Strona 1 z 1

Duze kubiki styroduru

: 29 lip 2016, 15:59
autor: kalreg
Czesc,

Pisalem juz o tym w tworzywach sztucznych ale pomyslalem ze jeszcze tutaj sprobuje - poszukuje firmy ktora sprzedaje wieksze objetosciowo ilosci styroduru. Chodzi mi o objetosci 1x1x1m, bo kupowanie tego w plastrach i potem klejenie mija sie z celem zwlaszcza ze sa one sfazowane pod katem budowy:( Ktos cos?

Pozdrowka,
Darek.

Re: Duze kubiki styroduru

: 29 lip 2016, 20:12
autor: pitsa
Fazowanie może ułatwić ci montaż - sklejanie bryły. :mrgreen:

Nie produkuje się styroduru w takiej objętości.
Technologia produkcji styroduru (XPS) jest inna niż styropianu (który można "zdobyć" u producentów w bryle).

: 01 sie 2016, 23:45
autor: kalreg
Nie moge sie z toba zgodzic - produkuje sie rozne rozmiary. Slyszalem o firmie ktora ze styroduru robi wypelnienie pokladow statkow/jachtow i ich ploter wycina styrodur wielkosci hali, wiec kubik 1m3 to powinna byc pestka. Slyszalem tez o firmie ktora robi xps wlasnie w wiekszych brylach tylko mi uciekla ta nazwa i mialem nadzieje ze ktos mi podpowie.

: 02 sie 2016, 14:57
autor: pitsa
Nie spotkałem płyty XPS grubszej od 120mm. XPS robi się z ciągniętego wafla, a nie przez podgrzewanie parą wodną w komorach.

W większych objętościach spotkałem się z wylewanie poliuretanu - składnik A + składnik B i chlup. :mrgreen:

: 18 sie 2016, 01:20
autor: komar190
Wow
w końcu temat w którym mogę wystąpić w postaci innej niż bierny "czytacz"

Na styrodurze znam się nie od dziś i mógłbym napisać opasłą magisterkę na ten temat

Sprawa przedstawia się nastepująco
Styrodur powstaje w procesie ekstruzji, wyciskanie pasma bezkońcowej płyty XPS, która w kolejnych krokach cięta jest za pomocą gilotyny na odpowiednie długości, standardowo ~125cm, choć widziałem naocznie też 200cm, 240cm i nawet 300cm.

Na grubość styroduru wpływa posiadany przez fabryki ekstruder a raczej jego moc i wydajność.
Na polskim rynku od ręki kupić można płyty do grubości 12cm bo to jest graniczna grubość płyt standardowych, a niejednokrotnie max możliwość ekstrudera w danej fabryce.
Synthos Oświęcim potrafi robić płyty max 16cm ale są to produkty niestandardowe i w grę wchodzi w przypadku braku na stanie produkcja na życzenie.

Ja osobiście w rękach miałem i ciąłem ploterem najgrubszą płytę XPS z firmy DOW Chemical - 20cm sprowadzaną specjalnie dla mnie z okolic Balatonu na Węgrzech.

Ciekawostką jest że firma Jackon w teorii potrafi na mega niestandardowe zamówienia produkować płyty nawet o grubości 40cm ale nigdy na oczy czegoś takiego nie widziałem, tak mówią ich broszury produktowe, być może są to płyty sklejane w specjalnych procesach. Takie specjalistyczne sklejanie nie powoduje zaklejania drutu termicznego podczas wycinania na ploterze cnc bo nie ma warstwy kleju. Klejenie polega na podgrzaniu powierzchni obu płyt w bardzo wąskim zakresie temperatur i automatyczne ściśnięcie ich razem i sprasowanie.

Polistyren w blokach występuje powszechnie pod postacią styropianu EPS o różnych gęstościach.

To co kolega wyżej opisuje do tych statków i spieniania to ewidentnie poliuretan. Są nawet filmy na youtube jak przebiega taki proces, jak chińczycy skręcają formę w której rozlewają wysokoreaktywne składniki A+B z których powstaje spieniony poliuretan

: 19 sie 2016, 20:55
autor: hornet20
kalreg pisze:Nie moge sie z toba zgodzic - produkuje sie rozne rozmiary. Slyszalem o firmie ktora ze styroduru robi wypelnienie pokladow statkow/jachtow i ich ploter wycina styrodur wielkosci hali, wiec kubik 1m3 to powinna byc pestka. Slyszalem tez o firmie ktora robi xps wlasnie w wiekszych brylach tylko mi uciekla ta nazwa i mialem nadzieje ze ktos mi podpowie.
kolego, chyba chodzilo Ci o bloki sztywnej piany polieretanowej...

: 19 sie 2016, 22:35
autor: komar190
choćby Kolega autor tematu znalazł producenta takowej piany to za pomocą zwykłego plotera termicznego to nie pójdzie raczej.
Raczej tylko "fast wire"