Jakość wałków.

Dyskusje na temat przesuwu liniowego stosowanego w maszynach

Autor tematu
piwkot
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 188
Rejestracja: 02 lut 2008, 21:44
Lokalizacja: Kielce

Jakość wałków.

#1

Post napisał: piwkot » 16 sty 2010, 12:33

Chciałbym Wam przedstawić wygląd wałków po przecięciu na tokarce. Tokarz, który to robił mówił przed robotą, że głębokość zahartowania będzie 0.6 - 0.8 mm. Jak się okazało wyszło 1.0 - 1. 2 co go zaskoczyło, mnie też . A to z tego względu, że o wałkach z "tej" firmy krążyły różne, nie za dobre opinie. Na fotach dokładnie widać warstwę hartowana. Tokarz na pytanie o HRC ocenił spokojnie na 60. Test pilnikiem nie wykazał rys. Myślę, że "ta" firma dawniej miała wałki nie za dobrej jakości, ale chyba zmienili dostawcę. Nie będę podawał nazwy, ale pewnie większość wie o kogo chodzi ;)
Załączniki
Obraz 002.jpg
Obraz 002.jpg (69.49 KiB) Przejrzano 732 razy
Obraz 005.jpg
Obraz 005.jpg (70.31 KiB) Przejrzano 734 razy
Obraz 008.jpg
Obraz 008.jpg (64.1 KiB) Przejrzano 761 razy



Tagi:

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#2

Post napisał: gmaro » 16 sty 2010, 14:05

Muszę też cię rozczarować bo trafiają się wałki , które po kilku godzinach pracy kulki łożyska wygniatają rowki .
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1547
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#3

Post napisał: upadły_mnich » 16 sty 2010, 14:09

być może są różna partie dostaw.
Mam te wałki tj z tej firmy sprzed może roku. Nie będę ich krytykował bo i przyznaję nie mierzylem ich twardości. Te co mam dziwnie łatwo dały sie przeciąć szlifierką kątową a mam porównanie do wałków o sprawdzonej twardości. Dziwnie łatwo dały sie oszlifować a moja szlifierka stołowa i jej tarcze są superchińskie i naogół nie chcą ruszyć nic twardszego. Zastanawia mnie również inny fakt: w piwnicy mam wilgoć i wszystko rdzewieje. Te wałki nie rdzewieją mimo tego, że nie są niczym zabezpieczone.
Zastanawia mnie tez jakość gwintu. Tj. nie mogę sie przyczepić bo jest super. Ale w kilku twardych wałkach do prowadnic od różnych dostawców i różnych wykonawców gwintu widzialem jak to wygląda.hmmmm
Podsumowując:
Nie bedę sie czepiał firmy bo i nie mam jak ich sprawdzić ale...dużo watpliwości "pośrednich" mam
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej


Autor tematu
piwkot
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 188
Rejestracja: 02 lut 2008, 21:44
Lokalizacja: Kielce

#4

Post napisał: piwkot » 16 sty 2010, 14:19

gmaro pisze:Muszę też cię rozczarować bo trafiają się wałki , które po kilku godzinach pracy kulki łożyska wygniatają rowki .
Nie powiem, bo też się bałem tych wałków. Bardzo prawdopodobne, że po prostu mają rózne dostawy i rożne partie co jest minusem bo nie wiadomo na co się trafi. Ale chyba akurat te mi się dobre trafiły :mrgreen:

Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#5

Post napisał: wood carver » 16 sty 2010, 16:01

zależy co się trafi...w tym samym transporcie miałem kiedyś wałki:jeden idealny,w drugim porobiły się rowki- powierzchnia ok 0,3 mm w głąb popękała w miejscach przejazdu łożysk i zaczęła sie "łuszczyć"-takie małe odpryski


gewara
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 12
Rejestracja: 05 paź 2007, 09:35
Lokalizacja: ŁOBEZ

#6

Post napisał: gewara » 16 sty 2010, 16:11

Rożne dostawy?A co to za usprawiedliwienie?Doskonale wiedzą co sprzedają.Mi trafiły się wałki "docięte na wymiar"z uszkodzonymi końcami (ok5cm)i śladami po próbie twardości
(ślady uderzenia kantem czegoś twardszego).Jedyna ich zaleta to że nie rdzewieją.
Czy ich uszczelnione łożyska nadal nie posiadają uszczelnień tego nie wiem.


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1547
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#7

Post napisał: upadły_mnich » 16 sty 2010, 16:15

gewara pisze:).Jedyna ich zaleta to że nie rdzewieją.
wcale to nie musi być zaleta bo to świadczy o materiale (gatunku stali) z jakiego to jest wykonane.
Fajnie, że da się takie wałki obrabiać chińskimi pilnikami, chińskimi wiertłami ale czy o to chodzi w tym wszystkim?
Argument, że są rózne dostawy też nie jest przekonujący. Jeśli jakaś firma nie potrafi utrzymać poziomu to niezbyt dobrze świadczy o opanowaniu przez nią technologii.
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej


Bbuli
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 871
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:43
Lokalizacja: Rumia

#8

Post napisał: Bbuli » 16 sty 2010, 19:39

A ja właśnie skończyłem montaż metrowych wałków z podporami.Jeden z nich dał mi się we znaki.Był wygięty jak banan -w bok o 2mm.A ja tego nie zauważyłem przed montażem.Twardość powierzchni i sposób odcięcia -bez zarzutu


Szymon LP
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 209
Rejestracja: 06 sie 2009, 00:45
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post napisał: Szymon LP » 16 sty 2010, 20:52

W warunkach przemysłowych to nie ma szans przejść.. również zamawiałem od SAMIWIECIEKOGO różne wałki i ich jakość byla zupełnie Różna w zależności od partii. A jakość - to STAŁOŚĆ PAREMETRÓW - do amatorskich rzeczy można sobie pozwolić na ryzyko - ale jeśli komuś sprzedaje się maszynę, na którą daje się gwarancję .. to sprawa ma się kiepsko.. :(


Leszek_Z
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 153
Rejestracja: 23 lis 2005, 15:19
Lokalizacja: sam nie wim

#10

Post napisał: Leszek_Z » 17 sty 2010, 09:15

zakupiłem u nich wałki fi20.Po kilkunastu przejazdach wyraźne rowki...Wałki poszły się jeb....ć. Natomiast wśród zakupionych kilku podpór pod wałki jedna koślawa ,tak jakby to był jakiś odpad z produkcji.Nigdy już u nich nic nie kupię.Szmelc sprzedają
Oko za oko,ząb za ząb,a du** za pieniądze..

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego”