Jaka prowadnica 160cm długości

Dyskusje na temat przesuwu liniowego stosowanego w maszynach

Autor tematu
martpot
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 25 gru 2013, 16:07
Lokalizacja: dzierżoniów

Jaka prowadnica 160cm długości

#1

Post napisał: martpot » 25 gru 2013, 16:19

Witam,

Planuję zrobić piłę do kamienia. Długość prowadnicy jaką chcę zastosować to 160cm. Ciężar silnika i pozostałych akcesoriów jakie będą na tej prowadnicy to ok 50kg. Ciężar chcę rozłożyć na dwa wałki a na tym w sumie 4 łożyska liniowe w obudowie. Nie mogę zastosować podpory pod wałek ponieważ chcę założyć łożyska liniowe zamknięte (bo może mieć kontakt z wodą). Nie wiem jednak jakiej średnicy należy zastosować wałki, aby nie uginały się.
Proszę o pomoc



Tagi:

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#2

Post napisał: skoti » 25 gru 2013, 22:58

martpot pisze:Nie wiem jednak jakiej średnicy należy zastosować wałki, aby nie uginały się.
Każdy wałek będzie się uginał tylko zależy jaka wartość będzie tobie odpowiadała . Przy tej długości koszt takich walków będzie dość spory , sadze ze lepiej będzie dać walki podparte i osłony . Zresztą i tak osłon nie unikniesz bo przy cieciu kamienia powstaje pyl który jest zabójczy dla łożysk i prowadnic .


Autor tematu
martpot
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 25 gru 2013, 16:07
Lokalizacja: dzierżoniów

#3

Post napisał: martpot » 26 gru 2013, 08:50

Rozumiem. Chyba, że macie jakieś propozycje innych prowadnic które będą się do tego nadawać, a przy tym będą tańsze. Czy jednak wałek jest najlepszym rozwiązaniem? Jaki wtedy wałek i czy podpora ma być na całości wałka czy nie musi?


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: diodas1 » 26 gru 2013, 23:58

Łożyska liniowe zamknięte też nie chronią w 100% przed wodą i kurzem. Podobnie narażone będą same wałki. Dlatego myślę że korzystnie będzie uciec z prowadnicami powyżej obrabianych płyt kamienia i dodatkowo pomyśleć o ich osłonach. Osłony i tak są konieczne bo tarcza piły to niezły rozpylacz błota. Można na przykład zastosować wałki podparte na całej długości nawet o średnicy 20mm podwieszone od spodu lub przykręcone na zewnątrz maszyny do profili stalowych zamocowanych powyżej przestrzeni roboczej. 50kg to sporo i wałek nie podpierany o takiej długości będzie się uginał. Zaraz odezwą się głosy że 20mm to za mało ale przecież sztywność w takim wypadku daje konstrukcja szkieletu maszyny a nie wałek czy tym bardziej jego podpora. Jeżeli wszystkie napędy, ułożyskowania i okablowanie będą wysoko to po skończonej obróbce można będzie spokojnie oczyścić pole robocze a nawet opłukać wodą z węża ogrodowego. Podobne rozwiązanie wysokiego ulokowania napędów http://www.tarnowcity.pl/ogloszenia-tar ... a-1342.htm
Zapytałeś czy podpora musi być jednolita na całej długości. Moim zdaniem nie musi. Podpora spełnia dwa zadania- odsuwa wałek od podłoża dzięki czemu daje się na wałek nasunąć łożysko liniowe typu otwartego i pośredniczy w dość gęstym przymocowaniu wałka do tego podłoża. Można zatem wyobrazić sobie takie rozwiązanie:
Kupujesz wałek z wywierconymi i nagwintowanymi otworami czyli taki jaki stosuje się do podpór a z pełnej podpory tnąc na krótkie odcinki i nawiercając tylko otwór środkowy robisz coś w rodzaju podkładek/siodełek. Następnie dłuższymi niż normalnie śrubami mocujesz wałek do stalowego profila konstrukcji piły dając pomiędzy wałek a profil w każdym miejscu śruby takie dystansujące siodełko. Trzeba najpierw delikatnie to wszystko skręcić i sprawdzić czy wałek nie odkształca się pod wpływem choćby krzywego profilu konstrukcji. Gdyby tak było to po poluzowaniu śrub pod siodełka można wlać kompozycji żywicy z drobnym wypełniaczem dla wyrównania nierówności i znowu lekko dokręcić do czasu aż żywica skrzepnie. Potem dociągnąć mocniej i jest miodzio.


Autor tematu
martpot
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 25 gru 2013, 16:07
Lokalizacja: dzierżoniów

#5

Post napisał: martpot » 27 gru 2013, 11:53

Czyli wałek nawierca się i skręca razem z podporą? I mówisz, że 2 wałki 20mm wystarczą wtedy spokojnie jak w paru miejscach je podeprę. Jakie najlepsze będą wałki chromowane czy nierdzewne. Prowadnica ile powinna być wyżej od ciętego kamienia. Mówisz, że wystarczy po robocie opłukać wszystko czystą wodą - czyli wałkom i łożyskom czysta woda nie szkodzi?

Chyba, że zaproponujecie jakieś lepsze do tego celu prowadnice, ale w podobnej cenie co wałki?

Przepraszam, że zadaje tak wiele pytań, ale podobno kto pyta nie błądzi :wink:


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#6

Post napisał: diodas1 » 27 gru 2013, 16:22

To dobrze że pytasz ale nie traktuj mojej wypowiedzi jako jedynej słusznej. Napisałem "moim zdaniem". A już pytanie o takie rzeczy jak odległość prowadnicy od kamienia... to nieporozumienie. To Ty , jak powiedziałeś, planujesz zrobić maszynę. Skoro tak to planuj, rysuj, poprawiaj projekt i ewentualnie pokaż efekty swojej pracy twórczej a koledzy skrytykują oczywiste błędy lub być może podpowiedzą lepsze rozwiązanie. Projektowanie maszyny to też praca, z jakiej niektórzy tutaj żyją więc małe prawdopodobieństwo że projekt dostaniesz na tacy. Nikt Ci tego nie powie z sufitu choćby dlatego że czort wie co to za cudo o wadze 50 kg będzie się wozić na prowadnicach
Wypadałoby też czytać ze zrozumieniem :oops: Nigdzie nie napisałem że woda nie szkodzi wałkom i łożyskom i że wystarczy długi wałek podeprzeć w kilku miejscach. Takie rzeczy jak wymiary, przekroje, obciążenia i ugięcia itd projektant oblicza na podstawie wstępnych rysunków, wprowadza w razie czego porawki do projektu... Na tym to na ogół polega.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego”