Prowadzenie po okręgu

Dyskusje na temat przesuwu liniowego stosowanego w maszynach

Autor tematu
gregor1975
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 420
Rejestracja: 25 kwie 2012, 17:30
Lokalizacja: K-K

Prowadzenie po okręgu

#1

Post napisał: gregor1975 » 27 sie 2012, 06:01

Witam,

Różne koncepcje ruchu elementów maszyn po prostej i sposoby ich blokady potrafię sobie wyobrazić, ale z okręgiem mam problem.

W celu dokładniejszego zobrazowania, o co mi chodzi, przygotowałem prymitywny rysunek.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Płaszczyzna p (a raczej wycinek płaszczyzny p obraca się wokół osi y. Jeden z boków płaszczyzny p kreśli na płaszczyźnie zx wycinek koła.

Jak zrealizować taką konstrukcję? Chodzi o to, że element urządzenia osadzony na wycinku płaszczyzny p powinien przyjąć odpowiednią pozycję kątową w stosunku do podstawy (płaszczyzny xy) i ta pozycja powinna być skutecznie zablokowana. Masa tego elementu to około 25kg.

Obrót wokół osi y wyobrażam sobie zrealizować na „zawiasie” fi 30. Czy dobrze? Materiał, to stal. W jakich pasowaniach to wykonać najlepiej? Stal wystarczy, czy dać do tego tuleję z brązu? Albo łożyska toczne?

Będę wdzięczny za pomoc.



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 27 sie 2012, 15:00

Blokada polega na zablokowaniu osi zaciskiem (np. ręcznym) lub realizowanym na drodze sterowania elektrycznego. Może być to hamulec tarczowy z samochodu, zaciski zablokowane na stałe sprężynami. Odblokowywane w chwili obrotu elektromagnesem np z rozrusznika. Wszystkie części, piasta (oś urządzenia), tarcza hamulcowa, klocki dostaniesz na złomie samochodowym za małe pieniądze.


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2824
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#3

Post napisał: koala.g » 27 sie 2012, 15:18

Na sworzeń oś obrotu założyć kółko od podzielnicy .
No i blokujemy bolcem na zadanym koncie.


Autor tematu
gregor1975
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 420
Rejestracja: 25 kwie 2012, 17:30
Lokalizacja: K-K

#4

Post napisał: gregor1975 » 27 sie 2012, 20:23

Bardzo dziękuję szanownym Kolegom za cenne rady. Dziś jednak, w czasie dnia pracy zawodowej, pojawiła się koncepcja niemalże gotowa:

Przyszło mi dziś pierwszy dzień pracować z reaktorem wielkolaboratoryjnym. To bardzo skomplikowane urządzenie, ale w tym temacie ważne jest to, jak rozwiązano w nim otwieranie pokrywy - jest to zrobione w ten sposób, że zamontowano tam coś niby siłownik hydrauliczny montowany w dwóch punktach wahliwie (tak jak amortyzator w samochodzie). Rzecz w tym, że nie jest to siłownik hydrauliczny, tylko elektryczny.

Jak to się profesjonalnie nazywa? Jakie sklepy internetowe to oferują? Czy zda to egzamin w mojej aplikacji? Na co zwracać uwagę w doborze takiego urządzenia?

Nadmienię, że w owym reaktorze warunki są takie, że ten siłownik podnosi pokrywę wraz z silnikiem napędu mieszadła mieszadła. Całość podnoszonej masy szacuję na 50kg.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego”