Strona 1 z 1

Rozstaw wózków HIWIN

: 13 sty 2014, 19:51
autor: prokopcio
Witam.
Szukam informacji w jaki sposób dobiera się rozstaw dwóch wózków aby uzyskać żądaną sztywność przy prowadzeniu bramy "jednostronnym". Planuję do testów elektroniki zbudować "mini wypalarkę plazmową" bez stołu etc. przykręconą do ściany w garażu, która może mieć spore pole robocze a bardzo małe gabaryty ponieważ obrotowo może być złożona do góry (oparta do ściany). Problemem jest dla mnie znalezienie informacji jak obliczyć rozstaw wózków poza metodą eksperymentalną aby "końcówka" kształtownika bramy była wystarczająco sztywna. Intuicyjnie wiem że wózki metr od siebie spełnią swoją rolę ;) ale nie o to mi chodzi.

Załóżmy, że sama brama+połączenie z wózkami jest sztywne w 100% :) długość bramy ok 1-1,2m.

rysunek poglądowy


Obrazek

: 13 sty 2014, 21:43
autor: Dudi1203
Robisz kolejno nastepujace operacje:
1. Wyznaczasz w programie, w którym projektujesz środek ciężkości i mase zespołu w układzie współrzędnych znajdującym się w połowie odległości między wózkami, w płaszczyźnie osi szyny i połowie odległości między rzędami kulek wózka
2. Zakładasz dynamike układu - przyspieszenia z jakimi będzie poruszał sie zespół i na tej podstawie liczysz siłe bezwładności
3. Znajac odległość siły bezwładności od srodka układu współrzędnych wyznaczasz moment działający na wozki pochodzący od sił bezwładności.
4. W/w momentowi przeciwdziałają obciążenia wozkow zgodnie z rownaniem F*a=B*h
a - odległość wozkow
F - reakcja obciążająca wózek
B - siła bezwładności zespołu
h - ramie działania sily B
5. W katalogu hiwina masz podaną sztywnosć wozkow jako ugięcie wozka przy obciążeniu. Z tego przeliczasz ugięcie Twojego wózka (z proporcji najprościej)
6. Nanosisz ugięcia na ryunek cadowski i mierzysz np kąt skręcenia całego układu w płaszczyźnie poziomej, z czego wyznaczysz odchyłke położenia ramienia w dowolnym punkcie. Tak na prawde wystarczy jedno obciążenie, bo układ jest symetryczny.

Jak bedziesz liczył to pokaz na forum tok rozumowania, dla potomnych.

: 13 sty 2014, 22:08
autor: kamar
A jak już wszystko policzysz to Ci wyjdzie ze do plazmy wózki mogą być obok siebie :)

: 13 sty 2014, 22:13
autor: 251mz
kamar pisze:A jak już wszystko policzysz to Ci wyjdzie ze do plazmy wózki mogą być obok siebie :)
:lol:

: 13 sty 2014, 22:24
autor: Dudi1203
kamar pisze:A jak już wszystko policzysz to Ci wyjdzie ze do plazmy wózki mogą być obok siebie :)
U mnie w "ploterku" sa praktycznie kolo siebie, rozstawy mam po 120mm i działa :wink:

: 13 sty 2014, 23:05
autor: prokopcio
Dudi1203 pisze:U mnie w "ploterku" sa praktycznie kolo siebie, rozstawy mam po 120mm i działa
działać będzie :) bo czemu nie.
Też masz ploterek z bramą montowana tylko z jednej strony ?
Dudi1203 pisze:Robisz kolejno nastepujace operacje:
może daruję sobie te obliczenia bo rzeczywiście jak sobie na szybko policzyłem z proporcji z rozstawem wózków 30cm i przy obrocie wględem punktu pomiędzy wózkami, żeby wózki przesunęły się o 0,005mm to na końcu ramienia mam 0,04 co do plazmy i "tak prymitywnej" konstrukcji spełnia moje oczekiwania.

co prawda te 0,005mm wziąłem z kosmosu bo nie potrafię znaleźć w dokumentacji odkształceń od siły ale chyba wózek więcej się nie podda :). Pewnie reszta konstrukcji będzie bardziej znacząca niż te wózki.

wybaczcie moje prymitywne wypowiedzi ale nie znam się na mechanice a maszynka nie będzie produkcyjną tylko
prokopcio pisze:do testów elektroniki
dzięki za podpowiedzi.