Zależy gdzie wyszła ta przekątna. I czy jedynie pościągało do węzłów czy też ponaginało profile na ich długości.
Ja używałem nitonakrętek z łbami stożkowymi i z nacięciami na tych łbach. Oczywiście rozwiercałem otwory na stożkowe. A takie nitonakrętki i rozwiercanie oczywiście po to żeby pochować nitonakrętki całkowicie w profilach.
Acha, miałem dostęp do nitownicy (pożyczyłem). Ręcznej ale fabrycznej, więc się nie musiałem męczyć z nakrętkami, śrubami i kluczami. Dlatego tak szybko i łatwo poszło. Bez nitownicy nitonakrętki już takie wygodne oczywiście nie będą.
A co do prowadnic to jeszcze kilka patentów które użyłem u siebie.
U mnie ta główna prowadnica (oś X) jest w powietrzu. Tzn. podparta tylko z dwóch stron. Oczywiście nie sam wałek 20mm bo przy długości 3m to wiadomo jak by to się ugięło nawet pod własnym ciężarem

Jest położona na profilu 80x40x3mm. Tzn. miała być, ale że podpora wałka 20mm ma 45mm szerokości to mi się otwory nie mieściły (wychodziły by częściowo w ściankach bocznych profila). Więc na górze dospawałem profil 50x20x4.
Policzyłem jak się to ugnie pod ciężarem wózka i jak zobaczyłem wynik to pomyślałem że pasuje coś z tym zrobić (wyszło ugięcie chyba ponad 3mm).
Tak więc zasymulowałem sobie na kompie jak się będzie uginał ten profil pod własnym ciężarem oraz ciężarem wózka, i to zależnie od jego położenia. I mając te dane mniej więcej wyliczyłem jak należy naprężyć profil w przeciwną stronę.
Tak więc podczas spawania profilu 80x40 do profilu 50x20 położyłem to do góry nogami i obciążyłem w wyliczonych miejscach ciężarkami (nie takimi małymi, ze 120Kg w dwóch miejscach). Przy pomocy nitek ("strun") sprawdziłem czy się dobrze wygięło i czy się nie wygina na boki. Na początku oraz podczas spawania (spawałem tylko punktowo co jakiś czas).
Chyba się udało, bo po montażu i obciążeniu wózkiem wygląda na to że ugięcie nie przekracza już 1mm niezależnie od położenia wózka.
Do obliczeń ugięć kompensacyjnych użyłem programu Belka Free. A że wersja darmowa nie pozwala robić zbyt wielu cudów (składać dwóch różnych profili) to do obliczeń podałem jeden profil własny z ręcznie podanymi momentami bezwładności.
Tylko skąd wziąć momenty bezwładności takiego składaka i się nie naliczyć po drodze?
No to sobie napisałem mały programik wspomagający do obliczeń.
http://przeklej.org/file/X2x0PK/Wyznacz ... dnosci.rar (sorki za serwer, ale tutaj na forum się załącznik nie chciał dodać)
Raczej łatwy w użyciu.
1 pixel = 1mm.