Strona 1 z 2

Problem z obudowami łozysk otwartych OB25 i łozyskami LM25.

: 14 mar 2009, 09:21
autor: situ
Witam.
Zauwazyłem głupie zjawisko.

Mam blat aluminiowy jak na zdjęciu, zamocowałem 2 obudowy z łozyskami.
Na próbę wsunąłem krótki odcinek wąłka o długosci 50cm.

Wyzerowałem czujnik na środku wałka między łozyskami, naciskam wałek lekko ręką a czujnik bez problemu leci o dychę w dół.

Obudowy są zacisnięte, luzu nie czuje, dokręcone są mocno do blatu. . Gdzieś coś guby sztywność, ale nie wiem co. Macie jakis pomysł :?:

qr**, jak to będzie na złozonej maszynie to będzie pływać od dotknięcia palcem :mad:

: 14 mar 2009, 09:38
autor: pasierbo
Nie chciało się czytać forum to tak wychodzi. Pół biedy że masz łożyska w obudowach otwarte więc musisz albo kombinować z podpieraniem tych wałków albo kupić podpory podparte.

: 14 mar 2009, 09:52
autor: situ
Ja nie pytam co wychodzi jak sie nie czyta forum, bo forum sie czyta uważnie i mam do tego wałki podparte fi25 1500mm.
Wałek 50cm wsadziłem tylko na próbę.

Ale chodzi o to czemu na tak krótkim odcinku wałek przy lekkim nacisku leci o dyche w dół?? Czy wałek tak sie ugina? Mysle ze nie bo między łozyskami jest jakieś 15cm, na takim krótkim kawąłku ciężko wałek ugiąc.
Wygląda na to ze wałek nie siedzi dobrze w łozyskach, mozliwe ze obudowy są guzik warte i nie opiera się na wszystkich rzędach kulek, nie wiem.

W kazdym razie nie mam pomysłu co z tym zrobić. Jeszcze mocniej podowalać śruby zaciskające?? Nie chce przesadzać bo wszystko zacznie opornie chodzic i w koncu sie posypie.

: 14 mar 2009, 11:06
autor: pasierbo
łożyska powinne być zaciśnięte żeby wałek sie przesuwał z lekkim oporem inaczej jest słaba sztywność stykowa. Jak naciskasz to dopiero wtedy wyrównują się nierówności na styku łożyska z wałkiem. Ciekaw jestem jak to jest w takich obudowach http://www.allegro.pl/item576642799_loz ... loter.html one nie mają chyba regulacji napięcia wstępnego. A może łożyska są nie osiowo względem siebie. Do blatu to zakładam że raczej dobrze dokręcone ale trzeba pamietać że tam też są powierzchnie styku.

: 14 mar 2009, 11:34
autor: situ
Do blatu są dobrze dokręcone.

Wałki są zacisnięte w obudowach, chodzą z lekkim oporem. A mimo to dzieją się takie schizy.

Zaczynam w to powoli watpić

: 14 mar 2009, 12:34
autor: kazek168
situ pisze:Wyzerowałem czujnik na środku wałka między łozyskami, naciskam wałek lekko ręką a czujnik bez problemu leci o dychę w dół.
Nie sądze aby to wałki miały jakieś luzy, poprostu przy takim ustawieniu cała podstawa przechyla się lekko do przodu i stąd te ugięcie.
Przystaw czujnik do podstawy na góże i sprawdź.

: 14 mar 2009, 14:56
autor: cnc3d
Po pierwsze co to za łożyska? (może bardziej z ile?). Jak to chińczyki to się do kosza od razu nadają. Łożysko firmy Nippon Bearnings wytrzymywało 3-4 lata, chińczyk ledwo 3-4 miesiące. Zaraz dostawały luzu bo się kulki w zewnętrzną bieżnie wgniatały.
A tak w ogóle to te wszystkie łożyska na wałki są do kitu, wiem że kosztuja mniej niż bloki liniowe, ale czasem lepiej trochę dozbierać niż zrobić kiszkę, a potem kombinować jak to poprawić.

: 14 mar 2009, 15:07
autor: situ
kazek168 pisze:
situ pisze:Wyzerowałem czujnik na środku wałka między łozyskami, naciskam wałek lekko ręką a czujnik bez problemu leci o dychę w dół.
Nie sądze aby to wałki miały jakieś luzy, poprostu przy takim ustawieniu cała podstawa przechyla się lekko do przodu i stąd te ugięcie.
Przystaw czujnik do podstawy na góże i sprawdź.
Nie, sprawdzałem to z blatem leżącym na stole a nie stojącym. To wyraźnie cos nie tak z łozyskami lub z obudowami.

cnc3d - Tak, to łozyska z Poltechu, na razie na droższe nie mam kasy. Jakoś wiekszosc forum na tym jedzie i nie ma takich problemów.
Ja nie pytam co lepsze bo wiem co najlepiej wstawic, ale chce tymczasowo uruchomić maszynę na tym co mam i rozwiązać problem.

: 14 mar 2009, 20:58
autor: cnc3d
Może po prostu to co Ci nie odpowiada inni uważają za akceptowalne i stosuja te łożeska pomimo w/w problemów.

: 18 sie 2009, 17:03
autor: Daniel_Kukla
Dla pręta fi=25 i l=50cm strzałka ugięcia dla siły skupionej o wartości 200N (20kg) ma 0,13mm. Dla fi30 strzałka ugięcia będzie miała 0,06mm, Poza zmianą fi pręta możesz zwiększyć ilość podpór, tj. zmniejszyć odległość punktów podparcia lub utwierdzić belkę w podporach, W rozważanym przypadku utwierdzenie zmniejszy ugięcie 3krotnie.