Strona 1 z 1
Dokładnośc wykonania elementów współpracujących
: 12 sie 2014, 08:17
autor: zielam
Jako, że jestem tu nowy - witam wszystkich!
A do rzeczy, buduję swoją pierwszą maszynkę. Będzie to drukarka 3d, pracująca w technologii FDM ('układanie roztopionego drutu').
Całość oparta jest na wałkach fi8 i fi12 współpracującymi z podwójnymi łożyskami kołnierzowymi. I tu pojawia się moje pytanie:
W jakiej dokładności powinny być wykonane otwory i ich rozstaw (do mocowania łożysk i wałków w osiach), aby wszystko działało jak należy?
Już sobie coś założyłem, ale jak oglądam wyceny to mi włos siwieje. :/
Uprzedzając komentarze 'użyj wyszukiwarki' i 'google', pragnę napisać, że szukałem ale nie znalazłem. Pewnie szukałem po niewłaściwych frazach. Ale może Wy mnie naprostujecie

: 12 sie 2014, 09:25
autor: wojtek30
zielam pisze:W jakiej dokładności powinny być wykonane otwory i ich rozstaw (do mocowania łożysk i wałków w osiach), aby wszystko działało jak należy?
Rozstaw otworów w obudowach chińskich łożysk jest wykonany w tolerancji 0,2mm. Teraz zależy w jakiej klasie będziesz miał wykonane otwory przejściowe, jeśli w średniodokładnej (H13), to rozstaw może być w tolerancji 0,2mm.
Jeśli dasz klasę otworu zgrubną (H14), to będziesz mógł nawet korygować ustawienie łożysk na śrubach.
Jak ja budowałem swoją frezarkę, to w ogóle nie przejmowałem się takimi rzeczami z uwagi na to, że otwory wierciłem wiertarką na chińskim statywie i nie było tu mowy o żadnej sensownej tolerancji. Otwory pod śruby zrobiłem zgrubne o milimetr większe i dało radę.
: 12 sie 2014, 10:46
autor: pukury
witam.
w gruncie rzeczy śruby nie mają centrować - tylko mocować.
po ustawieniu geometrii warto zakołkować - masz gwarancję że nic się nie przesunie.
najlepsze byłyby kołki stożkowe - ale i walcowe nie są złe.
pozdrawiam.
: 12 sie 2014, 11:16
autor: wojtek30
pukury pisze:po ustawieniu geometrii warto zakołkować - masz gwarancję że nic się nie przesunie.
Ja po przykręceniu bramy do podstawy zakołkowałem 8 kołkami sprężystymi fi5.
Zastosowałem je z uwagi na łatwość montażu w warunkach domowych, konstrukcja ani drgnie.

: 12 sie 2014, 12:29
autor: zielam
Założyłem, że otwory będą wykonane jako H7. Mocuję też łożyska, więc dla ujednolicenia przyjąłem takie same. Otwory są w rozstawach 32, 40 i 260 mm. jakie tolerancje ich rozstawu powinienem przyjąć, żeby było dobrze? +/- 0,05 i +/- 0,1 mm?
O kołkowaniu wiem, ale łożysk raczej kołkować nie będę

: 12 sie 2014, 12:56
autor: wojtek30
zielam pisze:Założyłem, że otwory będą wykonane jako H7. Mocuję też łożyska, więc dla ujednolicenia przyjąłem takie same.
To jest norma dla otworów przejściowych pod śruby? Sprawdzałeś w jakiej tolerancji są rozstawione otwory w obudowach łożysk?
Zrób to w klasie dokładnej dla połączeń
śrubowych H12 , bo nie będziesz mógł przykręcić tych łożysk.
Tak jak kolega
pukury pisze, śruby mają tylko mocować. Przecież nie będziesz miał w tej drukarce takich sił, które zmienią położenie łożysk po skręceniu.
: 12 sie 2014, 13:38
autor: zielam
mhm,
zakładam że łożyska będę osadzał na średnicy zewnętrznej. Kołnierzowe mają tuż przy kołnierzu średnicę do osadzania. Tak będą załatwione łożyska osi Z i X. Oś Y mam na łożyskach zwykłych, na przelot, mocowanych na pierścienie osadcze. Wałki bez podparcia montowane w otworach pasowanych na wcisk (bardziej luz jak wcisk ale nieważne

Nie mam dużych sił, nie o to chodzi. Zastanawiałem się po prostu jak to będzie ze zużyciem prowadnic i sztywnością całości
Teraz mam wątpliwości o czym toczy się ta rozmowa. Pytam o otwory na łożyska liniowe. W jakiej tolerancji je wykonać i w jakiej tolerancji ich rozstaw jeśli mam jedną oś na dwóch wałkach. Przykład rysunkowy:
potrzebuję porady o rozstaw otworów [na rys. 32] i o tolerancję średnicy otworu [na rys. 15]
[ Dodano: 2014-08-13, 11:07 ]
A jakby zrobić otwory w H7 + klej do wałków loctite 638 ?
Albo jeszcze luźniejsze + poprzecznie śruba do kasowania luzów detal+łożysko i łożysko-wałek ?
Mocno upadłem na głowę?
