Łożysko wzdłużne - zastosowanie nietypowe

Dyskusje na temat przesuwu liniowego stosowanego w maszynach

Autor tematu
Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Łożysko wzdłużne - zastosowanie nietypowe

#1

Post napisał: Mrozik » 30 cze 2012, 13:49

Witam, muszę zastosowac w jednym urządzeniu łożyska wzdłużne (d=8, D ~14, L~50mm) których zadaniem jest liniowe, w miarę bezluzowe prowadzenie elementu (dwa łożyska w rozstawie 30mm.

Problem polega na tym, że element w którym osadzone są łożyska, w trakcie działania urządzenia będzie ustawicznie ściągany z prowadnic i z powrotem zakładany. Planuję dać prowadnice fi8 h6 hartowane.

Powstaje pytanie - co zastosować jako łożysko tak aby umożliwić sciąganie i zakładanie elementu z prowadnic a jednocześnie zapewnić max 2-3 setki luzu i brak zacierania.

Opcji mam kilka:

1. Łożyska liniowe zamknięte, kulkowe - boję się wypadania kulek przy wchodzeniu na prowadnice.
2. Tuleje z brązu z otworem H8 lub H9
3. Tuleje z tworzywa (jakiego), jaki otwór?
4. IGUSY - trochę zbyt drogo wychodzą, nie mam zdania nt. jakości

Potrzebuję tych łożysk ~50 szt.

Proszę o wasze zdanie w tym temacie.



Tagi:


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

Re: Łożysko wzdłużne - zastosowanie nietypowe

#2

Post napisał: peritus » 30 cze 2012, 14:09

Mrozik pisze:co zastosować jako łożysko tak aby umożliwić sciąganie i zakładanie elementu z prowadnic a jednocześnie zapewnić max 2-3 setki luzu i brak zacierania...
3. Tuleje z tworzywa (jakiego), jaki otwór? Potrzebuję tych łożysk ~50 szt.
Najlepiej przy takiej ilości słabo obciążonych łożysk zastosować teflon, poliamid lub tekstolit; jako efekt uboczny obniżenie hałasu przy prowadzeniu elementu.

http://www.tekstolit.com/oferta/tekstolit.htm

http://www.darex-lozyska.pl/oferta.php?prod=p1091

http://www.megart.pl/?lozyska-i-podpory-slizgowe,6


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#3

Post napisał: Leoo » 30 cze 2012, 14:51

Mrozik pisze:1. Łożyska liniowe zamknięte, kulkowe - boję się wypadania kulek przy wchodzeniu na prowadnice.
Kulki mają zamknięte kanały, w których się poruszają, więc obawy są bezpodstawne. Należy tylko zadbać o to, by wałek prowadnicy, od strony zdejmowania i zakładania łożyska, miał zaokrągloną i wypolerowaną krawędź.

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#4

Post napisał: zacharius » 02 lip 2012, 10:22

niemniej jednak przy zakładaniu jak jest choć odrobinę przekrzywione potrafią wyskoczyć. przynajmniej z tych chińskich. znam z autopsji
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły

Awatar użytkownika

pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#5

Post napisał: pascalPL » 02 lip 2012, 18:07

Mi nie raz wyskoczyła kulka z chińskiego łożyska liniowego. Może z nie chińskich nie wyskakują.. ale nie sprawdzałem.

Odnośnie pytania: łożyska wzdłużne (d=8, D ~14, L~50mm)

Ja ostatnio robiłem dla siebie tuleje na troszkę większy wałek fi16 i fi20
Obrazek
według projektu
Obrazek

Na pierwszej fotce widać (prawy góry róg) fi16 dł 38mm z POM-C. Tuleje wykonane z pasowaniem 0.02mm są nie do zdarcia.

Teraz dla testu wykonałem z takiego materiału:

POLIAMID PA6-G.S.L. czerwony
Poliamid odlewany z dodatkiem smaru

Zachowuje się podobnie jak z POM-C, twarde nie zaciera się i ładnie ślizga. Przy przesuwaniu zbierają z wałka zanieczyszczenia i się nie zacierają. Przy odlewie z olejem nie trzeba nawet smarować ani wałka ani łożyska. Nie są też tak podatne na ściskanie jak łożyska stalowe chińskie.
Nie raz miałem tak, że za mocno ścisnąłem chińskie łożysko liniowe i się przestało przesuwać. Tuleja ma więcej materiału w zapasie i generalnie trudniej ją ścisnąć.

Z szacunków mi wychodzi, że przy zamówieniu 50sztuk powinieneś się zamknąć w kwocie mniej jak 400zł ze wszystkim.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego”