frezarka kolumnowa na jednej prowadnicy

Dyskusje na temat przesuwu liniowego stosowanego w maszynach

Autor tematu
Damian-str
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 69
Rejestracja: 28 lut 2009, 20:04
Lokalizacja: Zawiercie

frezarka kolumnowa na jednej prowadnicy

#1

Post napisał: Damian-str » 12 sie 2014, 12:52

Witam.

Przymierzam się do budowy frezarki kolumnowej(rzadziej prezentowanej na forum). Przeglądając relacje z budowy takich konstrukcji natrafiłem na ciekawe rozwiazanie

Obrazek

Jak myślicie czy przy budowie frezarki głównie do pracy w aluminium i tworzywie o polu pracy około 350x300x200 wystarczy zastosowanie jednej prowadnicy w rozmiarze 65 i po jednym wózku na osi Y i Z, oraz dwóch na osi X?
Czy taka konstrukcja zapewni odpowiednią sztywność i dokładność?
Drugą opcją którą rozważałem było zastosowanie wałków podpartych fi16 i łożysk liniowych.
Jak myślicie które rozwiązanie będzie lepsze?

Pozdrawiam Damian [/quote]



Tagi:


cube000
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 199
Rejestracja: 18 gru 2010, 00:31
Lokalizacja: okolice wwa

#2

Post napisał: cube000 » 16 sie 2014, 10:33

Jak zerkniesz do linku z podpisu, to zobaczysz moje zmagania z konstrukcją właśnie inspirowaną tą samą maszyną. Odwróciłem jednak układ szyna/wózek w osi X, wtedy mam wrzeciono zawsze nad wózkami. W zealcnc (ze zdjęcia) możliwa jest sytuacja że wrzeciono pracuje już poza obszarem podpartym wózkiem. Moja jest jeszcze nie gotowa, ale już cośtam rzeźbiła (nie ma zdjęć).
Co do pola: 350 w X jest bez problemu do osiągnięcia, jeśli właśnie odwrócisz układ wózek/szyna jak u mnie.
300 w Y to moim zdaniem trochę dużo, myślę że 200 to rozsądne maksimum.
Z jest ok.


Autor tematu
Damian-str
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 69
Rejestracja: 28 lut 2009, 20:04
Lokalizacja: Zawiercie

#3

Post napisał: Damian-str » 16 sie 2014, 13:45

Dzięki za odpowiedź. Twoją frezarkę widziałem, jednak ja chyba pójdę w kierunku konstrukcji stalowej skręcanej. Piszesz, że dałeś prowadnice THK HRW35 jaka jest jej szerokość szyny? Zawsze wydawało mi się, że numer modelu to szerokość ale tutaj 35 to za mało :smile: w katalogu widzę tylko wymiary wózków. Zastanawiam się też jakie prowadnice użyto konstrukcji z linku ZealCNC? Wyglądają na dużo szersze.


cube000
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 199
Rejestracja: 18 gru 2010, 00:31
Lokalizacja: okolice wwa

#4

Post napisał: cube000 » 16 sie 2014, 19:19

Właśnie wydaje mi się że w zealcnc jest to samo co u mnie, czyli THK HRW35. Szerokość szyny 65mm, wysokość od podstawy szyny do górnej powierzchni wózka to właśnie te 35mm.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego”