. Teraz nie wymieniam szczotek - tylko od razu całą szlifierkę :) szczotki też z Aliexpress - kilka złotych i szlifierka śmiga... Jak ktoś zainteresowany, to dam zdjęcia, bo jest to biznes życia :) 300Wat już całkiem sobie radzi ze wszystkim.

Dodane 55 minuty 24 sekundy:
Ta 1500 wat jest to ten link, tylko trzeba sobie znaleźć coś taniego.
https://www.elektro-mar.pl/pl/p/SZLIFIE ... ROTOW/1817

A ta MacAllister poniżej :
https://www.castorama.pl/mac-narzedzie- ... 93470.html

Uszkodzone chodzą po 20 - 40 zł, gdzie uszkodzenie zazwyczaj jest łożysko które i tak jest nam nie potrzebne. Kto ma smarta na pewnym serwisie aukcyjnym to jeszcze nie zapłaci za przesyłkę. Na 6 sztuk uszkodzonych - które naprawiłem, 4 z nich miały tą samą wadę, ale silnik OK. Natomiast pozostałe dwie miały uszkodzony regulator obrotów (jeden chodził jak softstart - rozpędza się powolutku, na każdym biegu i tak osiągając prędkość MAX, a druga miała wyrwany dławik, jako że regulator jest zalany żywicą, trzeba było inaczej poprowadzić zasilanie na triaka.) nie mówię że opłaca się je kupować i naprawiać (aby służyły do tego celu do jakiego przewidział je producent, bo to jest narzędzie śmiechu warte - ale jako wrzeciono - zamiast Dremela ? idealne. A co ciekawe - pod plastikową obudową jest kołnierz z jakiegoś odlewu - który idealnie nadaje się na zamontowanie w uchwycie. Jedyny minus - że aby sprawdzić czy wymienić szczotki - trzeba zdejmować obudowę, ale prowadnice szczotek są z zabezpieczeniem - czyli szczotka nie dojdzie do samego końca, zatrzyma się na blokadzie - czyli można przypuszczać że szlifierka przestanie pracować i nic złego się nie stanie.

Co jest dziwne - regulator na wyjściu pokazuje cały czas 30VAC - czyżby silnik nie był zasilany wyregulowanym 230V ? jak go testowałem bez regulatora - na 230V z sieci - drastycznie przyspieszył - tak jakby w urządzeniu na Max-a wcale nie miał tyle co w sieci. Inne regulatory obrotów jakie mam (na tym samym triaku) dają na wyjście 230V. Nie bardzo to rozumiem, ale cóż - nie widać pozostałych elementów bo są w żywicy, grunt że działa i świetnie się sprawuje.

Dodane 26 minuty 21 sekundy:
szymonrc pisze:
21 lis 2019, 10:13
Wynalazek taki, jak i w innych "tanioszkach", jak i "nie-tanioszkach":
tu widać na filmie od 3:40:
Szlifierka prosta Parkside z Lidla
Ta szlifierka parkside ma łudząco podobne mocowanie freza do tej mojej EuroCraft.
Takie z wyglądu jak ER11, ale gwinty i tulejki inne.

Założę się że to jedno i to samo - tylko inaczej silnik nawinięty.

Pewnie szczotki ma też te same. Te szlifierki proste są nie do za$%#%ania.
Czas na CNC - termotransferowi i chemii mówimy NIE

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektrowrzeciono”