Jak montować prowadnice

Dyskusje na temat przesuwu liniowego stosowanego w maszynach

Autor tematu
jakubs13
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 70
Rejestracja: 01 maja 2005, 15:01
Lokalizacja: Polska

Jak montować prowadnice

#1

Post napisał: jakubs13 » 12 lip 2005, 14:07

Witam.
Mam pytanie odnośnie prowadnic. W jaki sposób zamontować prowadnice do ścianki frezarki tak aby się nie obkręcały ?

P.S. W załączniku dodaje zdjęcie z zaznaczonym elementem mocowania prowadnicy do ścianki. W jaki sposób na tym zdjęciu jest to zamocowane ?? Zdjęcie należy do Rc Hobby. "Wypożyczyłem" sobie je od niego bez jego zgody. Ale myśle że by się zgodził.
Zdjęcie troche zmniejszyłem.

Aha. Mam jeszcze pytanie do RC Hobby: Czy posiadasz plany do tej twojej drewnianej frezarki ?O plany tej frezarki pytam.
Załączniki
pict0010.jpg
Załącznik ze strony
http://rchobby.webpark.pl/pict0010.jpg
z zaznaczonym przezemnie elementem.
pict0010.jpg (16.89 KiB) Przejrzano 2823 razy


Kuba

Tagi:


Marky
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 79
Rejestracja: 04 paź 2004, 18:46
Lokalizacja: Płock/Warszawa

#2

Post napisał: Marky » 12 lip 2005, 18:54

Mnie to wygląda na prowadnicę z centrycznym gwintem, podkładka plus śruba imbusowa od zewnątrz. Zapobiec obrotom można na kilka sposobów: np używając prostopadłego otworu w prowadnicy z wbitym wałeczkiem, można sfazować koniec prowadnicy a w uchwycie takiej prowadnicy dać śrubę pozycjonującą. Zależy jakiej masz średnicy wałki. Bo może się da dopasować coś gotowego. Wszystko zależy od tego co masz pod reką. Spójrz na mojją galertię - tam jest początkowe stadium mojej maszynki i zobaczysz, że do mocowania wałków daje się to co się ma ... Ja dałem stare zębatki na ten przykład.


rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#3

Post napisał: rchobby » 13 lip 2005, 06:30

"Moich' planów nie mam bo ich nie było. Frezarkę zbudowałem na podstawie planów 'metalowych' a są one tutaj i chyba w naszym dziale download
http://www.mowbot.nl/wims/Milling_/Mill ... anics.html
Warto sie przyjrzeć innym planom, typowo 'drewnianych'. Jedne z nich, dokładna aktualna dokumentacja (ok. 30 stron) jest dostępna na forum cnczone, sporo ludzi zrobiło/robi ten typ i jest dużo zdjęć. U nas w starym dziale download jako cnc3_jgro_router.
jakubs13 pisze:W jaki sposób zamontować prowadnice do ścianki frezarki tak aby się nie obkręcały?
Problem praktycznie nie występuje w konstrukcjach bramowych. Brak ruchu obrotowego na wałku, tylko prostoliniowy, więc nie ma powodu do obkręcania wałka. Mocowanie śrubami wystarczy, ewentualnie można zastosować dodatkowe klocki z możliwością regulacji położenia wałka - zobacz plany 'cnc3'.
jakubs13 pisze: "Wypożyczyłem" sobie je od niego bez jego zgody. Ale myśle że by się zgodził.

Ze zdjęć wszyscy mogą korzystać do celów niekomercyjnych.


Autor tematu
jakubs13
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 70
Rejestracja: 01 maja 2005, 15:01
Lokalizacja: Polska

#4

Post napisał: jakubs13 » 13 lip 2005, 09:02

Problem praktycznie nie występuje w konstrukcjach bramowych
.
A co to znaczy "konstrukcja bramowa" :oops: ?
Mocowanie śrubami wystarczy, ewentualnie można zastosować dodatkowe klocki z możliwością regulacji położenia wałka - zobacz plany 'cnc3'.
Ale jak mam zamocować ją na srubie - wywiercić otwór w prowadnicy i w ściance ??
Kuba


rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#5

Post napisał: rchobby » 13 lip 2005, 09:34

A co to znaczy "konstrukcja bramowa"?
Inaczej ze stałym stołem roboczym, tak jak moja maszyna 'drewniana' - po wałkach przesuwa się konstrukcja o kształcie 'bramy'.
Ale jak mam zamocować ją na srubie - wywiercić otwór w prowadnicy i w ściance ??
Co zamocować?
Jeżeli wałek do ściany bocznej to wyżej miałeś odpowiedź kolegi Marky, w Wałku wywiercić otwór, nagwintować, w ścianie bocznej do której mocujesz wałek wiercisz otwór o średnicy jaką ma śruba mocująca.
Jeżeli kostkę to masz wszystko na rysunkach w planach cnc3. Kostka jest zamocowana 4 śrubami do sciany, środkowy otwór jest trochę większy od średnicy wałka aby zapewnic wymagany zakres regulacji. W 4 ściankach bocznych kostki centrycznie są umieszczone śruby regulacyjne 'ściskające' wałek.


bartus26
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 13
Rejestracja: 22 maja 2005, 01:37
Lokalizacja: Wroc?aw
Kontakt:

jest prostrzy sposob

#6

Post napisał: bartus26 » 14 lip 2005, 16:36

wystarczy kalek plaskownika aluminiowego.Zrobic w nim jedna dziure na grubosc mniejsza od walka o 0.5 milimetra .po bokacha na kazym rogu na wkret.walek zamrozic a plaskownik rozgrzac wszystko powino sie zgrac dzieki roznicy temperaturw dedy sie zacisnie blacha na walku i juz mozemy ja wkretami mocowac do drewna .Mozna to tez ze staki zrobic.A do zmrozenia jest taki spray firmy Wurt 40 zl kosztuje to sie na zywa odrdzewiacz Ice ,lub mozna uzyc suchy lud Dry Ice uwaga -75 stopni :)
BartekP

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego”