Prowadnice wyjęte z urządzeń biurowych - porady

Dyskusje na temat przesuwu liniowego stosowanego w maszynach

Autor tematu
mielony
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 58
Rejestracja: 14 cze 2008, 14:23
Lokalizacja: Poznań

Prowadnice wyjęte z urządzeń biurowych - porady

#1

Post napisał: mielony » 04 lut 2009, 16:20

Witam.
Od dawna temat maszyn CNC mnie interesował, ale ostatnio dość długo chodzi za mną mała frezarka CNC do drewna, PCB, szkła może jak się uda to pograweruje lekko w aluminium lub porobi otwory. Myślałem nad użyciem prowadnic z drukarek(nie wiem czy w laserowych też są), skanerów a może i maszyn do pisania. Nie wiem jak sprawa się ma z silnikami, chociaż te do 1Nm nie są takie drogie na allegro szczególnie, że można się zabawić w przewoltowanie. Może ktoś z was ma jakieś doświadczenie z takimi elementami??? Czy w drukarkach można spotkać jakieś scalaki, które mogą posłużyć do budowy oddzielnych sterowników do krokowców???
PS. W jednym z postów zobaczyłem wzmiankę o użyciu wałków z amortyzatorów samochodowych. Postaram się kilka takich znaleść, bo mogą być najłatwiejszym źródłem prowadnic. Zamiast łożysk luniowych chcę wykorzystać patent z kątownikiem i dwoma łożyskami. Mogę wtedy zastosować także podpory dla prowadnic, by siła jaka na nie działa nie wyginała ich. Zostaje teraz problem silników. Z czego można takie silniki wymontować (oprócz sprzętu CNC :mrgreen: )???



Tagi:

Awatar użytkownika

Jaszuk88
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 724
Rejestracja: 14 gru 2007, 19:54
Lokalizacja: nasza galaktyka
Kontakt:

#2

Post napisał: Jaszuk88 » 04 lut 2009, 18:59

Witam
pierwszą maszynkę zbudowałem z użuciem elementów od drukarek.
Wykorzystałem wałki wraz z karetkami które kupiłem na allegro, oraz silniki około 0,6 Nm.
Sterownik zaszlałem i kupiłem firmy mixpol ale spokojnie do nauki można kupić płytki z elementami sterowników ze sklepu sponsora forum. Maszynka śmigała swietnie na poczatek optymalne rozwiązanie



Autor tematu
mielony
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 58
Rejestracja: 14 cze 2008, 14:23
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: mielony » 04 lut 2009, 19:40

Chyba jednak zdecyduję się na prowadnice z amortyzatorów samochodowych. Gadałem z bratem podobnież są one hartowane i nawęglane lub azotowane. Zostaje tylko problem silników i śrub. Chcę użyć śrub trapezowych i myślałem nad zdobyciem ich z podnośników np. od poloneza lub jakiś inny wysoki podnośnik. Innego źródła takiej śruby nie znam. A z czego oprócz drukarki można pozyskać silnik krokowy??? W drukarce laserowej też są krokowe, czy jakiś z przekładnią??? Myślałem nad elektryczną maszyną do pisania, ale nie jestem pewien czy uda mi się w ogóle coś załatwić.

Awatar użytkownika

Jaszuk88
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 724
Rejestracja: 14 gru 2007, 19:54
Lokalizacja: nasza galaktyka
Kontakt:

#4

Post napisał: Jaszuk88 » 05 lut 2009, 21:29

w każdym większym mieście powstały skupy urządzeń biurowych, rtv oraz agd.

Tam spokojnie znajdziesz za małe pieniądze silniki krokowe, karetki, prowadnice.
Śruby trapezowe oraz nakrętki proponuję kupić jednak w sklepie sponsora forum.


Autor tematu
mielony
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 58
Rejestracja: 14 cze 2008, 14:23
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: mielony » 06 maja 2009, 16:52

A czy może ktoś z was wie gdzie w Warszawie albo w Poznaniu można zdobyć silniki i prowadnice wszelkiego sprzętu biurowego???

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego”