Prowadnice liniowe

Dyskusje na temat przesuwu liniowego stosowanego w maszynach

Autor tematu
alien776
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 15 lis 2015, 12:37
Lokalizacja: Mielec

Prowadnice liniowe

#1

Post napisał: alien776 » 12 lut 2024, 13:03

Witam,
Wymieniam w tokarce CNC (Colchester A90) prowadnice osi X wraz z śrubą kulową. Śrubę zamówiłem u producenta, a prowadnice są dostępne bez problemu na rynku o tych samych wymiarach. stare wózki są z 3 różnych parafii i nie wiem jakie fabrycznie tam były. Jeden jest z lekkim, dwa kolejne z średnim napręzeniem, a na 3 brak oznaczeń jakiegokolwiek producenta.
Moje pytanie dotyczy napięcia wstępnego. Z jakim naprężeniem wstępnym wybrać wózki do do tokarki na oś X? \
Waga głowicy kompletnej to myślę około 60-80kg, jeśli to jakieś znaczenie ma.

Dziekuje za pomoc




Malaxis
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 659
Rejestracja: 01 lut 2011, 00:31
Lokalizacja: Bolechowice/Kraków

Re: Prowadnice liniowe

#2

Post napisał: Malaxis » 12 lut 2024, 13:14

Do tokarek stosuje się przeważnie wózki z wysokim naprężeniem wstępnym, najlepiej wałeczkowe.
Przy toczeniu wymagana jest bardzo duża sztywność. W nowoczesnych tokarkach z tego co się orientuję, jest znacznie większy odsetek prowadnic ślizgowych niż kulkowych/rolkowych w porównaniu do frezarek CNC, właśnie ze względu na wymaganą sztywność i tłumienie drgań.


Autor tematu
alien776
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 15 lis 2015, 12:37
Lokalizacja: Mielec

Re: Prowadnice liniowe

#3

Post napisał: alien776 » 12 lut 2024, 17:19

Dziękuję za odpowiedz, wózków wałeczkowych niestety nie uda mi się wcisnąć, z reguły są wyższe co wymuszałoby już jakąś zmianę konstrukcyjną - myślę ze za mały zysk w porównaniu do wymaganej pracy.

To jest takie dobieranie na ślepo, po gabarytach. Rozumiem ze lepiej sprawdzą się wózki z wysokim naprężeniem, jednak czy może zdarzyć się tak, ze przez większe opory tego wózka, silnik napędowy będzie miał ciężko, będzie się przegrzewał itd.? Oczywiście zakładając ze wszystkie podzespoły były dobierane np. do wózków z naprężeniem lekkim?

Odsetek tokarek z prowadnicami ślizgowymi pewnie będzie wyższy w porównaniu do frezarek, jednak ślizgi w maszynach nowych to raczej półka premium w dzisiejszych czasach.


Malaxis
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 659
Rejestracja: 01 lut 2011, 00:31
Lokalizacja: Bolechowice/Kraków

Re: Prowadnice liniowe

#4

Post napisał: Malaxis » 12 lut 2024, 18:23

Zgodzę się, jeśli podmiana miałby wymuszać jakieś modyfikacje to raczej nie warto.
Natomiast jestem prawie pewny, że znajdą się pasujące 1:1 wersje prowadnic wałeczkowych. Np THK SRN są stosunkowo niskie, chociaż akurat do najtańszych nie należą.

Jak kolega napisze jakie ma tam prowadnice i wózki, to sprawdzę co da się tam dopasować.

Co do półki premium, to z własnego doświadczenia nie mogę się wypowiedzieć, ale słyszałem podobne zdanie. Natomiast są też obrabiarki z wysokiej półki a właśnie na rolkowych/kulkowych prowadnicach. Nie mniej jednak nie chce się tu za dużo wypowiadać, bo znam zagadnienie tylko od strony teoretycznej.


Autor tematu
alien776
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 15 lis 2015, 12:37
Lokalizacja: Mielec

Re: Prowadnice liniowe

#5

Post napisał: alien776 » 12 lut 2024, 20:29

Dobrałem KWVE 20-B-SL-V1-G3 z firmy INA - choć po Twoich wiadomościach pewnie zdecyduję się na napięcie V2


Malaxis
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 659
Rejestracja: 01 lut 2011, 00:31
Lokalizacja: Bolechowice/Kraków

Re: Prowadnice liniowe

#6

Post napisał: Malaxis » 13 lut 2024, 11:21

Kulkowe 6 rzędowe:
INA KWSE-20HL

Wałeczkowe:
THK SRG 20LV
IKO MSX 20
IKO LRXS20
NSK-RAA20BN

Najwięcej rozwiązań odpada nie przez wymiary wysokości (30mm), tylko dla tego, że wiele firm produkuje wałeczkowe prowadnice od rozmiaru 25. Tak samo ze specjalistycznymi prowadnicami kulkowymi, THK SNS/SNR/SVS czy NSK LA odpadają, bo nie ma rozmiaru 20.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego”