Prowadnice

Który typ prowadnic wybrać?

Dyskusje na temat przesuwu liniowego stosowanego w maszynach

Autor tematu
jacekgliwice
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 15 maja 2020, 08:36

Prowadnice

#1

Post napisał: jacekgliwice » 20 maja 2020, 20:51

Witam. Jestem w trakcie projektowania małej frezarki pole robocze x 300 mm, y 300 mm, z 50 mm. W temacie jestem zielony, sporo tu czytałem i ciężko podjąć decyzję jeśli chodzi o ruch liniowy. Chcę uzyskać sztywność pozwalającą na podstawowe amatorskie prace w aluminium grubości do 40 mm. Ruchomy będzie stół , z tego co wyczytałem łatwiej będzie zachować odpowiednią sztywność. Zastanawiam się jakie prowadnice zastosować, w grę wchodzą wałki podparte 20 lub wózki 15. Śruby kulowe 16/5 na wszystkie osie, wrzeciono 1,5 kW chłodzone cieczą. Silniki krokowe 3 Nm. Konstrukcja aluminiowa 15 ,30 ,40 mm skręcana (pełne aluminium nie profile). Będę wdzięczny za podpowiedzi zwłaszcza osób które maja doświadczenie z podobnymi sprzętami. Pozdrawiam.




atlc
Posty w temacie: 1

Re: Prowadnice

#2

Post napisał: atlc » 20 maja 2020, 22:22

Jeśli tylko wystarczy Ci budżetu, idź w wózki. Najlepiej z naprężeniem wstępnym.
Śledź giełdę, allegro, to bez większego problemu upolujesz nowe hiwiny po kilka dyszek za sztukę.
Będziesz miał sprzęt kilka klas wyżej niż na wałkach.

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Prowadnice

#3

Post napisał: TOP67 » 20 maja 2020, 23:25

jacekgliwice pisze:
20 maja 2020, 20:51
Witam. Jestem w trakcie projektowania małej frezarki pole robocze x 300 mm, y 300 mm, z 50 mm.
Przemyśl zakres pracy Z. A gdzie zmieścisz dłuższe frezy lub wiertła? A bezpieczny przejazd nad mocowaniem? A jak będziesz chciał coś zamocować w imadle? Albo wstawić wyższy element?


Autor tematu
jacekgliwice
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 15 maja 2020, 08:36

Re: Prowadnice

#4

Post napisał: jacekgliwice » 21 maja 2020, 05:44

Kolega Top67 ma "świętą" rację, o tym nie pomyślałem a właśnie mocowaniem ma być głownie imadło. Jeszcze pytanie odnośnie mocowania wózków , na szynie mają być po dwa jeden za drugim w odległości?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego”