Strona 1 z 2
Prowadnice do Frezareczki CNC
: 31 sty 2007, 14:43
autor: Trike3
Witam szanownych grupowiczów.
Jestem nowym użytkownikiem tego forum

, noszę sięz zamiarem stworzenia kombajniku zawierającego w sobie (wypalarkę plazmową, Frezareczkę i grawerkę)
Wiele czytając dochodzę do wniosku iż najlepszym rozwiązaniam wg was jest łożysko wzdłużne na prowadnice. Chciałem zapytać jak mocujecie swoje elementy czyli stół wrzeciono, na dwuch czy 4 łożyskach wzdłóżnych??
Powiem również że mam jedną wizję którą chciałbym poddaćWaszej ocenie. Jeżeli zamiast łożyska wzdłużnego zastosowałbym podpoorę która składała by się z dwóch panewek z brązu a luz kasowanny byłby łożyskiem kulkowym na śrubie mimośrodewej. Łożysko wsparte o wałek będący prowadnicą.
Jeszcze jedno pytanie czy zakładając delikatną obróbkę stali lekkie frezowanie małymi średnicami,, czy rozwiązanie na wałku pociągowym wystarczy czy to za słaba konstrukcja??
Pozdrawiam Marcin
: 31 sty 2007, 15:46
autor: paulg
Trike3 pisze:Chciałem zapytać jak mocujecie swoje elementy czyli stół wrzeciono, na dwuch czy 4 łożyskach wzdłóżnych??
Witam.
Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie minimum 4 łożysk na 1 osi (można 6 ale to rzadko się spotyka) - nie będzie "kosiło" stołu , bramy itp.
Pozdrawiam
: 31 sty 2007, 16:26
autor: Kołchoz
Trike3 pisze:zakładając delikatną obróbkę stali lekkie frezowanie małymi średnicami,, czy rozwiązanie na wałku pociągowym wystarczy czy to za słaba konstrukcja??
rozwiazanie czego? posuwu?
: 01 lut 2007, 15:55
autor: Trike3
Źle sformułowałem pytanie za co przepraszam.
Ja pracowałem przez 6 lat jako mechanik maszyn przemysłowych i tam zawsze do posuwu jako prowadnice stosowane były pryzmy, kliny itp.
Pytanie miało brzmieć czy do obróbki metali nadają się prowadnice na łożyskach wzdłużnych czy za duży będzie współczynnik drgań
Pozdrawiam Marcin
: 01 lut 2007, 21:35
autor: Kołchoz
Do grawerki, spokojnej obróbki itp. powinny wystarczec.
[ Dodano: 2007-02-01, 21:36 ]
Trike3 pisze:Ja pracowałem przez 6 lat jako mechanik maszyn przemysłowych
Jakich maszyn? frezarek/tokarek? CNC/konwencjonalnych?(pytam z czystej ciekawosci).
: 01 lut 2007, 22:44
autor: Trike3
Tak dokładnie, byłem ślusarz remontowy.
Naprawiałem tylko i wyłącznie urządzenia do obróbki mechanicznej w tym tokarki wytaczarki centra obróbcze maszyny sterowane numerycznie.
Niestety moja działka to była mechanika, i szczerze mówiąc najbardziej obawiam się tej drugiej części czyli sterowania.
Nie mam pojęcia również jak dobrać śrubę pociągową.

. No cóż długa droga przede mną. Dla uściślenia nie wiem jak dobrać śrubę ponieważ nie wiem jak to jest przy sterowaniu silnikami krokowymi jaką one mają siłę i jakie przełożenie powinny przenosić. Gdyby nie to, że przez pieprzone studia przenieśli mnie do biura konstrukcyjnego

to pewnie nie miałbym najmniejszego problemu ze zrobieniem konstrukcji

.
Pozdrawiam Marcin
Jeżeli ktoś z projektujących który już wykonał frezareczkę numeryczną chciałby co nieco wspomóc nowego forumowicza kilkoma wskazówkami odnośnie budowy i doboru odpowiednich elementów to proszę o kontakt na priva bądź na GG.
: 02 lut 2007, 08:59
autor: bartuss1
to cos ty tam w tym biurze robił ?

sa przeciez wzorki na ugięcie śrub statycznie i dynamicznie zaleznie od obciążeń itp itd,
szyny w katalogach - obciązenia statyczne i dynamiczne, wszystko jest
silniki krokowe mają jakiś tam moment trzymający i charakterystykę na wykresie, te informacje także są, ale nie popadając zbytnio w teorię - do frezowania metali moment na śrubie przynajmniej 4,5 Nm przy średnicy narzędzia 2- 4 mm. przy założeniu pola roboczego max 500x500
grawerowanie grawerowaniem, ale jesli chodzi o wykonywanie rowków, frezowanie otworów itp to maszynka musi byc dość sztywna - masywna - do tłumienia drgań i żeby sama siebie nie oszukiwała w pozycjonowaniu narzędzia (błędy wymiaru detalu itp)
: 02 lut 2007, 09:43
autor: bartek_iw
bartuss1 pisze:do frezowania metali moment na śrubie przynajmniej 4,5 Nm przy średnicy narzędzia 2- 4 mm. przy założeniu pola roboczego max 500x500
czy too jest jakos policzone ze akurat tyle wyszlo
czy wartosci poparte w praktyce
czy tak sobie napisane
i co ma pole robocze do momentu na srubie podczas frezowaniia

: 02 lut 2007, 17:52
autor: Kołchoz
Własnie. jakie maszynka ma miec pole robocze?.
: 03 lut 2007, 10:01
autor: Trike3
Najśmieszniejsze jest to, że pracowałem w sekcji oprzyrządowania, ale nie wspomniałem zdaje się że już nie pracuję w tej branży i mam ograniczony dostęp do materiałów. Dodam jeszcze że łatwiej zapytać tych którzy robili już swoje konstrukcje i mają za sobą błędy konstrukcyjne niż ładować kasę i brnąć w ogromne koszta wymieniając kolejno części. Chciałem uzyskać informacje odnośnie doboru śruby pociągowej i prowadnic dlatego że jak pracowałem sobie w firmie to nikt nie obliczał parametrów obróbki jak miałem na warsztacie do remontu np tokarkę tylko regenerowało się bądź toczyło nowe części i temat zamknięty. Z doświadczenia ja osobiście zastosowałbym śrubę Fi20x4 ten wymiar wydaje mi się najbliższy

, ale nie wiem jak to będzie przy silnikach krokowych czy dadzą sobie radę, z obciążeniem, przypominam że chciałbym również frezować w metalu. Na prowadnicę zastosuję albo wałek fi30 albo fi40 zależnie od tego czy będę robił z panewek czy łożysk wzdłużnych.
Dodam jeszcze, że pole robocze maszyny powinno się zmieścić w zakresie wymiarów max 800 x 1000 mm.
Proszę o weryfikację moich pomysłów.
Pozdrawiam Marcin