Strona 1 z 2

Ploter termiczny do wycinania skrzydeł samolotów 117x70x23cm

: 12 lis 2007, 17:55
autor: DJDIT
Z dużym poślizgiem ale w koncu sie ujawniam ;-)
Założenia:
Obszar roboczy maszyny ma obejmowac modele spalinowe do 2,6rozp skrzydeł, czyli jedna połowka skrzydła minus kadłub to daje max 115cm cięcia po długosci. Skrzydła nie są grubsze jak 8cm plus zapas 15cm, cięciwa skrzydeł nie będzie wieksza niż 62cm.
Po wstępnych rysunkach wyszło, że maszyna będzie miała obszar roboczy 115x70x28cm. Jak sobie wymyśliłem tak zrobiłem.

Projekt skonczony w 85% zostało przykrecić silniki, łaczenia łożysk liniowych wraz zamocowaniem i naciągiem drutu oporowego.
Jesli chodzi o elektronike to juz stoi gotowa na specjalnym sterowniku GMFC+4 płytki turbo.
Do końca roku chciałbym już uruchomic wszystko i wyciąc pierwsze skrzydła.



Obrazek

Ze względu na fakt, iż ceny mocowań łozysk liniowych sa astronomicznie wysokie postanowiłem obejsć problem stosujac alternatywne rozwiazania



Mysle, że to zdjęcie wszystko wyjasnia... wolne przestrzenie zostana zalane żywica epoxydowa czyli będzie to jednolita całosć. Łożyska sa idealnie centrycznie wcisnięte z lekkim oporem przez idealne dopasowanie srednicy wewnętrznej profilu kwadratowego do srednicy łozyska.

Spawanie słupków pionowych


I ektronika, sterownik głowny na procku pod GMFC+4x sterowniki po 2,5A kazdy z Mixpolu (Alfa1)


Do konca tego roku chciałbym w koncu uruchomic maszynę i wyciąc pierwsze skrzydła. O bieżących postepach prac bede informował na forum.
Nadal zastanawiam sie jak rozwiązac napinanie drutu oporowego, tak aby mechanika jego naciągu była po zewnętrznej stronie maszyny a nie standardowo spręzyna połączona z drutem w poziomie. Jest wstepnie koncepcja ale wymaga jeszcze pewnych przemyslen.

: 12 lis 2007, 19:08
autor: webserver
Wyglada fajnie czekamy na efekty ;)

: 12 lis 2007, 20:20
autor: Leoo
Ploter oczywiście będzie działał ale...
O ile służyć ma tylko do wycinania rdzeni płatów to Kolega zbudował za dużo. Do zrobienia połówki skrzydła potrzebujemy dwie "ramki" tnące, których obszar roboczy musi być większy od największego profilu (70x28cm). Ramki posiadają własne silniki napędzające osie np. X i Y. Na czas pracy wyjmujemy ramki z szafy, mocujemy ściskami (wkrętami) do blatu stołu, między nimi rozciągamy drut oporowy i tniemy. Taka "maszyna" bez problemu wytnie dowolnie zbieżne skrzydło a po pracy nie zajmuje dużo miejsca.
Odnośnie powstałej konstrukcji, stalowe nakrętki trzeba wymienić na mosiężne lub brązowe, najlepiej by na śrubie były dwie, jedna stała a druga z regulacją osiową do kasowania luzu.
Może Kolega zrobi fotki elektroniki?

: 12 lis 2007, 23:29
autor: DJDIT
Leoo pisze:O ile służyć ma tylko do wycinania rdzeni płatów to Kolega zbudował za dużo
Spokojna głowa ;-) mam do dyspozycji garaż oraz dwa puste pokoje w domku jednorodzinnym wiec przechowywanie maszyny nie stwarza żadnych problemów. W scianę wbiłem dwa pręty i maszynka sobie wisi na tyle wysoko, że pionowe słupki są nad głową a zatem nie musze rozbierać maszyny ;-)

Co do srub napedowych i nakrętek, to macie oczywiscie rację. Jak tylko maszyna wytnie pierwsze rdzenie to zmienię to w pierwszej kolejnosci, pózniej zmiana prowadnic meblowych poziomych na wałki z łożyskami liniowymi. Wszystko mam zamiar zamówic na akcesoria.cnc. W dalszym planie frezarka CNC która ma służyc do wycinania żeberek w balsie i wręg ze sklejki 5mm do modeli samolotów. Ale to projekt już na nowy rok ;-)

: 12 lis 2007, 23:48
autor: berrrcik21
Fajna maszynka :) Sam jestem modelarzem, chwilowo biernym, ale myślę, że niedługo się to zmieni ;) Nosiłem się z zamiarem zbudowania podobnej maszynki, ale jak do tej pory powstała inna, co nie znaczy, że pomysł na styroplotter zanikł. Taki mam właśnie plan na przyszły rok. Tak na marginesie - z jakiej gęstości styropianu wycinasz skrzydła? Jakim klejem kleisz pokrycie (balsę) do styropianu? Jakie dajesz dźwigary i jak mocujesz gniazda pod rure łączącą skrzydła z kadłubem? Z góry dziękuję za informację i pozdrawiam! :)

Robert

: 13 lis 2007, 08:41
autor: Leoo
No proszę, płyta główna na procesorze.
Niektóre kable od serw, trafo odpowiednio daleko od elektroniki. Można by ułożyć wiązki ale jak urządzenie działa, to nie ma co przerabiać. Kondensator zasilacza wygląda na nieco za mały.
Jakich Kolega używa sterowników?

: 13 lis 2007, 14:36
autor: bartuss1
jakbym te stery juz gdzieś widział sesese

: 30 gru 2008, 21:29
autor: ANDYXYZ
Witam też zrobiłem podobny ploter tylko jakiego używać programu do niego w końcu ma 4 silniki i jak to realizować???
Potrzebuje taki ploter ponieważ startuje w zawodach combat a tam skrzydeł idzie na pęczki :) Pozdrawiam

: 01 sty 2009, 15:41
autor: mawwo
Zależy jaką masz elektronikę do tego plotera ?
Ja używam
GMFC

: 07 sty 2009, 17:41
autor: kak
Ja tez uzywam GMFC.

Jest Foamworks. Nie wiem czy w milimetrach potrafi liczyc.

Jest jeszcze cos co sie Jedicut nazywa. Nie próbowalem, ale cos mi mówi ze on jest darmowy, przynajmniej byl.

Adam