mini stolik krzyżowy, na czym?

Dyskusje na temat przesuwu liniowego stosowanego w maszynach
Awatar użytkownika

Autor tematu
TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

mini stolik krzyżowy, na czym?

#1

Post napisał: TOP67 » 08 lis 2019, 10:12

Mam frezarkę Proxxon MF 70 przerobioną na CNC.

Obrazek

Ma ona sztywną oś Z i radzi sobie spokojnie z aluminium. Ale stolik ma bardzo mały zakres w osi Y, zaledwie 46 mm. Technicznie jest możliwe 80 mm (odległość między osią wrzeciona a kolumną). Postanowiłem więc go przerobić.

W pierwszej chwili chciałem wymienić podstawę i śrubę. Jest to profil z jaskółką, jak widać poniżej. Gotowego profilu oczywiście nie kupię, więc pozostało by przykręcić jaskółki do blachy. Ale nawet minimalne przesunięcie skutkuje ogromnym luzem lub zatarciem.

Obrazek

Wymyśliłem więc, że zrobię nową oś Y o jak najmniejszej wysokości i do niej przykręcę oryginalny stolik.
Najmniejsze prowadnice mają 10 mm razem z wózkiem. Plus blacha 5 mm na górę i dół, co daje 20 mm.

Obrazek

Ograniczeniem jest za to śruba, a dokładniej nakrętka. Najniższą znalazłem taką o wysokości 12 mm na śrubę 8 mm.

Obrazek

Nie zmieszczą się też łożyska, więc zrobię panewki (tak jest też w oryginale).

Jakie mam wątpliwości?

Długość szyn 150 mm, zakres ruchu 80 mm, więc wózek może mieć max 70. Czy dać po dwa krótkie MGN9 na jednej szynie?
A może po jednym dłuższym MGN12 lub 15? Czy to się nie będzie skręcało? Obrabiam głównie tworzywa i czasami alu lub mosiądz. Frezy do 4 mm.

Gdybym to zamocował odwrotnie (wózki do dołu, a szyny u góry), to wtedy wrzeciono było by zawsze w połowie wózka i brak siły skręcającej. Ale dalej będzie podatne na kiwanie. Nawet nie w trakcie obróbki, tylko zakładania materiału.




wm56
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 119
Rejestracja: 07 gru 2006, 23:04
Lokalizacja: Skawina

Re: mini stolik krzyżowy, na czym?

#2

Post napisał: wm56 » 08 lis 2019, 10:43

Posiadam moduły liniowe Igus, można bez problemu z nich wykonać taki stolik krzyżowy. Moduły są nowe.
Gdybyś był zainteresowany, pisz na ''pw''.

Awatar użytkownika

Autor tematu
TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: mini stolik krzyżowy, na czym?

#3

Post napisał: TOP67 » 08 lis 2019, 16:08

Przyglądałem się gotowcom, ale są dwa problemy.

1. Wysokość
2. Sposób mocowania

Muszę się dopasować do istniejących otworów.
Przy samodzielnej produkcji na podstawę wystarczy płyta o wysokości 5 mm, z otworami o rozstawie jak podstawa frezarki. Prowadnice mogę umieścić tak, żeby nie przeszkadzały. A na wierzch kolejna blacha 5 mm z nagwintowanymi otworami do zamocowania starego stolika. Całość zmieszczę w 23 mm, a na śrubie T6 nawet w 20 mm.


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: mini stolik krzyżowy, na czym?

#4

Post napisał: strikexp » 08 lis 2019, 16:57

Jak zagadasz do kogoś to Ci zrobi jaskółki pod wymiar. Plus taki że cenowy wyjdzie podobnie jak sprzęt hiwin, a sztywność i żywotność będzie dużo większa.
A powiedz, czy możesz dojechać stołem aż do kolumny i ją puknąć?

Awatar użytkownika

Autor tematu
TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: mini stolik krzyżowy, na czym?

#5

Post napisał: TOP67 » 08 lis 2019, 17:09

Teraz nie mogę dojechać i dlatego mogę wydłużyć oś Y.
Puknąć, nie za mocno, bo uszkodzę jaskółki osi Z. Na dole są zasłonięte kawałkiem plastiku 2 mm.

Używam tego kilka razy w roku, więc raczej nie zajadę. Sztywność mnie bardziej interesuje.


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: mini stolik krzyżowy, na czym?

#6

Post napisał: strikexp » 08 lis 2019, 17:18

Sztywność na jaskółkach jest także nieporównywalnie większa niż na małych hiwinach z krótkimi wózkami. Chociaż mówienie o sztywności na maszynie z aluminium to trochę śmieszne...
Twoim problemem jest cały stół. U mnie w ZX7016 stół może wyjechać jaskółką poza jej zakres. Patrz na zdjęciu jak to wygląda z przodu.
Obrazek

Musisz pewnie wymienić tę dolną podstawę na stalową bez ograniczników. Tak abyś mógł wyjechać poza zakres jaskółki z tyłu, no bo z przodu to już sobie ją przedłużysz tak że stołu zabraknie.


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2343
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: mini stolik krzyżowy, na czym?

#7

Post napisał: Avalyah » 08 lis 2019, 17:23

TOP67 pisze:Mam frezarkę Proxxon MF 70 przerobioną na CNC.

Moje kondolencje :mrgreen: *

Tak z ciekawości jaki masz budżet na tą przeróbkę? Chciałbyś może zrobić też drugi egzemplarz? :D Bo byłbym zainteresowany.

*żartuję, też mam taką i mimo, że ogólnie uważam, że to badziew, to wywierciła mi już setki otworów i wyfrezowała setki kieszeni w alu, także przy jej cenie zwróciła się już dawno.

Awatar użytkownika

Autor tematu
TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: mini stolik krzyżowy, na czym?

#8

Post napisał: TOP67 » 08 lis 2019, 18:19

strikexp pisze:
08 lis 2019, 17:18
Sztywność na jaskółkach jest także nieporównywalnie większa niż na małych hiwinach z krótkimi wózkami. Chociaż mówienie o sztywności na maszynie z aluminium to trochę śmieszne...
Dlatego myślę o dwóch wózkach na każdej szynie. Żeby nie wyjechać osią wrzeciona poza nie.

Twoim problemem jest cały stół. U mnie w ZX7016 stół może wyjechać jaskółką poza jej zakres.

Musisz pewnie wymienić tę dolną podstawę na stalową bez ograniczników. Tak abyś mógł wyjechać poza zakres jaskółki z tyłu, no bo z przodu to już sobie ją przedłużysz tak że stołu zabraknie.
[/quote]

Widziałem taką przeróbkę i też się zastanawiałem.

Obrazek

Na dobrą sprawę, wystarczy z tyłu wyciąć trochę blachy i wózek wyjedzie 20 mm. Zakładając, że nakrętka śruby napędowej jest w połowie.

Dodane 5 minuty 1 sekunda:
Avalyah pisze:
08 lis 2019, 17:23
TOP67 pisze:Mam frezarkę Proxxon MF 70 przerobioną na CNC.

Moje kondolencje :mrgreen: *

Tak z ciekawości jaki masz budżet na tą przeróbkę? Chciałbyś może zrobić też drugi egzemplarz? :D Bo byłbym zainteresowany.

*żartuję, też mam taką i mimo, że ogólnie uważam, że to badziew, to wywierciła mi już setki otworów i wyfrezowała setki kieszeni w alu, także przy jej cenie zwróciła się już dawno.
Budżet na rozbudowę osi Y zakładam max 200 zł. Na chińskich wózkach, wychodzi 120 zł plus robota (czyli satysfakcja).
W zasadzie mógłbym kupić jakiegoś chińczyka , ale podstawową zaletą tej frezarki jest kompaktowość. A używam jej naprawdę rzadko.

Kilka dni temu kupiłem drugą taką i będę też przerabiał dla znajomego. Namawiam właśnie inny kontroler, ze sterowaniem offline.

Dodane 37 minuty 30 sekundy:
Ha! Zmiana koncepcji

Obrazek

Wózek wyjeżdża bez problemu poza jaskółki. Do tego w środku jest pusto, aż do nakrętki. Wystarczy dorobić ściankę z panewką, która schowa się pod wózek. Na oryginalnej śrubie.

Z przodu mogę nawet odsunąć panewkę. Jak zdejmę oryginalne pokrętło, to zyskuję 27 mmm na długości śruby.

Jak się uda, to zwiększę zakres osi Y bez zmniejszania Z. Do tego zachowam długość całości, co też nie jest bez znaczenia.


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2343
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: mini stolik krzyżowy, na czym?

#9

Post napisał: Avalyah » 08 lis 2019, 18:57

TOP67 pisze:Na dobrą sprawę, wystarczy z tyłu wyciąć trochę blachy i wózek wyjedzie 20 mm. Zakładając, że nakrętka śruby napędowej jest w połowie.

Ale na takim wyjechanym poza jaskółki stole spodziewałbym się problemów ze sztywnością.

Awatar użytkownika

Autor tematu
TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: mini stolik krzyżowy, na czym?

#10

Post napisał: TOP67 » 08 lis 2019, 19:11

Część robocza zmniejsza się z 78 do 60 mm. I nigdy nie wychodzi poza oś wrzeciona.
Prędzej pęknie frez niż coś się przesunie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego”