Strona 1 z 1

Pręty gwintowane a ich trwalosc jako prowadnice

: 19 mar 2010, 00:52
autor: beksa
Witam, chcialem wykorzystac pret gwintowny M10 wraz z nakretka jako rodzaj przekladni. Teraz moje pytanie, jak to by sie sprawdzalo w dzialaniu, jesli przemieszczalo by to ciezar ok 10kg z czestotliwoscia ok 50 razy na dobe 7 dni w tygodniu. Dodam, ze po przemieszczeniu ciezaru ma wrocic z ciezarem ok 2 kg.

: 19 mar 2010, 08:24
autor: diodas1
Witam. Przede wszystkim mylący jest tytuł Twojego wątku. W języku tego forum za prowadnicę uważa się dowolny rodzaj szyny po której przemieszcza się jakiś detal w maszynie. Śruba może być natomiast użyta do napędu liniowego i faktycznie jest elementem przekładni w tym napędzie. Dla śruby M10 obciążenie osiowe 10 kg nie jest zabójcze jeżeli działa w kierunku rozciągającym. Jeżeli natomiast w kierunku ściskającym śrubę to przy dłuższym jej odcinku może skończyć się jej wyboczeniem.Stąd pierwszy wniosek-im dłuższa śruba tym powinna być grubsza, chyba że zostanie zamocowana w jakimś ułożyskowaniu które będzie ją wstępnie naprężać. Jeżeli droga po której będzie przemieszczany ten "odważnik" jest większa, wówczas może warto też rozpatrzyć inny napęd- linowy, paskiem zębatym, listwa zębata itp. Jeżeli jednak śruba wystarczy, to myślę że nawet przy tak niedużej częstotliwości jej używania żywot śruby metrycznej może się skończyć z powodu wycierania gwintu, szczególnie w nakrętce. Szybkość zużywania zależna jest od materiałów śruby i nakrętki, dokładności ich obróbki i smarowania. Z tego powodu osobiście wolałbym dopłacić parę złotych i kupić śrubę z nakrętką które są do tego przeznaczone. Różnica w cenie nie powala a trwałość nieporównywalnie większa. Wybór masz w zasięgu ręki http://www.akcesoria.cnc.info.pl/sruby_trapezowe.htm

: 20 mar 2010, 14:48
autor: ksitau
diodas1 pisze:Witam. Przede wszystkim mylący jest tytuł Twojego wątku.
No jest taka opcja, że kolega pytał o takie rozwiązanie w którym dajmy na to support przemieszcza się i utrzymuje na 2 śrubkach.. :-) M10 :-) :-) :-) (choć ja tam upatruję raczej analogii z kolejką linową, tyle że zamiast ciągnąć linkę w lewo i w prawo gość obraca prętem gwintowanym)

Pozdrawiam!

: 20 mar 2010, 14:56
autor: diodas1
No właśnie. W takim wypadku śruba raczej nie przeżyje wynalazcy. Jest jeszcze możliwość że śruba będzie zamocowana pionowo i będzie służyć do wyciągania na piętro pojemnika z zaprawą dla murarza i opuszczania pustego ale upapranego zaprawą więc nadal ciężkiego wiadra :) Któż to wie?

: 30 kwie 2010, 12:44
autor: cncmaniac
Jeżeli będzie to pręt trapezowy to OK, pręty gwintowane trójkątne są stosowane do połączeń sztywnych czyli zakręconych i tyle.

: 30 kwie 2010, 17:46
autor: BYDGOST
Poza tym trzeba zauważyć, że jeśli chcemy uzyskać rozsądną prędkość liniową takiego napędu ze śrubą M10 to musi mieć dość duże obroty a to z kolei spowoduje duże siły tarcia i szybkie zużycie nakrętki i śruby.